گیاهی است چند ساله و علفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین ۸۰-۵۰ سانتی متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به رنگ سبز تیره وپوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی ور نگ آن قهوه‌ای می‌شود. برگها بلند ونیزه‌ای شکل می‌باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالی که برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکهای ظریف می‌باشد.گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه‌ها روی چرخه‌های مخصوصی مشاهده می‌شوند.روی هرچرخه ۸-۵ گل وجود دارد میوه فندقه و به رنگ قهوه‌ای روشن یا تیره‌است. قطر تاج گیاه حدود ۵۵ سانتی متر است. وزن هزار دانه ۶۱/۵۵ گرم و طول دوره جوانه زنی ۱۲ روز می‌باشد.این گیاه از راسته لب‌گلی‌ها (Lamiales) و تیره نعنائیان (Lamiaceae) است.
یازهای اکولوژیکی پرورش مریم گلی باید در زمینهای اصلاح شده، قابل نفوذ، حاصلخیز و نسبتا" مرطوب صورت گیرد. بهترین رشد آن در خاکهای رسی غنی و زهکش دار صورت می‌گیردو اراضی رو به آفتاب را ترجیح می‌دهد. گیاهی است مدیترانه‌ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیازدارد. مقاومت آن بر گرما زیاد است. این گیاه در زمستان در دمای پایین تر از ۱۵- درجه سانتیگراد دچار سرمازدگی شده و طی ۶-۵ روز خشک می‌شود. هوای گرم وخاکهایی با بافت متوسط که حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند برای آن مناسب است. و در افزایش مواد موثره نقش زیادی دارد.خاکهای شنی و فقیر از عناصر غذایی، مناطق سرد و رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده رشد این گیاه هستند. محدوده pH خاک برای کشت مریم گلی ۲/۸-۹/۴ است که pH مناسب آن ۴/۶ می‌باشد. این گیاه ۷-۵ سال عمر می‌کند و تا ۴ سال بازدهی اقتصادی دارد. بذور در درجه حرارت ۱۵-۱۲ سانتی گراد شروع به رویش می‌کنند.

ترکیبات شیمیائی : اسانس ( توژان حدود ۵۰درصد)، مواد تلخ و دی ترپن، فلاو نوئید، اسیدهای فنو لیک، تانن

مصارف محلی: درمان تشنج، دردهای مفصلی و سر گیجه و میگرن، کاهش دهنده قند خون و لرزش اندامها، برای بی نظمی قاعدگی و دردهای قاعدگی و ترشحات زنانگی بسیار نافع است

خواص دارویی و موارد مصرف این گیاه دارای خواص ضد عفونی کننده، قابض، ضد نفخ، کاهش دهنده قند خون می‌باشد. پراکنش در آمریکا، روسیه و ایتالیا در سطوح بزرگ کشت می‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:57  توسط محسن یمینی صفت  | 

بادرنجبویه

 نام علمی : Melisa officinalis

نام انگلیسی : Lemon balm  

خصوصیات گیاهی :

بادرنجبویه گیاهی علفی و چند ساله،باریزوم چوبی،ساقه راست ومنشعب 4گوش که ارتفاع آن تا حدود یک متر رسیده،کرکدار ،به رنگ سبز روشن مخروط با زرد می باشد . منشا این گیاه شــرق مدیترانه و جنوب اروپا گزارش شده است .ارتـفاع آن بین 50 تا 100 سانتی مترمتفاوت است. برگها پهن و تــخم مرغی شکل به طول 3 تا 6 سانتی مترو به صورت مـتقابل روی ساقه قرار می گیرند رنگ برگها سـبز تیره است . ســطح آنها ناصاف بوده و برجستگی های متعددی دارد . گلها در قسمت فوقانی ساقه و در ناحیه زاویه بـرگها تشکیل می شوند. غنچه های بادرنـجبویه مــعمولا زردرنگ هستند که پس ازبازشدن گلهای ســفید یا بـنفش پدید می آیند. بر روی ریزوم ، گره های خــاصی وجود دارد که ازاین گره ها اسـتولون ها وسایرانشعاب های ریشه ای به رنگ قهوه ای روشن خارج می شود . میوه این گیاه چهار قسمتی بوده و طول آن 1 تا 1.5 میلی متر است . دانه ، تخم مرغی شکل و رنگ آن تــیره و براق است. وزن هـــــزار دانه 0.6 تا 0.7 گرم است . بذوراین گیاه چنانچه درشرایط مناسبی نگهداری شوند ، تا چهار سال از قوه رویشی مناسبی برخورداند

قسمت دارویی :

پــــیکر رویشی ( برگ ها و ساقه های جوان بــــادرنجبویه ) حاوی مواد موثره بوده وخاصیت دارویی دارند .

مواد موثره :

پیکر رویشی این گیاه محتوی اســــانس است که مــــقدارآن بین 0.2 تا 0.5 درصد می باشد . مهمترین ترکیب تشکیل دهنده اسانس ســـــیترونلال ( 20 تا 50 درصد ) است و از ســـیترال ژرانیول ، لیالول واستات اوژنول نام برداسانس این گیاه حاوی مقادیر کمی اسید رزماری است .

خواص درمانی :

ازمـــواد موثره این گیاه ، داروهایی برای درمان ناراحتی های عصبی وهمچنین داروهایی برای مداوای بیماریهای معدی ، قلبی ، روده ای که منشاء عصبی دارند تهیه می شود .اسانس بادرنجبویه در صنایع دارویی ، غذایی و آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارند .

مواد و عناصر غذایی مورد نیاز برای کشت :

درفصل پـــاییز (قبل کاشت و هنگام آماده سازی خاک)افزودن کودهای حیوانی کـاملا پوسیده به مقدار 25 تا 30 تن در هـکتار ، نقش عمده ای در افـــــزایش عملکرد گیاه دارد پس از افزودن کود حــــیوانی به خاک، با انجام شخم مناسبی بایدآن را به عمق 25 تا 30 سانتی مـــتری زمین منتقل نمود. نحوه اضافه کردن کودهای شــیمیایی به خاک های مختلف متفاوت بوده و به شرایط اقلیمی و بافت خاک بستگی دارد .

به طورکلی باید میزان 50 تا70 کیلوگرم درهکتار ازت، 50 تا60کیلودرهکتار اکسید فسفر و 80 تا 100 کیلو درهکتار اکسید پـــتاس در فصل پاییز یا زمستان، قبل از کشت گــیاه به عنوان مــــقادیر پایه به خاک اــــفزوده شود . همچنین توصیه می شود مــقدار 20 تا 30 کیلو گرم در هـکتار ازت در فـواصل بین ردیف ها (در بهار) پس از رویش گیاهان به طور سرک در اختیار گیاهان قرارگیرد . تحقیقات نشان می دهد اسـتفاده از کودهای مـایع به صورت مـــحلول پاشی به طور چشم گیری سبب افزایش عملکرد میشود .

سازگاری :

بادرنجبویه درطول رویش به هوای گرم و نورکافی نیاز دارد . بذر این گیاه در دمای 10 تا 12 درجه ســانتی گراداست این گیاه قادربه تحمل درجه حرارتهای پایین (20 تا 25) درجه سانتی گراد می باشد ولی برای گیاهان مسن ، درجه حرارتهای پــایین برای مدت طولانی مضـــر است و تـاثیر نامطلوبی بر رشد و همچنین مواد مــوثره آنها دارد رویش این گیاه در ســایه سبب کاهش کمیت و کیفیت اســانس آن می شود. بـــادرنجبویه را در هرنوع خاکی می توان کشت کرد ولی خاکهایی با بافت متــوسط و غنی از تــرکیبات کلسیم و دیگر عناصر غذایی برای رویش این گیاه مناسب هستند .

روش کاشت:

بادرنج بویه را می توان از طریق بذر یا از طریق رویشی تکثیر کرد.بذر گیاه بادرنج بویه دارای قوه رویشی کمی است.از این رم برای افزایش قوه رویشی،بذرها را باید به مدت 16تا20 ساعت درآب ودر دمای محیط خیساند یا این که به مدت 48ساعت در دمای 48درجه سانتیگراد قرار دارد.تکثیر به روش بذر به دو روش مستقیم وغیر مستقیم انجام می گیرد که در روش مستقیم بذر در زمان مناسب(اواخر پاییز) به صورت ردیفی در فاصله 60 سانتیمتری از هم کشت می شود . این بذر ها پس از طی دوره ی سرما در زمستان در فصل بهار سبز می شوند.این روش به علت مزاحمت بیش از اندازه علف های هرز فقط در سطوح کم توصیه می شود.در روش غیر مستقم ابتدا در خزانه بذر هارا کشت می کنند وسپس وارد زمین اصلی می کنند .

تکثیر رویشی : اواخـر تــابستان (اواخرشــهریور) زمان مناسبی برای تکـثیر رویشی بادرنجبویه است . تـکثیر رویــــشی از طریق تقسیم بوته صوت می گیرد. بدین صورت که پس ازخــارج کردن  بوته( بوته های 3 ساله )، آنها را به چــند قسمت تــقسیم کرده و در زمین اصـــلی کشت می کنند.

مراقبت و نگهداری :

رشـــد اولیه بادرنجبویه بسیار کند و بطئی بوده و وجـــین علفهای هرز در طول رویش این گیاه ضـــروری است. بنابراین در سال اول رویش تا قبل از بسته شدن بین ردیف ها بر اثر رشد گیاه، باید2تا 3 بار اقدام به وجین علفهای هرز نمود.اگر چه در سطوح کوچک کشت مبارزه مکانیکی با علف های هرز کافیست،ولی در سطوح وسیعکست وجین مکانیکی به تنهایی کافی نیست وبه موازات آن بایداز علف کش های مناسب استفاده کرد.

  این گیاه در طول رویش توسط برخی آفات یا عوامل بیماریزا تهدید می شود. لاروبعضی حشرات مانند: Melolontha و Phyllotreta sp ممکن است صدمات زیادی به محصول واردکند که بااستفاده از سموم مناسب می توان به مبارزه با آنها پرداخت. کک نباتی شـــــلغم Phyllotreta sp با تــغذیه از بـرگهای گیاه بادرنجبویه، آن را توری شکل می کند. زنجره ها و انواع شته ها از دیگرآفـاتی هستند که با تـغذیه از شــیره گیاه علاوه بر تضعیف آن ، باعث ابــــتلای گیاه به بـیماریهای ویروســی نـیز می شوند و خـسارات ســــنگینی به مـــحصول واردمی آورند .

قارچ لکه برگی septoria melisa نیز از بیماریهای شایع بــادرنجبویه است. با عملیات به زراعی مناسب و ســـموم مناسب می توان این بـیماریها را کنترل کرد .

برداشت :

از سال اول رویــش می توان محصول را برداشت کرد، در سال اول یکبار ولی از سال دوم به بعد دو یا حتی سـه مرتبه می توان پــیکر رویشی بـادرنجبویه را بــرداشت کرد.  زمان مــناسب برای اولین برداشت ، در مــرحله گـــلدهی کامل (تیرماه) است و دومین بـرداشت در اواســــط شـهریور انجام می شود. هنگام برداشت پــیکر رویشی گیاهان را از فاصله 4 تا 5 سانتی متری ســطح زمین برداشـت می کنند ، پــس از برداشت مــحصول را بـاید خـــشک کرد. تــاخیــر در خشک کردن کردن محصول سبب سـیاه و قهوه ای شدن برگها می شود که کاهش شــدید کمیت و کیفیت مــــواد موثره را به هــمراه دارد. دمـــای مناسب برای خشک کردن پـــیکر رویشی گیاه، دمای 45 تا 50 درجه سانتی گراد است. عـملکرد پــیکر رویشی تازه 10 تا 20 تن در هکتار است که پس از خشک شدن 2 تا 4 تن پیکر رویشی خشک به دست می آید .عملکرد برگ خشک 7/0تا1 تن در هکتار می باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:56  توسط محسن یمینی صفت  | 

گیاه سرخاب به خانواده فیتولاکاسه تعلق دارد. علفی، پایا، با ارتفاع حدود ۳ متر بومی شمال آمریکا(جنوب غربی کانادا و ایالت های ویرجینا فلوریدا ایالت متحده آمریکا) است و به فراوانی در سواحل دریای خزر می روید. برگهای این گیاه متناوب، بیضی شکل، بدون دندانه، فاقد تار با پهنک کامل بدون گوشوارک، با گل های سفید و یا سفید مایل به صورتی و میوه های به رنگ بنفش مایل به سیاه ارغوانی شبیه خوشه انگور می باشد . این گیاه اثرات متعدد درمانی در اختلالات گوارشی (ایجاد تهوع، استفراغ و اثر مسهلی)، روماتیسم مزمن و ضد میکروارگانیزمی (ضد میکروبی و ضد ویروسی) و کاهش آلودگی های قارچی و تحریک سیستم ایمنی دارد . در تحقیقات اخیر، وجود کدورت یا اختلالات کبدی گزارش شده است که برای اثبات فرضیه سمیت بافت کبدی به مطالعات تکمیلی نیاز است. دو تری ترپن ساپونینی فیتولاکتوکسین(Phytolactoxin) و فیتولاکسی ژنین (Phytolaccigenin) به عنوان عامل عمده سمیت شناسایی شدند. از طرفی میتوژن های گیاهی (PWM=Pokeweed mitogen) مانند Lectins به احتمال زیاد در سمیت کبدی دخالت دارند.

توکسین ها و میتوژن های گیاهی روی سلول های پارانشیمال کبدی و یا به طور غیر مستقیم از طریق مواد میانجی آزاد شده از سلول های غیر پارانشیمال کبدی مثل کوپفر کبدی عمل می کنند و منجر تغییرات هیستو پاتولوژیک می شوند که اغلب در منطقه ۳ لوب کبدی مشاهده می شود . برای ارزیابی سمیت کبدی عوامل مختلفی از قبیل: بررسی تغییرات پروتئین تام، تغییرات آنزیماتیک (ALT/AST)، سنجش میزان ذخایر گلوتاتیون، ریز بینی نمونه ها و بررسی آسیب های بافتی قابل بررسی هستند. آنزیم های ترانس آمیناز هر چند اختصاصی نیستند ولـــی در بسیاری از آسیب های کبدی افزایش می یابند که ذخائر گلوتاتیون برای خنثی سازی متابولیت های الکتروفیل کفایت نمی کند و با پراکسیداسیون غشاء چرب میتوکندری و لیزوزوم، آنزیم ها آزاد سازی می شوند.

اثرات سمی گیاه و فرایند سرطان زای آن کاربردهای متعدد و بهینه درمانی آن را با شک و تردید توأم می کند و نظارت و کنترل و محدود کردن مصرف آن را ضروری می نماید. به منظور ارزیابی سریع و نسبتاً دقیق میزان سمیت عصاره متانولی و عصاره آبی گیاه از سیستم پرفیوژن کبد جدا شده موش صحرایی که به حالت طبیعی و فیزیولوژیک شباهت زیادی دارد استفاده می شود. در این سیستم سلول های کبدی به طور مستقیم در مجاورت غلظت های مختلفی از عصاره متانولی و عصاره آبی گیاه قرار می گیرد. (اجزاء پلاسما و ارگان های مجاور و هورمون های موضعی روی سیستم پـــرفیوژن تأثیر چندانی ندارند) و در فاصله زمانی بسیار کوتاه مطالعه سمیت کبدی امکان پذیر می شود.

خواص درمانی


۱. ریشه این گیاه سمی است. ابتدا چند آب جوشانده بیرون ریخته شود سپس استفاده گردد. اگر چنان‌چه بر اثر بی‌احتیاطی استفاده شد جهت رفع مسمومیت آن شیر بنوشند.
۲. جهت جلوگیری از بزرگ شدن غده تیروئید برگ‌های سبز این گیاه را مانند سبزی خوردن می‌توان همراه غذا مصرف نمود.
۳. برای جلوگیری از سفت شدن كبد و رفع آن از برگ‌های این گیاه استفاده می‌شود.
۴. جهت درمان حالت صفراوی از سبزی این گیاه استفاده شود.
۵. میوه این گیاه ضد یبوست می‌باشد ولی نباید در خوردن آن افراط كرد.
۶. همچنین از برگهای جوان آن که محتوی ویتامین C می باشد بعنوان سبزی مصرف می شود 

 


اندام مورداستفاده

ریشه خشک شده :
امروز به عنوان تصفیه کننده لنف ، مخصوصا درتب غده ای والتهاب لوزه ، به کار می رود و می توان آن را برای درمان ماستیت به کار برد وداروهای روماتیسم اضافه کرد . کاربردخارجی آن برای بیماری های پوستی عفونی مانند جرب وکچلی قارچی پوست است و می توان آن را به مرهم های تسکین دهنده درد زخم ، همورویید و مفاصل ملتهب افزود .

میوه :
قدرت آن عموما کمتر از ریشه است .میوه تازه وخشک شده سمی است وشیوه آپاچی ، یعنی جویدن آن ، توصیه نمی شود. در گذشه آن را برای بیماری های پوستی و درمرهم های مسکن روماتیسم به کار می بردند. عصاره آن را روی زخم وتومور می مالیدند اما تاثیر چندانی ندارد .


تکثیر


ازدیاد این گیاه از طریق بذر صورت می گیرد . بذر این گیاه به رنگ بنفش و وزن هزار دانه آن معادل ۸۴۷/۵ گرم است . در صورتیکه بذر آن اواخر اسفند و اوایل فروردین کشت شود براحتی جوانه خواهد زد . میزان بذر مورد نیاز برای هرهکتار زمین ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم میباشد .


آفات


از آفات مهم این گونه تشی است که به ریشه های آن صدمه وارد می کند . میوه سرخاب کولی پس از رسیدن توسط خرس و همچنین پرندگان مصرف می شود .


با توجه به پراکنش جغرافیایی نسبتاَ کم گیاه سرخاب کولی درشمال ایران و استان گلستان که بیشتر در حاشیه جاده ها و اراضی زراعی می باشند ، بمنظور حفظ ذخیره ژنی این گیاه لازم است بذر آن جمع آوری و در بانک ژن گیاهی و کلکسیونهای گیاهان داروئی نگهداری و کشت شوند . همچنین بجهت کاربرد زیادی که در طب گیاهی و صنعت دارد استفاده های بهینه از این گیاه کم آشنا صورت پذیرد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:55  توسط محسن یمینی صفت  | 

 

مکانيزاسيون چيست؟

مکانیزاسیون واژه ایست مشتق شده از مکانیک که به معنای مکانیکی کردن است.پس  مکانیزاسیون به مفهوم مکانیکی کردن است و منظور از آن ، استفاده از وسایل و ادوات مکانیکی برای تولیدات و انجام کارهای کشاورزی است.

تاریخچه ی مکانیک به قرن هفدهم بر می گردد که با قوانین سه گانه ی نیوتن آغاز شد و با فعالیت دانشمندان مختلف علم مکانیک، ادامه پیدا نمود.سپس ماشین آلات کشاورزی اختراع شدند و مکانیک کشاورزی به وجود آمد.

واژه  مکانیزاسیون کشاورزی از زمانی متداول گشت که تراکتورهای بخاری وارد مزرعه شدند ، ولی ورود این وسایل یا مکانیزه شدن کشاورزی صرفا به منظور انجام کار بهتر ، بیشتر و با هدف افزایش درآمد انجام گرفت و امروز نیز چنین است.

با توجه به مطالب گفته شد می توان اینگونه تعریف کرد:

مکانیزاسیون کشاورزی یعنی استفاده از وسایل مکانیکی به منظور افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و با هدف افزایش درآمد مالی کشاورز.

بنابراین اگر مکانیزاسیون به افزایش درآمد کشاورز نینجامد ، مکانیزاسیون نیست.اگر استفاده از وسایل دامی به افزایش بیشتر درآمد بینجامد، کاربرد ماشین را نمی توان مکانیزاسیون نامید و توصیه نمی شود.

افزایش درآمد روستایی با سه عمل صورت می گیرد:

1-افزایش کمیت محصول  2-افزایش کیفیت محصول  3-کاهش هزینه ی تولید محصول

افزایش کمی محصول به دو صورت انجام می شود:

الف)افزایش سطح زیر کشت: این کار با وسایل مکانیکی به سهولت قابل انجام است که به دلیل محدودیت کارگر و شاق بودن این عملیات از ادوات مکانیکی کشاورزی استفاده می شود.

ب)افزایش عملکرد: ممکن است سطح زیر کشت را افزایش نداد ولی با شخم یکنواخت ، تهیه ی بستر مناسب ، کاشت در عمق ثابت و فاصله ی مناسب  بین بوته ها، وجین مؤثرتر، سمپاشی ، کودپاشی و بالاخره برداشت بهتر عملکرد بیشتری تحصیل نمود که این عملیات جز با کاربرد ماشین امکان پذیر نمی شود.

افزایش کیفی محصول از مهمترین عوامل افزایش درآمد روستایی است.اگر عمق کاشت ، زمان برداشت ، نحوه ی برداشت به صورت مناسب توسط ادوات کشاورزی در مورد محصول صورت گیرد بازدهی به مقدار بسیار زیاد افزایش می یابد. به عنوان مثال برگ توتون درجه ی یک با دو روز تاخیر در خشک کردن به درجه ی سه تقلیل می یابد. یونجه اگر به موقع برداشت نشود از نظر کیفی ، محصول بسیار افت می کند.

کاهش هزینه ی تولید و اثرات آن را در کشورهایی چون ایران که تعداد کارگر کم است با مکانیزه کردن درست ، به وضوح می توان رؤیت کرد. اگر کارشناس مکانیزاسیون از نحوه ی کار ماشین اطلاع کافی نداشته باشد و از طرفی هزینه ی نگهداری و تعمیر وسایل زیاد باشد هزینه ی تولید محصول کاهش نمی یابد که این امر با مفهوم مکانیزاسیون کشاورزی مغایر است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:45  توسط محسن یمینی صفت  | 

اولين شاخص، ضريب مكانيزاسيون است. اين ضريب به مفهوم نيروي محركه ي موجود به ازاي هر هكتار مي باشد.

دومين شاخص درجه ي مكانيزاسيون است كه در واقع نسبت ميزان عمليات مكانيزه به عمليات غير مكانيزه است.

سومين شاخص ظرفيت مكانيزاسيون است كه بيانگر انرژي مكانيزه مصرفي در واحد سطح مي باشد و به واقع سرانه انرژي مكانيكي در بخش كشاورزي را بيان مي كند.

لازم به توضيح است كه اين شاخص ها از مهمترين عواملي مي باشد كه ميزان مكانيزاسيون را در بخش كشاورزي بيان مي كند. اما بايد توجه شود كه هر كدام از كميت هاي ذكر شده به تنهايي مفهوم درستي از مكانيزاسيون القا نمي كند بلكه با توجه به تمامي موارد بالا مي توان برداشت بهتري از عددهاي بدست آمده در اختيار داشت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:38  توسط محسن یمینی صفت  | 
هبود عملكرد دستگاه‌هاي دروني بدن، پاكسازي بدن از اخلاط زائد و بهبود روند درماني با استفاده از اين گياهان دارويي و كم عارضه بودن آن‌ها، از جمله ويژگي‌هايي است كه براي گياهان‌ دارويي نام برده شده است و موجب شده تا روز به روز بر شمار افرادي كه به معجزه اين گياهان ايمان مي‌آورند بيشتر شود. در اين جا پيشنهاد‌هايي داريم براي شما كه علاوه بر اينكه به چاي‌تان تنوع طعم و بو مي‌دهيد، آن را به معجوني شفا بخش هم تبديل كنيد.  اگر چاق هستيد چاي سبز بنوشيد

به گزارش برترین ها نوشيدن روزانه 2 تا 3 فنجان چاي سبز تاثير زيادي در بهبود و درمان بيماري‌هايي كه ناشي از ابتلا به چربي خون هستند، دارد. براي تهيه اين چاي كافي است برگ‌هاي خشك شده چاي سبز را در يك ليوان آب جوش بريزيد و آن را به‌مدت 10 دقيقه دم كنيد. بهتر است يك نعلبكي روي ليوان قرار دهيد و پس از 10 دقيقه چاي را از صافي گذرانده و آن را ميل كنيد.

علاوه بر اين افراد چاق كه تصميم به گرفتن رژيم غذايي براي كاهش وزن دارند بهتر است به جاي نوشيدن چاي معمولي در طول روز از چاي سبز استفاده كنند. اين چاي علاوه‌بر آن‌كه سيستم ايمني را تقويت مي‌كند به آن‌ها كمك مي‌كند تا روند رژيم درماني خود را راحت‌تر پشت سر بگذارند. آلزايمر را در خانه ريشه كن كنيد

يكي از خواص بي‌نظير زردچوبه اثرگذاري در بهبود عملكرد مغز و پيشگيري از ابتلا به فراموشي و ضعف مغز است. به گزارش برترین ها براساس تحقيقات انجام شده وجود ماده‌اي به نام كوركومين در زردچوبه به انسان كمك مي‌كند تا از ابتلا به بيماري آلزايمر پيشگيري كند. به اين ترتيب توصيه مي‌كنيم، استفاده از اين ادويه خوش آب و رنگ و خوشبو را در برنامه غذايي خود بگنجانيد و سعي كنيد در يكي از وعده‌هاي غذايي خود در طول روز حتما از زردچوبه استفاده كنيد.

   لثه‌هاي‌تان را تقويت كنيد

ميوه و برگ زرشك از جمله مواد طبيعي محسوب مي‌شوند كه تاثير زيادي در تقويت و افزايش استحكام لثه‌ها دارند. استفاده از برگ زرشك در بهبود كيفيت لثه‌ها و استحكام و زيبايي آن‌ها نقش موثري دارد. حتي نوشيدن آب زرشك نيز مي‌تواند به شست‌و‌شو و پاكسازي محيط دهان و قوي‌شدن لثه‌ها كمك كند. بنابراين مصرف ميوه، برگ و آبميوه زرشك در طول سال به‌ويژه در فصل تابستان به خانواده‌ها توصيه مي‌شود.  بيدمشك و درمان جوش صورت

گياه بيدمشك به دليل خاصيت ضدعفوني‌كننده و ضدباكتري كه دارد همواره از سوي درمانگران و طبيبان طب سنتي مورد توجه قرار گرفته است. اين گياه به اين جهت كه يكي از بهترين ضدعفوني كننده‌هاي دستگاه گوارش محسوب مي‌شود،؛ مي‌تواند تاثير خوبي در بهبود عملكرد دستگاه گوارش و پاكسازي آن داشته باشد و در نهايت به پاكسازي پوست و بهبود جوش‌هاي سطحي صورت و بدن منتهي شود. براي استفاده از اين خاصيت بيدمشك كافي است دم‌نوشي از برگ‌هاي خشك شده آن را روزي 2 بار ميل كنيد.با اسطوخودوس ضدآفتاب بسازيد

عصاره به‌دست آمده از گياه اسطوخودوس خواص درماني مختلفي دارد كه يكي از پرفايده‌ترين اين خواص در روزهاي گرم تابستان، كاربرد اين گياه در پيشگيري از آفتاب سوختگي و پوسته پوسته شدن پوست زير نور خورشيد است. تركيب روغن يا عصاره اسطوخودوس با روغن كنجد مي‌تواند اين اثر را 2 برابر كند و ضدآفتابي طبيعي براي پيشگيري از آفتاب سوختگي براي شما باشد.  چاي نعنا؛ انرژي زاي طبيعي

اگر در طول روز و با پيشروي كارهاي روزانه دچار ضعف بدني مي‌شويد و اين ضعف مانع از ادامه فعاليت‌هاي روزانه‌تان مي‌شود، مي‌توانيد با نوشيدن چاي نعنا بر آن غلبه كنيد. به گزارش برترین ها نوشيدن روزانه 2 فنجان چاي نعنا با يك قاشق غذاخوري عسل تاثير زيادي در بهبود ضعف جسمي و افزايش توان‌و‌قواي جسمي بدن دارد. بنابراين درصورتي كه در طول روز دچار بي‌حالي مي‌شويد و احساس مي‌كنيد احتياج به يك خوراكي انرژي بخش داريد بهتر است از چاي نعنا و عسل استفاده كنيد.

  ديرتر چروك شويد

استفاده از لوسيون برگ و جوانه بادرنجبويه براي برطرف‌شدن خشكي پوست بدن بسيار مناسب است. در حقيقت استفاده از اين عصاره موجب مي‌شود تا روند پيري پوست در انسان به تعويق بيفتد. براي تهيه اين لوسيون گياهي لازم است، برگ و جوانه گياه بادرنجبويه را در آب به‌مدت 10 تا 15 دقيقه بجوشانيد. سپس مخلوط به دست آمده را صاف كرده و بگذاريد تا سرد شود. اين لوسيون را مي‌توانيد با كمك پدهاي مخصوص يا پنبه تميز به‌صورت خود بماليد. علاوه بر اين مي‌توانيد يك دستمال نخي كه آغشته به اين عصاره است را روي صورت خود كمپرس كنيد.  بابونه دشمن اگزما

 حمام كردن يا دراز كشيدن در وان آبي كه با عصاره يا اسانس گياه بابونه تركيب شده است تاثير زيادي در بهبود پوست مبتلا به اگزما و ديگر حساسيت‌هاي پوستي دارد. بنابراين درصورتي كه دچار خارش يا سوزش ناشي از اگزما يا حساسيت‌هاي پوستي هستيد مي‌توانيد با استفاده از عصاره اين گياه و ريختن آن در آب وان و دراز كشيدن به‌مدت 20 دقيقه به بهبود سوزش و خارش‌هاي ناشي از اين بيماري كمك كنيد. علاوه براين، مي‌توانيد اين عصاره را روي بدن خود كمپرس كرده و به درمان اين عارضه پوستي كمك كنيد. فشارهاي عصبي را از خود دور كنيد

گياه بادرنجبويه يكي از مفيدترين گياهان دارويي در تسكين فشارها و ناراحتي‌هاي عصبي است كه روزانه بسياري از ما به واسطه كار روزانه و فعاليت‌هايي كه داريم، از آن استفاده مي‌كنيم. مصرف اين گياه همواره از سوي متخصصان و درمانگران طب سنتي براي كاهش ميزان استرس و اضطراب بيماران به‌ويژه بيماران مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي توصيه و تجويز مي‌شود. به اعتقاد درمانگران، استفاده از اسانس يا عصاره گياه بادرنجبويه در استحمام تاثير بسيار زيادي در تسكين اين تنش‌ها در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي قلبي دارد. براي تاثيرپذيري بيشتر از اين دارو پيشنهاد مي‌شود كه عصاره اين گياه به‌طور خالص و بدون آن‌كه رقيق شود مورد استفاده قرار گيرد.بهبود گرگرفتگي در زنان با شبدر

شبدر قرمز به‌دليل خواص درماني ويژه‌اي كه در بهبود علائم يائسگي در زنان دارد در جهان شناخته شده است. اين گياه دارويي اگر‌چه از سوي درمانگران براي درمان بيماري‌هايي مانند آسم، ناراحتي‌هاي مزمن كبد، بيماري‌هاي دستگاه گوارش و ناراحتي‌هاي پوستي به كار مي‌رود اما خواص درماني آن در درمان نشانگان يائسگي در زنان كه با گرگرفتگي و كلافگي همراه است، بسيار مطرح است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:30  توسط محسن یمینی صفت  | 

راست و دروغ های غذایی!

در هر حوزه ای باورهایی در بین مردم شکل می گیرد که درست یا غلط، به باورهای رایجی تبدیل می شوند و معمولا تغییر این باورها نیز بسیار سخت است. در حوزه ی تغذیه نیز باورهایی وجود دارد که بعضا پیش زمینه های علمی نیز داشته اند ولی با گذشت زمان و پیشرفت علم تغییر کرده اند اما همچنان بین عموم مردم به عنوان باور درست تلقی می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با پنج مورد از این باورهای رایج آشنا کنیمقهوه سرطان زا است در سال 1970 محققان اعلام کردند که کافئین باعث تشکیل کیست هایی در سینه می شود. سپس در سال 1981 پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شد حاکی از این بود که میزان سرطانهای مربوط به لوزالمعده در بین قهوه خورها بیشتر است. اما اندکی بعد پژوهش های جدی روی خطر ابتلا به سرطاندر میان قهوه خورها انجام گرفت که نشان داد این باور درست نیست. حتی در برخی موارد نتایج کاملا برعکس پژوهش های اولیه بود. بررسی هفده پژوهش که بین سال های 1990 و 2003 انجام شده بود نشان داد ابتلا به سرطان کولون در بین افرادی که قهوه می نوشند 24 درصد کمتر استمصرف تخم مرغ خطرناک است محققان تغذیه سال ها بر این عقیده بودند که مصرف تخم مرغ خطرناک است زیرا این ماده ی غذایی کلسترول محسوب می شود و از آنجایی کهکلسترول، رگ ها را مسدود می کند، بنابراین خوردن تخم مرغ خطر حملات قلبی و سکته ی مغزی را افزایش می دهد. اما این باور نیز درست نیست. پژوهش معروف framingham در ابتدا نشان داده بود که میزان کلسترول خون،خطر بیماری های قلبی عروقی را بالا می برد اما با این حال این پژوهش هیچ ارتباطی بین مصرف تخم مرغ و ابتلا بهبیماری های قلبی عروقی نیافته بود. واقعیت این است که تنها 25 درصد کلسترول خون مستقیما از تغذیه به وجود می آید. 75 درصد دیگر از کبد تولید می شود. در واقع زمانی که همبرگر، انواع پیراشکی ها و دیگر غذاهایی که دارایچربی های اشباع شده اند مصرف می کنید کبد کلسترول بیشتری تولید می کند. یک پژوهش جدید نشان داده می دهد وقتی روغن را حذف می کنیم بدن همیار اصلی خود برای مقابله با بیماری ها را از دست می دهد چون که سیستم گوارش بدون روغن نمی تواند بیشتر مواد مغذی سبزیجات را جذب کند تخم مرغ تقریبا فاقد این چربی های اشباع شده و سرشار از مواد مغذی ای هست که اثرات مضر کلسترول بد را از بین می برد. این ماده ی غذایی همچنین دارای اسیدفولیک و ویتامین های گروهو مواد معدنی می باشدمواد غذایی فاقد چربی یا کم چرب برایسلامتی بهتر است در خصوص محصولات لبنی و مواد غذایی دیگری مثل گوشت قرمز، اصل بر این است که هرچه این مواد غذایی چربی کمتری داشته باشند بهتر است. اما این اصل، مطلق نیستسس سالادی که با روغن زیتون و سرکه سیب تهیه می شود حاوی چربی های غیر اشباع مونو است که از بیماری های قلبی و ... پیشگیری می کند. یک پژوهش جدید نشان داده می دهد وقتی روغن را حذف می کنیم بدن همیار اصلی خود برای مقابله با بیماری ها را از دست می دهد چون که سیستم گوارش بدون روغن نمی تواند بیشتر مواد مغذی سبزیجات را جذب کندمیوه و سبزیجات خام بهتر هستند باور این که همه مواد مغذی در حین پخت از بین می رود درست نیست. طرفداران مواد غذایی خام معتقدند که گرما باعث می شود آنزیم های مواد غذایی که آن ها را قابل هضم تر می کند از بین برود. درست است اما پخت مواد غذایی باعث می شود که فیبرهای آن متلاشی شده و راحت تر جذب بدن شود. وانگهی محققان ثابت کرده اند پخت باعث می شود که میزان برخی از عناصر موجود در میوه و سبزیجات افزایش یابد. به عنوان مثال آنتی اکسیدان لیکوپن سس کچاپ 5 الی 6 برابر بیشتر از گوجه فرنگی خام است و برای مقابله با بیماری هایی مثل سرطان پروستات مؤثرتر استآجیل باعث چاقی می شود بدون شک همه می دانند که آجیل حاوی چربی است اما باید بدانید که این چربی ها از گروه چربی های خوب هستند. به عنوان مثال بادام زمینی حاوی سه الی چهار برابر چربی های غیر اشباع مونو است که برای سلامت قلب از چربی های اشباع شده مفیدتر است. بر اساس نتایج یک پژوهش جدید مصرف آجیل در چارچوب یک رژیم غذایی سالم حتی می تواند به لاغری نیز کمک کند. محققان بر این عقیده اند که چربی های آجیل باعث می شود مصرف کننده احساس خوب و خرسندی بکند. از طرف دیگر پروتئین های موجود در آجیل، کالری ها را می سوزاند. باید بدانید که مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین هورمونی را آزاد می کند که گرسنگی را کاهش می دهد. البته توجه داشته باشید که در مصرف آجیل و یا هر ماده غذایی دیگر افراط نکنید
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:12  توسط محسن یمینی صفت  | 
به دختر گفت اگه یه روزی به قلب احتیاج داشته باشی اولین نفری هستم که
میام تا قلبمو با تمام وجودم تقدیمت کنم.دختر لبخندی زد و گفت ممنونم ، تا
اینکه یک روز اون اتفاق افتاد …
حال دختر خوب نبود..نیاز فوری به قلب
...داشت..از پسر خبری نبود..دختر با خودش میگفت :میدونی که من هیچوقت نمیذاشتم
تو قلبتو به من بدی و به خاطر من خودتو فدا کنی..ولی ای...ن بود اون حرفات..حتی برای دیدنم هم نیومدی…شاید من دیگه هیچوقت زنده نباشم.. آرام گریست و دیگر چیزی نفهمید…
چشمانش
را باز کرد..دکتر بالای سرش بود.به دکتر گفت چه اتفاقی افتاده؟دکتر گفت
نگران نباشید پیوند قلبتون با موفقیت انجام شده.شما باید استراحت
کنید..درضمن این نامه برای شماست..!
دختر نامه رو برداشت.اثری از اسم روی پاکت دیده نمیشد. بازش کرد و درون آن چنین نوشته شده بود:
سلام
عزیزم.الان که این نامه رو میخونی من در قلب تو زنده ام.از دستم ناراحت
نباش که بهت سر نزدم چون میدونستم اگه بیام هرگز نمیذاری که قلبمو بهت
بدم..پس نیومدم تا بتونم این کارو انجام بدم..امیدوارم عملت موفقیت آمیز
باشه.(عاشقتم تا بینهایت)
دختر نمیتوانست باور کند..اون این کارو کرده بود..اون قلبشو به دختر داده بود..
آرام اسم پسر را صدا کرد و قطره های اشک روی صورتش جاری شد..و به خودش گفت چرا هیچوقت حرفاشو باور نکردم…
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:58  توسط محسن یمینی صفت  | 
 

آه ای ابر بهاری مویه کن

روح تبدار مرا پاشویه کن


این گران باری که بر دل می برم

هم تو می دانی چه مشکل می بریم


هستی ام در پای آن سرمست رفت

آه ای یاران دلم از دست رفت


انتهای هرچه رسوایی منم

عاشق شب های تنهایی منم


بارهابا لاله صحبت کرده ام

بارها با ماه خلوت کرده ام


فکر من از آسمان آبی تر است

روح من با عشق عنابی تر است


من سر هر کوچه یاهو میزدم

پیش پای عشق زانو میزدم


آه!آه!ای شاعران نسترن

گل به گل داغ است کتف شعر من


با جدایی خو گرفتن مشکل است

از شقایق رو گرفتن مشکل است


او شبی آمد ... مرا دیوانه کرد

او مرا یک باغ بی پروانه کرد


شوخ چشمست و دلم در بند اوست

هرچه هست از چشم پرنیرنگ اوست


دل مرید کیش اشراقیش شد

دل اسیر ایها الساقیش شد


او که خویشاوند نزدیک گل است

شرح احساسات نزدیک سبز بلبل است


او که با آیینه ها مانوس بود

چشم او یک کاسه اقیانوس بود


در نگاهش آسمانی راز داشت

کهکشان در کهکشان اعجاز داشت


آمد از نه توی جنگل راز

آمد از آنسوی پرچین نیاز


آمد از دردش پرم کرد و گذشت

در وفا سیلی خورم کرد و گذشت


مثل شمع بزمی آبم کرد و رفت

عشوه ای کرد و خرابم کرد و رفت


این هم از یک عمر مستی کردنم

سالها شبنم پرستی کردنم

 

ای دلم...زهر جدایی را بخور

چوب عمری باوفایی را بخور


 

ای دلم ...دیدی که ماتت کرد و رفت

خنده ای بر خاطراتت کرد و رفت


من که گفتم این بهار افسرده نیست

من که گفتم این پرستو مرده نیست


وه...عجب کاری به دستم داد دل

هم شکست و هم شکستم داد دل

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:56  توسط محسن یمینی صفت  | 

 

روش های ابزار اندازه گیری

 عنوان آزمایش:

 تغیرات ولتاژ خروجی توسط تنظیم پتانسیومتردورانی وپتانسیو متر خطی

 موارد مصرف صنعتي :

            ·       پتانسیومتر دورانی مقاومت نوع کربنی

            ·       ولت متر دیجیتالی

            ·       منبع برق 12ولت

 

شرح آزمایش:

           ابتدا مقاومت متغییر دروانی را در روی دستگاه شناسایی می کنیم و سپس با استفاده از سیم های مدار اتصال بین پتانسیومتر دورانی منبع برق 12 ولت و یک ولت متر دیجیتال را برقرار میسازیم سپس پتانسیومتر دورانی 100 کیلواهمی را در جهت پادساعتگرد می چرخانیم تا در حداقل مقدار قرار بگیرد بعد از آن که  ولت متر را بطور صحیح قرار دادیم ابتدا  از ولتاژ ورودی که12ولت است وبا استفاده از سیم های اتصال به ترمینال(c)پتانسیومتر دورانی وصل کرده و از قسمت (B)به جاروبک پتانسیومتر به ولت متر وصل کرده واز (Vo)دستگاه به(A) پتانسیومتر وصل میکنیم. دستگاه را روشن می کنیم سپس پتانسیومتر را به ترتیب در وضعیت های 1 تا 10 قرار میدهیم و در هر وضعیت مقدار ولتاژ را میخوانیم و ثبت میکنیم یعنی با قرار دادن هر کدام ازرنج ها وبا تغییر دادن مقاومت  ولتاژ ورودی نسبت به رنج های پتانسیومتر دورانی ولتاژ خروجی را روی ولت متر دیجیتالی خوانده ودر جدول مربوطه را میدهیم

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Control setting

11.85

11.72

9.94

8.35

6.88

5.25

3.64

1.91

0.16

0.01

outputvoltage

 

به سوالات زیر جواب دهید:

1-ولتاژ در طول بخش خطیV9-V2))چقدر است.

که در جدول موجود است.

2-ولتاژ در هر قسمت از این بخش چقدر است؟

که در جدول موجود است.

3-چرا این رابطه در دو انتها غیر خطی است؟

وقتی که اندازه کمیت بالا میرود یعنی از مقدار وضعیت موجود خارج می شود و این اندازه بیش از ظرفیتش می باشد و همچنین نباید در مقیاس پائینتر نیز استفاده کرد و اینکه دستگاههای اندازه گیری نباید از محدوده 30 تا 50 درصد مقیاس کامل بکار برد.

آزمایش پتانسیومتر خطی

موارد مصرف صنعتي :

1-پتانسیومتر خطی   2-ولت متر دیجیتالی       3-سیم های اتصال          4- منبع ولتاژ 5+و5- ولت

شرح آزمایش:

       ابتدا منبع برق5 ولت را توسط سیم های اتصال ترمینال(C)پتانسیومتر خطی وصل کرده واز ترمینال (B) پتانسیو متر به ولت متر دیجیتالی واز ترمینال (A)به منبع ولتاژ 5-ولت وصل می کنیم. ولتاژ ورودی که به مقاومت داخلی پتانسیو متر خطی ولتاژ وارد می شود. تغییراتی توسط مقاومت روی ولتاژ که به تغییر روی رنج های مختلف که از 1تا10 کیلو اهم می باشد.ولتاژ خروجی تغییر می یابد وبا خواندن ولتاژ خروجی نسبت به رنج پتانسیومتر  1تا10 کیلو اهم در جدول مزبور قرار داده ونمودار مربوطه ترسیم شده است.

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Control setting

4/99

3.98

2.87

1.89

0.71

-0.5

-1.75

-2.88

-4.15

-5.03

Output voltage

 

سوالات:

1-با استفاده از مالتی متر دیجیتال و انتخاب مقیاس مناسب (20 کیلو اهمی) مقاومت بین اتصالA وجاروبکB وقتی که جاروبک در وضعیت9 قرار دهید و اندازه گیری را تکرار کنید.

دستگاه خاموش بود 10.83 کیلو اهم

2-جاروبک را در 2 قرار دهید و اندازه را تکرار کنید؟

 2.25 کیلو اهم

3-مقاومت بین دو وضعیت 9و2را محاسبه کنید. ولتاز بین این دو وضعیت را محاسبه نمائید؟

که در جدول موجود است.

4-ولتاژ را به ازائ هر کیلوات اهم حساب کنید؟

که در جدول موجود است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

مدار پل وتستون

موارد مصرف صنعتي :

1-آمپلی فایر تفاضل

2-آمپلی فایر بهره درشت وریز  

 3-ولت متر آنالوگ

شرح آزمایش:

    در شکل زیر یک دستگا ه صفر کنند ه دیده می شود که البته به جای گا لوانومتر در این آزمایش ابتدا تر کیب آمپلی فایر و ولت متر را تنظیم می کنیم که وقتی بهره آمپلی فایر شماره 2 در حد اکثر مقدار قرار دارد ورودی صفر در آمپلی فایر تفاضلی مساوی خرو جی صفر در ولت متر آنالگ با شد . و ولت متر و آ مپلی فایر را مانند شکل زیر به هم وصل می کنیم ابتدا دو ورودی آمپلی فایر تفاضلی را را که اتصال کو تا ه هستند به هم وصل می کنیم و در نتیجه ورو دی این آمپلی فایر ها صفر میبا شد و سپس خرو جی آ مپلی فایر تفاضلی را با سیمی به ورو دی آ مپلی فایر شماره وصل می کنیم وسپس در آ مپلی فایر شما ره 2 کنترل در شت بهره را در روی 10 و کنترل ریز بهره را در روی 1 قرار می دهیم و سپس دستگاه را روشن کرده و توسط کنترل آ فست آمپلی فایر شماره 2 ولت متر را صفر می کنیم  این تنظیم مشکل و حساس است و به همین خاطر ابتدا ولتمتر روی بهره 10 آمپلی فایر صفر شد در حین آ زمایش درجه حرارت دستگاه ممکن است تغییر نماید و این تغییر در اندازه گیری موثر می باشد و به همین خاطر گاهی دستگاه را صفر می کنیم و زمانی که سو یچ پل وتستون در حالت ((  IN   می با شد یعنی مقاومت مجهول وجود دارد کنترل در شت بهره آمپلی شماره 2 را در روی 10 قرار می دهیم و سپس مقاومت 10- دوری متغیر را طوری تنظیم می کنیم که ولت متر تقریبا صفر باشد سپس کنترل بهره در شت آ مپلی فایر شما ره 2 را در روی 100 قرار داده و دو با ره با تغییر دادن مقاومت متغیر پل ولت متر آ نا لگ را صفر می نماییم و با این کار در واقع پل وتستون در حالت تعادل قرا ر می گیرد . در این آ زما یش ابتدا کلید مر بو ط به مقاومت مجهول را در وضعیت  out  قرار داده تا مقاومت Rx از مدار خارج شود سپس مقا ومت متغییر خطی 10 کیلو اهمی را وارد مدار می کنیم که این کار به این تر تیب است که  تر مینا ل های A و  B در این پتا نسیو متر را به تر تیب به تر مینا لها ی   C و   V0وصل می کنیم و در حالی که پتا نسیومتر خطی در حد اکثر مقدار خود یعنی 10 کیلو اهم است مقاومت آن را به این تر تیب که بهره در شت آمپلی فایر شماره 2 در 10 قرار دارد و با استفاده از مقاومت متغییر پل وتستون وضعیت تعا دل را در پل ایجاد می کنیم سپس با قرار دادن بهره در شت در 100 تنظیم نهایی را برای با لا نس کردن پل انجام می دهیم در این حالت عدد مربو ط به مقاومت متغییر پل را یاد داشت کرده و بقیه مقاومت های پل  را محاسبه می کنیم و این کار را در وضعیت های 1 تا 10 قرار می دهیم و این عمل را تکرار کرده و جدول زیر را  پرمیکنیم .

 

R4=(R2*R3)/R1

R1

(10-R3)

R3

Dial reading

Balane

10k اهمresistor

Setting(R4)

1.15

5.1

4.9

490

10

1.77

5.3

4.70

470

9

1.55

5.62

4.38

438

8

33.3

5.94

4.06

406

7

1.16

6.32

3.68

368

6

6.26

6.57

3.43

343

5

4.48

7.28

2.72

272

4

16.47

7.92

2.08

208

3

1.92

8.62

1.38

138

2

0.0087

9.9927

0.73

0.73

1

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

اندازه گیری بار وارده توسط نیروسنج تیری

موارد مصرف صنعتي :

1-آمپلی فایر با بهره ریز و درشت      2-ولت متر آنالوگ    3 –کرنش سنج   4-آمپلی فایر x100         5-آمپلی فایر ابزاری

 

شرح آزمایش:

کرنش سنج مخصوص اندازه گیری نیرو از یک شبکه کوچک سیم نازک تشکیل یافته است ودر روی یک جسم الاستیک قرار دارد . شکل (4-1) واین قطعه در روی تیر که هدف ان اندازه گیری کرنش ایجاد شده است طوری چسبانده میشود که تغییرات طول تیر در امتداد محور طول المان کرنش سنج باشد .

شروع آزمایش :

ابتدا در آمپلی فایر بهره درشت را روی (100)قرار می دهیم دستگاه را روشن میکنیم بدون هیچ گونه بار گذاری روی کرنش سنج توسط آفست آمپلی فایر ولت متر را صفر می کنیم  حال 10عدد سکه هم وزن را روی کرنش سنج قرار می دهیم وبا استفاده از بهره ریز آمپلی فایر شماره 1 مقدار ولتاژ خروجی را روی 7ولت قرارمی دهیم.دوباره سکه ها رو بر داشته مجددا یکی از سکه رو کرنش قرار داده ومقدار ولتاژ خوانده و در جدول مربوطه درج می کنیم متقابلا منحی داده های جدول نسبت به تغییرات ولتاژ خروجی نسبت به سکه ها رسم شده.

 

 

 

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Number ofcoins

6.9

6

5.2

4.8

4

3.1

2.5

2

1.1

0.8

Output voltage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

ترانسفورمر تفاضلی متغییر خطیLVDT

موارد مصرف صنعتي :

1-سیم پیچ LVTD              2-ولت متر آنالوگ       3-آمپلی فایر با بهره ریزودرشت

4-آمپلی فایر A.C            5-فیلتر 40KHZ            6-ریکتو فایر یا یکسو کننده

7-متناوب کننده برق 40KHZ

شرح آزمایش:

       در این آزمایش ابتدا خروجی L V D T  یکسو میگردد و سپس با استفاده از ولت متر دیجیتال و آنالو گ اندازه گیری میشود ولت متر آنالگ ولتاز خروجی را نسبت به وضعیت آهنربایی بهتر نشان میدهد . مدار را ابتدا تشکیل میدهیم که مدار متشکل از یک عدد    L V D Tو آمپلی فایر و فیلتر و یک سو کننده جریا ن القایی متناوب و ولت متر تشکیل شد ه است را به هم وصل میکنیم .

فیلتر 40 کیلو هرتز یعنی فقط خروجی آن فقط 40 کیلو هرتز را رد میکند . وظیفه دیود یکسو کننده است سپس آمپلی فایر AC را در روی 1000 قرار داده و سپس پیچ کنترل بهره درشت آمپلی فایر شماره 1 را روی 100 و بهره ریز آن را روی 2 % قرار میدهیم . سپس با به کار بردن پیچ افست آمپلی فایر شماره  1و با ایجاد اتصال کوچک 2 ورودی آمپلی فایر تفاضلی و اتصال موقت خروجی به آمپلی فایر شماره 1 خروجی مدار را صفر مینماییم با چاخاندن قسمت غلطکی LVDT بعد از این کار دوباره ورودی آمپلی فایر شماره 1 رابه خروجی یکسو کننده جریان متناوب وصل میکنیم .و سپس موقعیت هسته آهن ربایی را در وضعیت خنثی قرا ر میدهیم و بایستی در این حالت ولتاژ خروجی که در ولت متر دیجیتال میباشد در حداقل مقدار خود باشد و سپس این مقدار را در جدول ثبت مینماییم و پیچ تنظیم L V D T  رادر جهت عقربه ساعت دید از طرف چپ 4 دور چرخانده ودر هر دور ولتاژ خروجی را در ولت متر آنالگ و دیجیتال خوانده ودر جدول یاد داشت میکنیم وسپس پیچ تنظیم L V D T  را این بار از وضعیت خنثی در خلاف جهت عقربه ساعت چها دور چرخانده و در هر دورولتاژ خرو جی را مینویسیم .

 

 

4

3

2

1

0

-1

-2

-3

-4

Core   position (turns from neutral)

0.485

0.415

0.306

0.1657

0.133

0.167

0.304

0.408

0.472

Digital Voltmeter

7.5

6.5

4.9

2.3

0

2.3

4.9

6.4

7/ 2

Analoge Voltmeter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 سوالات؟

1-توضیح دهید چرا ولتاژ اندازه گیری در ولت متر های دیجیتالی وآنالوگ با هم متفاوت است؟ کدام یک را قابل قبول می دانید

آنالوگ – برای کالیبراسیون وتحلیل استفاده می شود.برای اینکه در دیجیتال آمپلی فایر به دلیل بزرگی عدد استفاده نشد ولی در  آنالوک چون عدد کوجک است استفاده می شود.

2-آیا در این اندازه  گیری فاز جریان متناوب قابل تشخیص است یا نه؟

هسته به سمت Aحرکت می کند ولتاژالقا شده درآن بیشتر ازسیم پیچی Bشده  وخروجی آن به صورت آنچه درشکل  Aنشان داده شده می شود وقتی هسته دروسط باشد ولتاژ القا شده درAوBمساوی ودرنتیجه هسته  در وسط میماند. و وقتی هسته یه سمت B حرکت کند یعنی ولتاژ در سیم پیچ B بیشتر القا شده است.

3- حساسیت دستگاه را با استفاده از مشخصات دستگاه تعیین کنیید؟

 

H= 14∆Qo∆Qi'>

Y=0.192x +0.04

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

اندازه گیری جابجائی توسط خازن با ظرفیت متغیر

موارد مصرف صنعتي :

1- آمپلی فایر بهره ریز و درشت               2-پل وتسون                          3-منبع برق5   

4-فیلتر 40khz                                  5-آمپلی فایر A.C                 6-خازن متغییر

7-ریکتو فایر ویا یکسو کننده 

شرح آزمایش:

          ابتدا از ترمینال ولت متر به به ترمینال (O/P)آمپلی فار شماره یک وصل از (I/P) همان به ترمینال (O/P)آمپلی فایر وصل واز ترمینال (B)آمپلی فایر به ترمینال(A)پل وتسون وصل می کنیم واز ترمینال (A) آمپلی فایر به ترمینال(O/P) یکسو کننده وصل واز (I/P) یکسو کننده به ترمینال (O/P)فیلتر واز ترمینال(I/P) فیلتربه ترمینال (O/P)آمپلی فایرA.C وصل و از ترمینال(I/P)آمپلی فایر  A.Cبه ترمینال(O/P)خازن وصل و از ترمینال(I/P)خازن به ترمینال(O/P)متناوب کننده برق واز منبع برق (5+) ولت به ترمینال (D) پل وتسون وصل کنید؟ابتدا صفحه خازن (هسته مرکزی)را با پیچاندن کامل از استوانه بیرونی خارج کردیم سپس علامت روی پیچ که وجود داشته در بالا قرار دادیم در این حالت خازن در وضعیت تقریبا در حداقل ظرفیت قرار دارد بهره آمپلی فایر A.C را روی(100)قرار دادیمدستگاه را روشن کرده وبهره درشت آمپلی فایر شماره 1را روی(100)وبهره ریز را روی(0.4) با استفاده از پیچ تنظیم آفست خروجی آمپلی فایر را صفر کنید. با تنظیم پتانسیو متر 10 دوری وقتی که هسته مرکزی خازن کاملا بیرون باشد خروجی ولتاژ ولت متر باید صفر باشد و با پیچاندن هسته مرکزی در هر دور یک ولتاژ ایجاد می شود که در جدول فوق نوشته و نمودار آن رسم شده.

 

 

 

 

 

50

pf

Scraw full in                                       Screw full out

25

pf

Approximate

Capacitance

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

0

Turns  of   screw

2.54

2.36

2.17

1.95

1.73

1.48

1.31

1.19

0.80

0.48

0

Output voltage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

اندازه گیری سرعت زاویه ای توسط تا کوژنراتور

موارد مصرف صنعتي :

1-ولت متر آنالوگ        2-دستگاه شمارنده تایمر          3 -DC موتور

4-پتانسیو متر سیمی        5-آمپلی فایر                    4-دور سنج

 

شرح آزمایش:                                                                           

              بعد از تشکیل دادن مدار دستگاه شمارنده تا یمر را در حالت شمارند ه قرار می دهیم  و سپس مدت آن را برای یک ثانیه تنظیم میکنیم و سپس در آمپلی فایر شماره یک بهره درشت را در 10 و بهره ریز آن را روی 1% قرار می دهیم و سپس اتصال را بر قرار کرده  و سپس با استفاده از پتا نسیو متر سیمی 10کیلو اهمی ولتا ژ ورودی به موتور برق را در حدی تنظیم میکنیم که دور آن مساوی rps 5  باشد در این آزمایش با تغییر مقاومت پتانسیو متر ولتاژ خروجی آن در حدی تنظیم مییشود که بتواند موتور برق را با سرعت خاصی بچر خاند و با تغییر ولتاژ دور موتور برقی نیز تغییر میکند و با استفاده از دستگاه شمارنده مستقیما دور موتور را ثبت میکنیم و سپس دور های 5و10و20و30و40 rps  را در موتور برقی ایجاد کرده و در هر دور ولتاژ خروجی ترانسدیوسر را توسط ولت متر آنالگ اندازه گرفته و در جدول ثبت نموده و با استفاده از اعداد جدول منحنی تغییرات را رسم میکنیم .

 

 

 

 

 

 

40

30

20

10

5

rpm

9.1

7

4.9

2.1

1

Voltage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

اندازه گیری سرعت دورانی توسط ترانسدیوسر مادون قرمز

موارد مصرف صنعتي :

1-سنسور مادونه قرمز           2-دور سنج یا شمارنده         3-موتور D.C 

4- ولت متر آنالوگ               5-آمپلی فایر قدرت            6-ولت متر دیجیتالی

7-پتانسیو متر سیمی

شرح آزمایش:                                                                      

       ابتدا از ولت متر دیجیتالی به ترمینال (o/p)دور سنج  یاسنسور مادونه قرمزوصل می کنیم واز همان ترمینال به (I/P)شمارنده دور وصل می کنیم واز ترمینال (I/P)موتورD.Cبه ترمینال (O/P)آمپلی فایر قدرت وصل واز همان ترمینال به ترمینال(+)ولت متر آنالوگ وصل می کنیم و از همان ترمینال به (O/P) آمپلی فایر قدرت وصل واز ترمینال (I/P)آمپلی فایر قدرت به ترمینال (B) پتانسیو متر سیمی وازترمینال(C) پتانسیو متر سیمی به منبع ولتاژ (12+)ولت وصل وترمینال (A) پتانسیو متر به ولتاژ (0V) وصل شود.دستگاه را روشن می کنیم محور با دست بچرخانید(با استفاده از دیسک بزرگ آلومینیومی)ولتاژ خروجی از ترانسدیوسر را وقتی که اشعه مادونه قرمز می تابدو زمانی که قطع می شود را یاداشت کردیم عدد شمارنده را با کلیدRESET صفر کنیدبا استفاده از دکمه تنظیم پتانسیومتر سیمی 10 کیلو اهمی 2 ولت به اکتروموتوربرق دهید بااستفاده از یک زمان سنج زمان را کنترل کنید برای دقت کار دکمه RESETرا فشار داده ونگه دارید. ودر زمان مناسب آن را رها کردیم تا این که شمارش شروع شود و لحظه ای که یک دقیقه تمام می شود دکمه COUNTرا در وضعیت time قرار دهیدتا شمارش قطع شود. این عمل را برای ولتاژ های 2 و3 و4 و10 ولت انجام داده ایم در جدول مذبور با رسم منحنی قابل مشاهده است.

 

 

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

Voltage

43

38

35

30

25

21

16

12

8

rps

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

اندازه گیری درجه حرارت

موارد مصرف صنعتي :

1- حس گر IC که از 16 ترانز یستور و9 مقاومت و 2 خازن به شماره IC (LM335) خروجی 10 ولت به ازای هر کلوین

2-سنسوره REF

شرح آزمایش:                  

            ابتدا ولت متر دیجیتال را به خرو جی INT منظور خرو جی وصل میکنیم داخل محفظه گرم که در حال حاضر غیر فعال است وصل می کنیم و ولتاژ خرو جی مستقیما مربو ط به حرارت داخل محفظه است و بازای هر  K  تغییر در درجه حرارت ولت متر 10 میلی ولت تغییر ولتاژ نشان می دهد  و اگر ولت متر بر حسب ولت نشان دهد عدد خوانده شده را در 100 ضرب می کنیم  تا درجه حرارت کلوین بدست بیاید  . وسپس این عدد رادر خانه صفر جدول نوشته و سپس با اتصال منبع

12 ولتی به ورودی گرم کن و با اندازه گیری زمان در هر دقیقه ولتاژ خرو جی و در نتیجه   درجه حرارت محفظه رادر  جدول یاد داشت میکنیم  وسپس نمودار مربوط را رسم میکنیم .    

 

 

 

 

 

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

0

Time(minuts)

3.31

3.30

3.29

3.27

3.25

3.22

3.18

3.13

3.06

3

3.02

Int.Voltage(volts)

331

330

329

327

325

322

318

313

306

300

302

k

 

Temperature

58

57

56

54

52

49

45

40

33

27

29

c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

گرما یاب مقاومتی

موارد مصرف صنعتي :

1-سنسور IC  گرما     2-پتانسیومتر خطی  با مقاومت (10) اکیلو اهمی 3-منبع (5)ولتی

شرح آزمایش:             

        دستگاه رو روشن کرده وپتانسیو متر (10) کیلو اهمی را طوری تنظیم کردیمکه افت ولتاژدر طول پلاتین RTDکه (1.8) میلی ولت می باشد این کار موجب کالیبراسیون RTD برای درجه حرارت اتاق می شود ابتدا با استفاده از ترانسدیوسر IC درجه حرارت اتاق اندازه می گیریم برای این منظور ولت متر دیجیتالی را در مقیاس (20) ولت قرار داده و ولتاژ خروجی را از ترمینال(INI) اندازه گرفتیم این ولتاژ متناسب با درجه حرارت محییط بود و اگر آنرا در (100) ضرب کنیم درجه حرارت محیط بر حسب کلوین بدست می آید. منبع برق 12 ولتی dc را به ورودی گرمکن وصل می کنیم تا این مقاومت اطراف ترانسدیوسر RTD را گرم کند ولتاژ خروجی از RTD را در مقیاس 200 ولتی  اندازه بگیریم همزمان با این کار ولتاژ خروجی از سنسورIC را در مقیاس 20 ولتی توسط  ولت متر دیجیتالی اندازه بگیرید.

با تشکیل جدول : اندازه گیری مقدار ولتاژ در هر 10 دقیقه انجام داده و ولتاژ را در جدول با توجه به فرمول (R=100*0.38XC) بر حسب کلوین سلیوس و مفاومت RTD بر حسب اهم قرار دادیم.

 

 

 

 

 

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

0

 

Time(minute)

478

478

478

478

478

478

478

478

478

302

269

K

 RTD Temperature        

 

 

58

57

56

54

52

49

45

40

33

27

26

C

125.4

125

124.6

124.1

123.5

122.5

121.1

119.3

118.8

114.5

110

اهم

RTD Resistance

 

 

 

 

سوالات :

 

1- وقتی درجه حرارت از20درجه به 50درجه سانتی گرادمی رسد ، تغییر مقاومت RTDچقدراست.

که در جدول موجود است

2- رابطه بین مقاومت ودرجه حرارت چگونه است ؟

درمنحنی که بااستفاده ازاعدادبدست آمده ازولت متروصل کردیم منحنی از4درجه سانتی گرادبه بعد

رفتار خطی ازخود نشان می دهد درحالیکه درمنحنی که ازاعداد بدست آمده ازفرمول برای مقاومت

 RTPنصب کردیم رابطه بین درجه حرارت ومقاومت ازاول خطی است وعلت اینکه ازقسمتی

ازمنحنی غیرخطی درآمده به خطادرحین آزمایش ربط داده شود.

3- توان حرارتی تلف شده درترانسدیوسرRTDراوقتی که درجه حرارت آن 50درجه است حساب کنید.

در جدول موجود است.

4- وقتی 50درجه سانتی گراد توسط ICوRTDاندازه گیری می شود ، تفاوتی بین دودستگاه ملاحظه

می شود  یانه ؟اگرتفاوت است علت آن چی می تواند باشد؟

بلی تفاوت دیده می شود –ازمشخصاتICاین است که به ازای هردرجه کلوین 10 میلی ولت

خروجی داریم وولتاژخروجی مستقیمآ نشانگردرجه حرارت برحسب کلوین می باشد این درحالیست

که درRTPبا افزایش درجه حرارت مقاومت آن افزایش می یابد که آن مقاومت را اندازه می گیریم که

معادل ولتاژخروجی ازآن است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آزمایش:

ترمیستور

موارد مصرف صنعتي :

1-پل وتسون                         

2- دستگاه ترمستور   NTC

شرح آزمایش:   

        تر میستور به علت اینکه مقاومت الکتریکی آن نسبت به در جه حرارت تغییر می یابد به منظور اندازه گیری در جه حرارت ساخته شده است . ترمیستور ها در انواع میله ای و دیسکی و تسبیحی وجود دارد .

تغییرات مقاومت تر میستور در مقابل تغییرات در جه حرارت داخل محفظه گرمکن دارای گستره وسیع تری است  به همین خاطر اندازه گیری درجه حرارت در این گستره باید خیلی سریع انجام شود.  در این آ زمایش ترمیستور به طور سری با یک مقاومت معلوم و متغییر به منبع 5 ولت وصل است .

خروجی A  از تر میستور مربوط به محفظه گرمکن به یک مقاومت ثابت یک کیلو اهم وسپس به

مقاومت متغیر پل وتستون به طور سری وصل می کنیم در عین حال خروجی پل را به ولت متر دیجیتال نیز وصل می کنیم .  و سپس برای هر کدام از اندازه گیری ها مقاومت متغیر را طوری تنظیم میکنیم که ولتا ژ در مقاومت تر میستور و مقاومت متغیر پل نصف ولتاژ ورودی باشد  ویعنی اینکه مقاومت خوانده شده در المان متغییر پل در وا قع همان مقاومت الکتریکی ترمیستور در نظر گرفته می شود .

مراحل آزمایش :

              ابتدا مدار را وصل میکنیم و سپس سو یچ مقاومت های R=12KΩ ,RX  را در وضعیت   OUT قرار می دهیم  با این کار 2 مقاومت مزبور از مدار پل خارج می شوند و سپس مقاومت متغیرپل   در روی 500 اهم تنظیم می کنیم . دستگاه را روشن کرده و مقاومت متغیر پل را در حدی قرار می دهیم که ولتاز خرو جی از جارو بک 5/2 ولت باشد در این حالت مقاومت مربوطه را یاد داشت میکنیم و سپس با اندازه گیری ولتاژ خرو جی از INT  سنسور دمایی  IC  درجه حرارت داخل محفظه را تعیین می کنیم و سپس کمیت های مر بو طه را بعد از زمان های اندازه گیری تعیین ودر جدول یاد داشت می کنیم . و در زمان صفر هنوز محفظه کرم نشده است  و در جه حرارت اندازه گیری شده مربوط به در جه حرارت اتا ق می با شد المان محفظه گرم را به منبع 12 ولت وصل کرده و و در هر د قیقه پل را طوری تنظیم می کنیم که ولتا ژ خرو جی 5/2 ولت باشد و مقاومت پل را در جدول یاد داشت می کنیم و واز این طریق مقاومت تر میستور را حساب می کنیم . وسپس همزمان با اندازه گیری ولتاژ و تعیین مقاومت تر میستور در جه حرارت محفظه را با استفاده از IC  اندازه می گیریم و آنرا بر حسب کلوین و سانتی گراد در جدول یادداشت  می کنیم  و بد ین تر تیب در هر در جه حرارت اندا زه گیری شده مقاومت تر میستور مشخص می شود . وسپس بر حسب اعدادی که در جدول ثبت گردیده است منحنی مربو طه را رسم می کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

0

Time(minutes)

478

478

478

478

478

478

478

478

478

302

269

k

Temperature

(from IC Traansduser)

58

57

56

54

52

49

45

40

33

27

26

c

 

84

88

95

104

139

140

170

236

281

384

443

Dial Reading for 2.5v

0.841

0.881

0.951

1.041

1.391

1.401

1.701

2.361

2.811

3.841

5.43

Thermistor Resistance

(10xDial reading+1)

 

 

 

 

 

سوالات :

            ·        با استفاده از جدول فوق منحنی تغییرات مقاومت ترمیستور نسبت به درجه حرارت را رسم کنید؟

          که در جدول موجود است.

            ·        در منحنی مزبور وقتی ترمیستور 4/3 کیلو اهم است، درجه حرارت محفظه را تعیین کنید؟

           که در جدول موجود است.

            ·        به نظر شما این اندازه گیری هاتا چه حد قابل قبول است؟

به نظرمی آید RTPوIC دراندازه گیری درجه حرارت بهترعمل کرده اند باتوجه به نمودارمربوط  به ترمیستورمیزان خطی بودن آن  کم است وشاید بادقت بیشتربتوان کمی آن رااصلاح کرد .

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:0  توسط محسن یمینی صفت  | 

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد علوم و تحقيقات (تهران)

Science and Research Branch, Islamic Azad University

 

فرم پيشنهاد تحقيق

رساله دكتري

 

عنوان تحقيق به فارسي:

 

نام:                                                                               دانشکده:

نام خانوادگی دانشجو:                                                     گروه تخصصی:

رشته تحصيلي:                                                                گرايش:

سال ورود به مقطع جاري:                                                نيمسال ورودي:

 

نام و نام خانوادگی استاد (اساتيد) راهنما:                             نام و نام خانوادگی استاد (اساتيد) مشاور:

1-                                                                                           1- 

2-                                                                                           2-

 

 

 

تأييد شوراي تحقيق:

 

اين قسمت توسط حوزه معاونت پژوهشي واحد تكميل ميگردد

 

تاريخ تصويب در شوراي گروه:                                       تاريخ دريافت حوزه پژوهشي واحد:

 

تاريخ تصويب در شوراي پژوهشي دانشكده:                      تاريخ تصويب در حوزه پژوهشي واحد:

 

 


تأييد كارشناس پژوهشي                                                 تأييد مديركل پژوهشي

 

 


تأييد دفتر امور پژوهشي                                                تأييد معاون پژوهشي

                                                                                                         

 

 

 

به نام خدا

 

توجه: لطفاً اين فرم با مساعدت و هدايت استاد راهنما تكميل شود.

 

 

1-    اطلاعات مربوط به دانشجو:

 

نام: .......................................نام‏خانوادگي: ............................................شماره دانشجويي:...........................................

مقطع:....................................رشته تحصيلي: ..........................................گروه تخصصي:..............................................

گرایش:.................................نام‌دانشكده:...............................................سال ورود به مقطع جاري: .............................. نيمسال ورودي:............................

آدرس پستي در تهران...................................................................................................................................................

تلفن ثابت محل سكونت: .................................. تلفن همراه:........................................ پست الكترونيك:....................

آدرس پستي در شهرستان:............................................................................................................................................

تلفن ثابت محل سكونت: .................................. تلفن محل كار: .................................. دورنگار:.................................

 

2-    اطلاعات مربوط به استاد راهنما:

تذكرات:

-        دانشجويان دوره كارشناسي می‌توانند يك استاد راهنما و حداكثر دو استاد مشاور و دانشجويان دوره دكتري حداكثر تا دو استاد راهنما و دو استاد مشاور  مي‏توانند انتخاب نمايند.

-        در صورتي كه اساتيد راهنما و مشاور مدعو مي باشند، لازم است سوابق تحصيلي، آموزشي و پژوهشي  كامل ايشان (رزومه كامل) شامل فهرست پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‏هاي دكتري دفاع شده و يا در حال انجام كه اساتيد مدعو،  راهنمايي و يا مشاوره آنرا بر عهده داشته‏اند، به همراه مدارك مربوطه و همچنين آخرين حكم كارگزيني (حكم هيأت علمي) ضميمه  گردد.  

-        اساتيد راهنما و مشاور موظف هستند قبل از پذيرش پروپوزال، به سقف ظرفيت پذيرش خود توجه نموده و در صورت تكميل بودن ظرفيت پذيرش، از ارسال آن به دانشكده و حوزه پژوهشي و يا در نوبت قراردادن و ايجاد وقفه در كار دانشجويان جداً پرهيز نمايند. بديهي است در صورت عدم رعايت موازين مربوطه، مسئوليت تأخير در ارائه پروپوزال و عواقب كار، متوجه گروه تخصصي و دانشكده خواهد بود.

 

اطلاعات مربوط به استاد راهنماي اول:

                                                                                                                          دانشگاهي

نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   

                                                                                                                           حوزوي

 

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

 

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

 

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

تمام وقت                       نیمه وقت                       مدعو

 

اطلاعات مربوط به استاد راهنماي دوم:

                                                                                                                          دانشگاهي

نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   

                                                                                                                           حوزوي

 

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

 

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

 

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

تمام وقت                       نیمه وقت                       مدعو

 

اطلاعات مربوط به استاد مشاور اول:

                                                                                                                          دانشگاهي

نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   

                                                                                                                           حوزوي

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

 

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

 

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

 

تمام وقت                       نیمه وقت                       مدعو

 

اطلاعات مربوط به استاد مشاور دوم:

                                                                                                                          دانشگاهي

نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   

                                                                                                                           حوزوي

 

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

 

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي:.....................................................

 

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

 

تمام وقت                       نیمه وقت                       مدعو

 

4-  اطلاعات مربوط به رساله:

 

الف- عنوان تحقیق

1- عنوان به زبان فارسی:

......................................................................................................................................................

2-  عنوان به زبان انگليسي/(آلماني، فرانسه، عربي):

تذكر: صرفاً دانشجويان رشته‏هاي زبان آلماني،‌فرانسه و عربي مجازند عنوان رساله خود را به زبان مربوطه در اين بخش درج نمايند و براي بقيه دانشجويان، عنوان بايستي به زبان انگليسي ذكر شود.

 

..............................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................

 

ب – تعداد واحد رساله:

 

ج- بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :

 

 

د - اهمیت و ضرورت انجام تحقيق (شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد:

 

 

ه- مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بيان مختصر پیشینه تحقيقات انجام شده در داخل و خارج کشور پيرامون موضوع تحقیق و نتايج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظري تحقیق):

 

 

و – جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيق:

 

 

ز- اهداف مشخص تحقيق (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي):

 

 

 

ح – در صورت داشتن هدف كاربردي، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنايع و يا گروه ذينفعان) ذكر شود (به عبارت دیگر محل اجرای مطالعه موردی):

 

 

ط-  سؤالات تحقیق:

 

 

 

ی-  فرضيه‏هاي تحقیق:

 

 

 

ک- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

 

5-روش شناسی تحقیق:

 

الف- شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

تذكر: درخصوص تفكيك مراحل اجرايي تحقيق و توضيح آن، از به كار بردن عناوين كلي نظير، «گردآوري اطلاعات اوليه»، «تهيه نمونه‏هاي آزمون»، «انجام آزمايش‏ها» و غيره خودداري شده و لازم است در هر مورد توضيحات كامل در رابطه با منابع و مراكز تهيه داده‏ها و ملزومات، نوع فعاليت، مواد، روش‏ها، استانداردها، تجهيزات و مشخصات هر يك ارائه گردد.

ب-  متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

ج –  شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه،  مصاحبه،  فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

 

 

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

 

 

هـ - روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

 

6- استفاده از امكانات آزمايشگاهي واحد:

آيا براي انجام تحقيقات نياز به استفاده از امكانات آزمايشگاهي واحد علوم و تحقيقات مي‌باشد؟  بلي   خير

در صورت نياز به امكانات آزمايشگاهي لازم است نوع آزمايشگاه، تجهيزات، مواد و وسايل مورد نياز در اين قسمت مشخص گردد.

 

نوع آزمايشگاه

تجهيزات مورد نياز

مواد و وسايل

مقدار مورد نياز

 

 

 

 

 

 

امضاء استاد راهنما:                                                                     امضاء مديرگروه تخصصي:

 

7-    زمان بندي  انجام تحقيق:

 

 

الف- تاريخ شروع:................................. ب- مدت زمان انجام تحقيق:..........................ج- تاريخ اتمام:.......................

تذكر: لازم است كليه فعاليت‏ها و مراحل اجرايي تحقيق (شامل زمان ارائه گزارشات دوره‏اي) و مدت زمان مورد نياز براي هر يك، به تفكيك پيش‏بيني و در جدول مربوطه درج گرديده و در هنگام انجام عملي تحقيق، حتي‏الامكان رعايت گردد.


پيش‏بيني زمان‏بندي فعاليت‏ها و مراحل اجرايي تحقيق و ارائه گزارش پيشرفت كار

رديف

شرح فعاليت

زمان كل

(ماه)

زمان اجرا به ماه

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه: 1- زمان و نوع فعاليت‌هاي اجرايي رساله، حتي‏الامكان بايد با مندرجات جدول منطبق باشد.

   2- حداقل زمان قابل قبول براي پيش‏بيني مراحل مطالعاتي و اجرايي رساله دكتري 12 ماه و حداكثر 24 ماه مي‏باشد.


8- صورتجلسه گروه تخصصی

 

نام ‏و نام‏خانوادگي دانشجو:                                              امضاء                            تاريخ

 

نام و نام‏خانوادگي استاد يا استادان راهنما                                                                امضاء                                      تاريخ

1-

2-

 

نام و نام‏خانوادگي استاد يا استادان مشاور                                                                امضاء                                      تاريخ

1-

2-

نام و نام‏خانوادگي اعضاء كميته نظارت بر تحقيق                                     امضاء                                      تاريخ

1-

2-

 

شوراي گروه تخصصي .........................................در تاريخ ............................ در محل ............................ با حضور اعضای مربوطه

                                             خانم

تشكيل و موضوع رساله     ـــــــــــــــ................................ با عنوان..............................................................................................

                                             آقای

.....................................................................................................................................................................................................

 

بررسي و به تصويب رسيد.

 

نام و نام‏خانوادگي اعضای شورا                                       امضاء                                        تاريخ

1-

2-

3-

4-

5-

6-

 

 

نام و نام‏خانوادگي مديرگروه:                                                         امضاء                                     تاريخ

 

 

 

                                   

9- صورتجلسه شوراي (پژوهشي) دانشکده:

                                               

                                              خانم

موضوع و طرح تحقيق رساله  ـــــــــــــ ...................................... دانشجوي مقطع دکتری گروه..................................

                                                       آقای

گرایش.............................كه به تصويب كميته گروه تخصصي مربوطه رسيده است، در جلسه مورخ ............................ شوراي (پژوهشي) دانشکده مطرح شد و پس از بحث و تبادل نظر مورد تصويب اكثريت اعضاء قرار گرفت.

 

 

رديف

نام و نام‏خانوادگي

نوع رأي (موافق

يا مخالف)

محل امضاء

توضيحات

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

نام و نام خانوادگي مدير/كارشناس پژوهشي دانشكده:                           

امضاء                                      تاريخ

 

نام و نام‏خانوادگي رياست دانشكده

امضاء                                      تاريخ

 

معاون پژوهشي واحد:                                                                                              امضاء                                      تاريخ

 

 

 

 

 

اين فرم بايد توسط دانشجو تكميل شود

 

 

فرم سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي 

 

                                                           

فرم الف- فرم اطلاعات رساله‌ دكتراي تخصصي (Ph.D)

 

نام واحد دانشگاهي: واحد علوم و تحقيقات

عنوان رساله دكتري:

 

 

نام و نام‏خانوادگي دانشجو:                                                                          نيمسال تحصيلي:

شماره‏دانشجويي:                                                                                         تعداد واحد پايان‌نامه:

رشته تحصيلي:                                          گرايش:                                                 كد رشته:

فني و مهندسي                                     علوم انساني                                    علوم پايه   

كشاورزي                                           هنر             

 

نام و نام‏خانوادگي استاد راهنما 1:                                                                        رشته تحصيلي:

مرتبه علمي: استاديار       دانشيار         استاد                       كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد راهنما 2:                                                                        رشته تحصيلي:

مرتبه علمي: استاديار       دانشيار         استاد                       كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد مشاور 1:                                                                        رشته تحصيلي:

مرتبه علمي: استاديار       دانشيار         استاد                       كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد مشاور 2:                                                                        رشته تحصيلي:

مرتبه علمي: استاديار       دانشيار         استاد                       كد شناسايي استاد راهنما:

 


فرم شماره 1

           

 

فرم تعهد اساتيد در قبال نتايج حاصل از پايان‌نامه كارشناسي‌ارشد يا رساله دكتري

 

 

اينجانبان اساتيد راهنما و مشاور پايان‌نامه / رساله، خانم/آقاي .......................................، دانشجوي مقطع........................... رشته .......................................... گرايش............................................ با عنوان «...................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................... متعهد مي‌شويم بدون در نظر گرفتن حقوق  دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران نسبت به انتشار نتايج حاصل از تحقيق مذكور (در قالب كتاب، مقاله، طرح تحقيقاتي، اختراع، اكتشاف و ...) اقدام ننمائيم.

 

 

 

نام و نام‌خانوادگي استاد راهنما:                                                                        نام و نام‌خانوادگي استاد راهنما:

تاريخ و امضاء                                                                                                       تاريخ و امضاء

 

 

 

نام و نام‌خانوادگي استاد مشاور:                                                                        نام و نام‌خانوادگي استاد مشاور:

تاريخ و امضاء                                                                                                       تاريخ و امضاء

 

 

 

درتاريخ ...................فرم مزبور كه به امضاء اساتيد محترم راهنما و مشاور رسيده‌است، دريافت گرديد.       

 

                                                                                    امضاء مدير پژوهش دانشكده


فرم شماره 2                            

 

 

فرم تعهد دانشجويان در قبال نتايج حاصل از پايان‌نامه كارشناسي‌ارشد يا رساله دكتري

 

 

اينجانب ............................................. دانشجوي ورودي ............................ مقطع .............................. رشته ................................ گرايش ................................................. كه موضوع پايان‌نامه/رساله‌ام تحت عنوان :«..................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................»  در شوراي گروه تخصصي به تصويب رسيده، متعهدمي‌گردم الف) كليه مطالب و مندرجات پايان‌نامه / رساله ام بر اساس اصول علمي و حاصل از تحقيقات خودم تهيه شود و در صورت استفاده از مطالب، نتايج تحقيقات، نقل قول‌ها، جداول و نمودارهاي ديگران در پايان‌نامه/رساله، منابع و ماخذ آن به نحوي كه قابل تشخيص و تفكيك از متن اصلي باشد قيد گردد.

ب) در صورتيكه از نتايج تحقيقاتم علاوه بر پايان نامه / رساله، كتاب ، مقاله، اختراع، اكتشاف و هر گونه توليدات علمي حاصل شود، صرفاً بنام دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران بوده و اين موضوع صراحتاً در مكاتبات و توليدات اينجانب درج و بر اساس ضوابط دانشگاه اقدام نمايم.

ج) در صورت استفاده از كمكهاي مالي و غير مالي نهادهاي دولتي و غير دولتي از موضوع تحقيق اينجانب مراتب را كتباً به دانشكده اطلاع دهم در غير اينصورت دانشكده مجاز به تغيير عنوان پايان‌نامه يا ساير اقدامات حقوقي مي‌باشد.

 

نام و نام‌خانوادگي دانشجو

تاريخ و امضاء                                                                                                      

 

 

در تاريخ .................... فرم مزبور كه توسط آقاي/ خانم ................................به امضاء رسيده است، دريافت گرديد.

 

                                                                                                امضاء مدير پژوهش دانشكده

فرم شماره 5

 

اینجانبان اساتید راهنما و مشاور پایان نامه / رساله خانم / آقای ........................................... دانشجوی مقطع ..................... رشته ...................................... گرایش ....................... متعهد می­شویم در کلیه تولیدات علمی مستخرج از این پایان نامه / رساله (اعم از مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، اختراع و ....) که به منظور استفاده از تسهیلات تشویقی، سفرهای علمی، فرصت مطالعاتی و امتیاز ارتقاء علمی (اعضاء هیات علمی واحد و ....) ارائه می­گردد، نسبت به درج آدرس دقیق دانشگاه و واحد و رعایت ترتیب و توالی آن به عنوان تنها آدرس خود بصورت زیر اقدام نمائیم. بدیهی است چنانچه تحت هر شرایطی و در هر زمان، دانشگاه خلاف موارد ذکر شده را مشاهده نماید نسبت به تصمیم اتخاذ شده هیچگونه ادعایی نداشته و حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می­نمائیم.

آدرس دانشگاه و واحد به فارسی: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، گروه .....، تهران، ایران.

آدرس دانشگاه و واحد به انگلیسی:

Science and Research branch, Islamic Azad university, Tehran, Iran.و  نام گروه تخصصی  Department of

 

نام و نام خانوادگی استاد راهنما:                          نام و نام خانوادگی استاد مشاور:

تاریخ و امضاء:                                                 تاریخ و امضاء:

 

 

نام و نام خانوادگی استاد راهنما:                          نام و نام خانوادگی استاد مشاور:

تاریخ و امضاء:                                                 تاریخ و امضاء:

 

تبصره:

تكميل اين فرم براي اساتيد تمام وقت واحد علوم و تحقيقات الزامي است و اساتيد نيمه‌وقت يا مدعو در صورتيكه نام ايشان به عنوان نويسنده اول و عهده‌دار مكاتبات در توليدات علمي مستخرج از رساله قيد نشود ملزم به امضاء اين فرم نمي‌باشند.

 

اینجانب .................................... دانشجوی ورودی ........................ مقطع .................... رشته ......................گرایش .................... متعهد می­شوم در کلیه تولیدات علمی مستخرج از پایان نامه / رساله­ام با عنوان ........................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................»

به منظور تسویه حساب و یا استفاده از تسهیلات تشویقی و سفرهای علمی و ..... نسبت به درج آدرس دقیق دانشگاه و واحد و رعایت ترتیب و توالی آن بصورت ذیل به عنوان تنها آدرس خود اقدام نمایم. بدیهی است چانچه تحت هر شرایطی و در هر زمان، دانشگاه خلاف موارد ذکر شده را مشاهده نماید نسبت به تصمیم اتخاذ شده هیچگونه ادعایی نداشته و حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نمایم.

 Science and Research branch, Islamic Azad university, Tehran, Iran.و  نام گروه تخصصی  Department of

 

 

                                                                               نام و نام خانوادگی دانشجو:

 

تاریخ و امضاء:

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:7  توسط محسن یمینی صفت  | 

خبرنامه واحد علوم و تحقيقات   شماره پنجم شماره چهارم شماره سوم شماره دوم شماره اول  شماره دهم شماره نهم شماره هشتم شماره هفتم شماره ششم شماره  پانزدهم شماره  چهاردهم شماره سیزدهم شماره دوازدهم   شماره یازدهم شماره بیستم شماره نوزدهم شماره هجدهم شماره هفدهم شماره شانزدهم ویژه دانشجویان جدیدالورود شماره بیست و چهارم شماره بیست و سوم شماره بیست و دوم شماره بیست و یکم شماره بیست و نهم شماره بیست و هشتم شماره بیست و هفتم شماره بیست و ششم شماره بیست و پنجم شماره سی و چهارم شماره سی و سوم شماره سی و دوم شماره سی و یکم شماره سی ام شماره سی و نهم شماره سی و هشتم شماره سی و هفتم شماره سی و ششم شماره سی و پنجم شماره چهل و چهارم شماره چهل و سوم شماره چهل ودوم شماره چهل و یکم شماره چهلم شماره چهل و نهم شماره چهل و هشتم شماره چهل و هفتم شماره چهل و ششم            شماره جهل پنجم شماره پنجاه و چهارم شماره پنجاه و سوم شماره پنجاه و دوم شماره پنجاه و یکم            شماره پنجاه شماره پنجاه و نهم شماره پنجاه و هشتم شماره پنجاه و هفتم شماره پنجاه و ششم شماره پنجاه و پنجم   شماره پنجاه و نهم   صفحه اول صفحه دوم   صفحه سوم صفحه چهارم               بالاي صفحه شماره پنجاه و هشتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم   صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم          بالاي صفحه شماره  پنجاه و هفتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم   صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم          بالاي صفحه  شماره پنجاه و ششم     صفحه اول صفحه دوم     صفحه سوم صفحه چهارم     صفحه پنجم صفحه ششم     صفحه هفتم صفحه هشتم          بالاي صفحه  شماره پنجاه و پنجم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه  شماره پنجاه و چهارم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه  شماره پنجاه و سوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه  شماره پنجاه و دوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه   شماره پنجاه و یکم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه  شماره پنجاه   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه  شماره چهل و نهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه شماره چهل و هشتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم        بالاي صفحه شماره چهل و هفتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم   صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم          بالاي صفحه شماره چهل و ششم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم   صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم          بالاي صفحه شماره چهل و پنجم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم          بالاي صفحه شماره چهل و چهارم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم بالاي صفحه شماره چهل و سوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم بالاي صفحه شماره چهل و دوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم بالاي صفحه شماره چهل و یکم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم       صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم بالاي صفحه شماره چهلم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم       صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم     صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم   بالاي صفحه   شماره سی و نهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم           صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم     صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره سی و هشتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم       صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم     صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم   بالاي صفحه شماره سی و هفتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم       صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم     صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم   بالاي صفحه شماره سی و ششم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم         صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم       صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره سی و پنجم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم         صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم       صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره سی و چهارم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم         صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم       صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره سی و سوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم         صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم       صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره سی و دوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم     صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم         صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم       صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره سی و یکم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم     صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم     صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم   بالاي صفحه شماره سی ام   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و نهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و هشتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و هفتم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و ششم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه ویژه دانشجویان جدیدالورود   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم   صفحه پنجم صفحه ششم صفحه هفتم صفحه هشتم       صفحه نهم صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم     صفحه سیزدهم صفحه چهاردهم صفحه پانزدهم صفحه شانزدهم   بالاي صفحه شماره بیست و پنجم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و چهارم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و سوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه شماره بیست و دوم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره بیست و یکم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره بیستم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره نوزدهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره هجدهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره هفدهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه   شماره شانزدهم   صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه یازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه    شماره پانزدهم     صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم           صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره چهاردهم    صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم           صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره سیزدهم     صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم           صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره دوازدهم      صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم       صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره يازدهم         صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره دهم        صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم       صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره نهم        صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم       صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره هشتم         صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم صفحه نهم   صفحه دهم صفحه يازدهم صفحه دوازدهم   بالاي صفحه  شماره هفتم         صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم             بالاي صفحه  شماره ششم       صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم    صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم           بالاي صفحه  شماره پنجم       صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم                 بالاي صفحه  شماره چهارم       صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم             بالاي صفحه  شماره دوم    صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم                 بالاي صفحه  شماره اول       صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم   صفحه چهارم صفحه پنجم صفحه ششم   صفحه هفتم صفحه هشتم               بالاي صفحه           روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامي واحد  علوم و تحقیقات
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:56  توسط محسن یمینی صفت  | 
 
آبان ماه سال 1363 یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی کشور برای تربیت نسل جوان، کارآمد و متخصص در شهر تهران پای به عرصه حضور گذاشت و فعالیت خود را با رشته‌های مختلف علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه و کشاورزی با جذب 250 دانشجو آغاز کرد.

واحد علوم  و تحقیقات در مدت زمانی کوتاه چنان توسعه پیداکرد که در حال حاضر دارای 18دانشکده و 4 مرکز تحقیقاتی، آزمایشگاهی با بیش از 344 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی ، کارشناسی‌ارشد و دکترا است و قریب به 15500 نفر از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

در واحد علوم و تحقیقات با هشتصد عضو هیأت علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و چندین استاد مدعو که از اساتید فرهیخته و چهره‌های ماندگار عرصه علم و دانش کشور محسوب می شوند بسیاری از رشته‌های مطرح در سطح بین المللی با گرایش‌های مختلف تدریس می‌شود. تمام مراحل آموزشی و تحقیقاتی این واحد دانشگاهی مطابق با آخرین مصوبات و شاخصه‌های آموزشی شورای عالی برنامه ریزی دانشگاه آزاد و وزارت علوم و تحقیقات و فن‌آوری است که تاکنون ثمرات بسیاری را برای کشور به همراه آورده‌است و به عنوان نمونه می‌توان به ثبت هفت اختراع توسط دانشجویان این واحد در کشور و چندین مرکز علمی مثل بانک ژن جهانی اشاره کرد.

دانشجویان آموزش عالی این واحد به همراه اعضای هیأت علمی آن تاکنون با چاپ صدها مقاله ISI   سهم بسزایی در تولید علم کشور و خیزش علمی ایران برای تحقق سند چشم انداز بیست ساله کشور داشته‌اند.

تأسیس کتابخانه الکترونیکی در کنار کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های دانشکده‌های مختلف این واحد و راه‌اندازی انجمن های علمی مختلف ، برقراری ارتباط با سایت‌های علمی و ایجاد سایت‌های علمی گوناگون ، مکانیزه شدن سیستم آموزشی و ارائه خدمات آموزشی اینترنتی به دانشجویان، ارائه لیست دروس و برنامه درسی اساتید و اعضای هیأت علمی در هر نیمسال از طریق شبکه اینترنتی ، چاپ مجلات علمی دانشجویی ، دارا بودن امکانات آزمایشگاهی متنوع و تخصصی، ایجاد فضای مناسب آموزشی و تحقیقاتی، بهره‌مند بودن دانشکده‌های مختلف از امکانات اینترنتی و اطلاعاتی و ایجاد سایت‌های علمی و ارتباطاتی  مختلف در دانشکده‌ها از امور مهم و ارزشمندی است که در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به مرحله انجام رسیده‌اند.

 اکنون ربع قرن از فعالیت دانشگاهی که اولین زمزمه‌های ایجاد آن در اردیبهشت ماه سال 1361 به گوش رسید می‌گذرد و شایسته است یکی از بزرگترین  مجتمع‌های آموزشی و تحقیقاتی آن را با هم بهتر بشناسیم و چگونگی شکل‌گیری دانشکده‌ها و مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی واحد علوم و تحقیقات مانند: فنی و مهندسی،‌ مهندسی مواد، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و اجتماعی، زبان و ادبیات، الهیات و فلسفه، علوم  و فنون دریایی، مدیریت و اقتصاد،‌ دامپزشکی، محیط زیست و انرژی، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی پزشکی، حقوق و علوم سیاسی، هنر و معماری، مهندسی نفت، مرکز تحقیقات فیزیک، پژوهشکده مهندسی محیط زیست و فن آوری، مرکز تحقیقات مطالعات محیط زیست، مجتمع آزمایشگاهی و سایر مراکز را مرور کنیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:52  توسط محسن یمینی صفت  | 
عناوین نشریات

 
بین المللی علوم و تکنولوژی محیط زیست
رتبه علمی: ISI/ Web of Science
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی پژوهشهای مدیریت و بازرگانی
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
علوم و فناوری زیست غذایی
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:سالنامه
زبان:انگلیسی
تخصصی فیزیک ایران
رتبه علمی: علمی پژوهشی-وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی مطالعات زبان انگلیسی
رتبه علمی:علمی- عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی معماری و شهرسازی
رتبه علمی:علمی- عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:نیمسالنامه
زبان:انگلیسی
علوم و تکنولوژی محیط زیست
رتبه علمی: علمی پژوهشی-وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
علوم پایه
رتبه علمی: علمی پژوهشی-وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
دانشنامه
رتبه علمی: علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
تاریخ و تمدن اسلامی
رتبه علمی:علمی پژوهشی-وزارت علوم
ترتیب انتشار:نیمسال نامه
زبان:فارسی
جستارهای فلسفی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:نیمسال نامه
زبان:فارسی
پژوهشنامه ادیان
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:نیمسال نامه
زبان:فارسی
جغرافیایی سرزمین
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
علوم غذایی و تغذیه
رتبه علمی: علمی-پژوهشی وزارت بهداشت
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
پاتوبیولوژی مقایسه ای
رتبه علمی:علمی-پژوهشی وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
مدیریت فرهنگی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
مدیریت بازاریابی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:نیمسالنامه
زبان:فارسی
پژوهشهای مدیریت
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
رسالت مدیریت دولتی
رتبه علمی:علمی- پزوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
تحقیقات منابع طبیعی تجدیدشونده
رتبه علمی:علمی- عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
 
مهندسی هوا و فضا
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
شیمی فیزیک و شیمی نظری
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
ریاضیات صنعتی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی علوم اجتماعی
رتبه علمی:علمی- عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی پژوهش و علوم کشاورزی
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی مطالعات مالی،حسابداری و مدیریت
رتبه علمی:علمی- عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
بین المللی علوم و مهندسی دریا
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:انگلیسی
دانشنامه حقوق و سیاست
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
تولید گیاهان زراعی در شرایط تنش های محیطی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
هویت شهر
رتبه علمی: علمی پژوهشی-وزارت علوم
ترتیب انتشار:نیمسالنامه
زبان:فارسی
حسابداری مدیریت
رتبه علمی:علمی-پژوهشی وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
دانش مالی تحلیل اوراق بهادار
رتبه علمی:علمی-پژوهشی وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
پژوهشهای ترویج و آموزش کشاورزی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
مهندسی عمران
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
مطالعات توسعه اجتماعی ایران
رتبه علمی:علمی-پژوهشی وزارت علوم
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
پژوهشنامه فقه و حقوق اسلامی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:نیمسال نامه
زبان:فارسی
مطالعات مدیریت شهری
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
مطالعات رسانه ای
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
نظام سلامت
رتبه علمی:علمی-عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
شناخت و کاربرد گیاهان دارویی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
اقتصاد کاربردی
رتبه علمی:علمی-پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی
ترتیب انتشار:فصلنامه
زبان:فارسی
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:51  توسط محسن یمینی صفت  | 
دانشگاه آزاد اسلامي
واحد علوم و تحقيقات (تهران)
Science and Research Branch, Islamic Azad University

فرم پيشنهاد تحقيق
پايان‏نامه‌ی كارشناسي ارشد

عنوان تحقيق به فارسي:


نام دانشجو:         دانشکده:                     
نام خانوادگی دانشجو:                گروه تخصصی:
رشته تحصيلي:      گرايش:
نيمسال ورود به مقطع جاري:     نيمسال شروع به تحصيل : 

نام و نام خانوادگی استاد (اساتيد) راهنما:                             نام و نام خانوادگی استاد (اساتيد) مشاور:
1-                                                                                             1-
2-                                                                                             2-

تاريخ تصويب در شوراي گروه تخصصي:                                              تاريخ تصويب در شوراي پژوهشي دانشكده :

تائيد مدير پژوهشي دانشكده:                                                                       تائيد رئيس دانشكده:

 

تاريخ ارسال به حوزه پژوهشي واحد:

تأييد كارشناس پژوهشي                                                                             تاريخ بررسي وتاييد امور پژوهشي واحد:

 

تأييد مديركل پژوهشي                                                                                          تأييد معاون پژوهشي واحد

 

توجه: لطفاً اين فرم با مساعدت و هدايت استاد راهنما تكميل شود.


1- اطلاعات مربوط به دانشجو:

نام: .......................................نام‏خانوادگي: ............................................شماره دانشجويي:...........................................
مقطع:....................................رشته تحصيلي: ..........................................گروه تخصصي:..............................................
گرایش:.................................نام‌دانشكده:...............................................سال ورود به مقطع جاري: .............................. نيمسال ورودي:............................
آدرس پستي در تهران...................................................................................................................................................
تلفن ثابت محل سكونت: ............................. تلفن همراه:.......................................   پست الكترونيك:.........................
آدرس پستي در شهرستان:............................................................................................................................................
تلفن ثابت محل سكونت: ..............................تلفن محل كار: .................................. دورنگار:.................................

2- اطلاعات مربوط به استاد راهنما:
تذكرات:
- دانشجويان دوره كارشناسي می‌توانند يك استاد راهنما و حداكثر دو استاد مشاور و دانشجويان دوره دكتري حداكثر تا دو استاد راهنما و دو استاد مشاور  مي‏توانند انتخاب نمايند.
- در صورتي كه اساتيد راهنما و مشاور مدعو مي باشند، لازم است سوابق تحصيلي، آموزشي و پژوهشي  كامل ايشان (رزومه كامل) شامل فهرست پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‏هاي دكتري دفاع شده و يا در حال انجام كه اساتيد مدعو،  راهنمايي و يا مشاوره آنرا بر عهده داشته‏اند، به همراه مدارك مربوطه و همچنين آخرين حكم كارگزيني (حكم هيأت علمي) ضميمه  گردد. 
- اساتيد راهنما و مشاور موظف هستند قبل از پذيرش پروپوزال، به سقف ظرفيت پذيرش خود توجه نموده و در صورت تكميل بودن ظرفيت پذيرش، از ارسال آن به دانشكده و حوزه پژوهشي و يا در نوبت قراردادن و ايجاد وقفه در كار دانشجويان جداً پرهيز نمايند. بديهي است در صورت عدم رعايت موازين مربوطه، مسئوليت تأخير در ارائه پروپوزال و عواقب كار، متوجه گروه تخصصي و دانشكده خواهد بود.


اطلاعات مربوط به استاد راهنماي اول:
                                                                                                                          دانشگاهي
نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   
                                                                                                                           حوزوي

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:
تمام وقت  نیمه وقت  مدعو

اطلاعات مربوط به استاد راهنماي دوم:
                                                                                                                          دانشگاهي
نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   
                                                                                                                           حوزوي

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:
تمام وقت  نیمه وقت  مدعو

اطلاعات مربوط به استاد مشاور اول:
                                                                                                                          دانشگاهي
نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   
                                                                                                                           حوزوي
تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

تمام وقت  نیمه وقت  مدعو

اطلاعات مربوط به استاد مشاور دوم:
                                                                                                                          دانشگاهي
نام و نام خانوادگي:........................................................آخرين مدرك تحصيلي ـــــــــــــــ :.....................................   
                                                                                                                           حوزوي

تخصص اصلي:...........................  رتبه دانشگاهي (مرتبه علمي): ........................ تلفن همراه: .......................................

تلفن منزل يا محل كار:...................................... نام و نام خانوادگي به زبان انگليسي: ....................................................

نحوه همکاری با واحد علوم و تحقیقات:

تمام وقت  نیمه وقت  مدعو
4-  اطلاعات مربوط به پايان‏نامه:

الف- عنوان تحقیق
1- عنوان به زبان فارسی:
......................................................................................................................................................
2-  عنوان به زبان انگليسي/(آلماني، فرانسه، عربي):
تذكر: صرفاً دانشجويان رشته‏هاي زبان آلماني،‌فرانسه و عربي مجازند عنوان پايان‏نامه خود را به زبان مربوطه در اين بخش درج نمايند و براي بقيه دانشجويان، عنوان بايستي به زبان انگليسي ذكر شود.

..............................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................

ب – تعداد واحد پايان‏نامه:

ج- بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :


د - اهمیت و ضرورت انجام تحقيق (شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد:


ه- مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بيان مختصر پیشینه تحقيقات انجام شده در داخل و خارج کشور پيرامون موضوع تحقیق و نتايج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظري تحقیق):


و – جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيق:


ز- اهداف مشخص تحقيق (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي):

 

ح – در صورت داشتن هدف كاربردي، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنايع و يا گروه ذينفعان) ذكر شود (به عبارت دیگر محل اجرای مطالعه موردی):


ط-  سؤالات تحقیق:


 
ی-  فرضيه‏هاي تحقیق:

 

ک- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

5-روش شناسی تحقیق:

الف- شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):
تذكر: درخصوص تفكيك مراحل اجرايي تحقيق و توضيح آن، از به كار بردن عناوين كلي نظير، «گردآوري اطلاعات اوليه»، «تهيه نمونه‏هاي آزمون»، «انجام آزمايش‏ها» و غيره خودداري شده و لازم است در هر مورد توضيحات كامل در رابطه با منابع و مراكز تهيه داده‏ها و ملزومات، نوع فعاليت، مواد، روش‏ها، استانداردها، تجهيزات و مشخصات هر يك ارائه گردد.

ب-  متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

ج –  شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه،  مصاحبه،  فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :


د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):


هـ - روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

6- استفاده از امكانات آزمايشگاهي واحد:
آيا براي انجام تحقيقات نياز به استفاده از امكانات آزمايشگاهي واحد علوم و تحقيقات مي‌باشد؟  بلي 0  خير0
در صورت نياز به امكانات آزمايشگاهي لازم است نوع آزمايشگاه، تجهيزات، مواد و وسايل مورد نياز در اين قسمت مشخص گردد.

نوع آزمايشگاه تجهيزات مورد نياز مواد و وسايل مقدار مورد نياز
   
   
 
  

امضاء استاد راهنما:      امضاء مديرگروه تخصصي:

7- زمان بندي انجام تحقيق:


الف- تاريخ شروع:................................. ب- مدت زمان انجام تحقيق:..........................ج- تاريخ اتمام:.......................

تذكر: لازم است كليه فعاليت‏ها و مراحل اجرايي تحقيق (شامل زمان ارائه گزارشات دوره‏اي) و مدت زمان مورد نياز براي هر يك، به تفكيك پيش‏بيني و در جدول مربوطه درج گرديده و در هنگام انجام عملي تحقيق، حتي‏الامكان رعايت گردد.
 
پيش‏بيني زمان‏بندي فعاليت‏ها و مراحل اجرايي تحقيق و ارائه گزارش پيشرفت كار
رديف شرح فعاليت  زمان كل
(ماه) زمان اجرا به ماه
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1
              
2
              
3
              
4
              
5
              
6
              
7
              
8
              
9
              
10
              
11
              
12
              
توجه: 1- زمان و نوع فعاليت‌هاي اجرايي پايان‏نامه، حتي‏الامكان بايد با مندرجات جدول منطبق باشد.
  2- حداقل زمان قابل قبول براي پيش‏بيني مراحل مطالعاتي و اجرايي پايان‏نامه كارشناسي ارشد 6 ماه و حداكثر 12 ماه مي‏باشد.
  
8- صورتجلسه گروه تخصصی

نام ‏و نام‏خانوادگي دانشجو:     امضاء   تاريخ

نام و نام‏خانوادگي استاد يا استادان راهنما    امضاء   تاريخ
1-
2-

نام و نام‏خانوادگي استاد يا استادان مشاور    امضاء   تاريخ
1-
2-
نام و نام‏خانوادگي عضو كميته نظارت بر تحقيق   امضاء   تاريخ
1-

شوراي گروه تخصصي .........................................در تاريخ ............................ در محل ............................ با حضور اعضای مربوطه
    خانم
تشكيل و موضوع پایان‌نامه   ـــــــــــــــ................................ با عنوان............................................................................................
    آقای
.....................................................................................................................................................................................................

بررسي و به تصويب رسيد.

نام و نام‏خانوادگي اعضای شورا     امضاء    تاريخ
1-
2-
3-
4-
5-
6-


نام و نام‏خانوادگي مديرگروه:                                          امضاء    تاريخ

 

 

                     
9- صورتجلسه شوراي (پژوهشي) دانشکده:
    
                                                  خانم
موضوع و طرح تحقيق پايان‏نامه ـــــــــــــ ..................................... دانشجوي مقطع کارشناسی ارشد گروه ..................
    آقای
گرایش .............................که به تصويب كميته گروه تخصصي مربوطه رسيده است، در جلسه مورخ ............................  شوراي (پژوهشي) دانشکده طرح شد و پس از بحث و تبادل نظر مورد تصويب اكثريت اعضاء قرار گرفت.


رديف نام و نام‏خانوادگي نوع رأي (موافق
يا مخالف) محل امضاء توضيحات
1
    
2
    
3
    
4
    
5
    
6
    
7
    


نام و نام خانوادگي مدير/كارشناس پژوهشي دانشكده:  
امضاء   تاريخ

نام و نام‏خانوادگي رياست دانشكده
امضاء   تاريخ


معاون پژوهشي واحد:      امضاء   تاريخ

 


 
اين فرم بايد توسط دانشجو تكميل شود


فرم سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي 

     
فرم الف- فرم اطلاعات پايان‌نامه كارشناسي ارشد

نام واحد دانشگاهي: واحد علوم و تحقيقات
عنوان پايان‌نامه كارشناسي ارشد:


نام و نام‏خانوادگي دانشجو:                                                                          نيمسال تحصيلي:
شماره‏دانشجويي:                                                                                         تعداد واحد پايان‌نامه:
رشته تحصيلي:                                          گرايش:                                                 كد رشته:
فني و مهندسي 0                                    علوم انساني 0                                   علوم پايه 0 
كشاورزي 0                                          هنر 0           

نام و نام‏خانوادگي استاد راهنما 1:                                                                        رشته تحصيلي:
مرتبه علمي: استاديار 0      دانشيار 0        استاد 0                      كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد راهنما 2:                                                                        رشته تحصيلي:
مرتبه علمي: استاديار 0      دانشيار 0        استاد 0                      كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد مشاور 1:                                                                                  رشته تحصيلي:
مرتبه علمي: استاديار 0      دانشيار 0        استاد 0         مربي 0              كد شناسايي استاد راهنما:

نام و نام‏خانوادگي استاد مشاور 2:                                                                               رشته تحصيلي:
مرتبه علمي: استاديار 0      دانشيار 0        استاد 0        مربي 0              كد شناسايي استاد راهنما:


 
فرم شماره 1
 

فرم تعهد اساتيد در قبال نتايج حاصل از پايان‌نامه كارشناسي‌ارشد يا رساله دكتري


اينجانبان اساتيد راهنما و مشاور پايان‌نامه / رساله، خانم/آقاي .......................................، دانشجوي مقطع........................... رشته .......................................... گرايش............................................ با عنوان «...................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................... متعهد مي‌شويم بدون در نظر گرفتن حقوق  دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران نسبت به انتشار نتايج حاصل از تحقيق مذكور (در قالب كتاب، مقاله، طرح تحقيقاتي، اختراع، اكتشاف و ...) اقدام ننمائيم.

 

نام و نام‌خانوادگي استاد راهنما:     نام و نام‌خانوادگي استاد راهنما:
تاريخ و امضاء        تاريخ و امضاء

 

نام و نام‌خانوادگي استاد مشاور:     نام و نام‌خانوادگي استاد مشاور:
تاريخ و امضاء        تاريخ و امضاء

 

درتاريخ ...................فرم مزبور كه به امضاء اساتيد محترم راهنما و مشاور رسيده‌است، دريافت گرديد.  

       امضاء مدير پژوهش دانشكده
 
فرم شماره 2                            


فرم تعهد دانشجويان در قبال نتايج حاصل از پايان‌نامه كارشناسي‌ارشد يا رساله دكتري


اينجانب ............................................. دانشجوي ورودي ............................ مقطع .............................. رشته ................................ گرايش ................................................. كه موضوع پايان‌نامه/رساله‌ام تحت عنوان :«..................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................»  در شوراي گروه تخصصي به تصويب رسيده، متعهدمي‌گردم الف) كليه مطالب و مندرجات پايان‌نامه / رساله ام بر اساس اصول علمي و حاصل از تحقيقات خودم تهيه شود و در صورت استفاده از مطالب، نتايج تحقيقات، نقل قول‌ها، جداول و نمودارهاي ديگران در پايان‌نامه/رساله، منابع و ماخذ آن به نحوي كه قابل تشخيص و تفكيك از متن اصلي باشد قيد گردد.
ب) در صورتيكه از نتايج تحقيقاتم علاوه بر پايان نامه / رساله، كتاب ، مقاله، اختراع، اكتشاف و هر گونه توليدات علمي حاصل شود، صرفاً بنام دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران بوده و اين موضوع صراحتاً در مكاتبات و توليدات اينجانب درج و بر اساس ضوابط دانشگاه اقدام نمايم.
ج) در صورت استفاده از كمكهاي مالي و غير مالي نهادهاي دولتي و غير دولتي از موضوع تحقيق اينجانب مراتب را كتباً به دانشكده اطلاع دهم در غير اينصورت دانشكده مجاز به تغيير عنوان پايان‌نامه يا ساير اقدامات حقوقي مي‌باشد.

نام و نام‌خانوادگي دانشجو
تاريخ و امضاء        


در تاريخ .................... فرم مزبور كه توسط آقاي/ خانم ................................به امضاء رسيده است، دريافت گرديد.

        امضاء مدير پژوهش دانشكده
فرم شماره 5

اینجانبان اساتید راهنما و مشاور پایان نامه / رساله خانم / آقای ........................................... دانشجوی مقطع ..................... رشته ...................................... گرایش ....................... متعهد می¬شویم در کلیه تولیدات علمی مستخرج از این پایان نامه / رساله (اعم از مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، اختراع و ....) که به منظور استفاده از تسهیلات تشویقی، سفرهای علمی، فرصت مطالعاتی و امتیاز ارتقاء علمی (اعضاء هیات علمی واحد و ....) ارائه می-گردد، نسبت به درج آدرس دقیق دانشگاه و واحد و رعایت ترتیب و توالی آن به عنوان تنها آدرس خود بصورت زیر اقدام نمائیم. بدیهی است چنانچه تحت هر شرایطی و در هر زمان، دانشگاه خلاف موارد ذکر شده را مشاهده نماید نسبت به تصمیم اتخاذ شده هیچگونه ادعایی نداشته و حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می¬نمائیم.
آدرس دانشگاه و واحد به فارسی: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، گروه .....، تهران، ایران.
آدرس دانشگاه و واحد به انگلیسی:
Science and Research branch, Islamic Azad university, Tehran, Iran.و  نام گروه تخصصی  Department of

نام و نام خانوادگی استاد راهنما:    نام و نام خانوادگی استاد مشاور:
تاریخ و امضاء:     تاریخ و امضاء:


نام و نام خانوادگی استاد راهنما:    نام و نام خانوادگی استاد مشاور:
تاریخ و امضاء:     تاریخ و امضاء:

تبصره:
تكميل اين فرم براي اساتيد تمام وقت واحد علوم و تحقيقات الزامي است و اساتيد نيمه‌وقت يا مدعو در صورتيكه نام ايشان به عنوان نويسنده اول و عهده‌دار مكاتبات در توليدات علمي مستخرج از رساله قيد نشود ملزم به امضاء اين فرم نمي‌باشند.

اینجانب .................................... دانشجوی ورودی ........................ مقطع .................... رشته ......................گرایش .................... متعهد می-شوم در کلیه تولیدات علمی مستخرج از پایان نامه / رساله¬ام با عنوان ........................................................................................ ................................................................................................................................................................................................................................»
به منظور تسویه حساب و یا استفاده از تسهیلات تشویقی و سفرهای علمی و ..... نسبت به درج آدرس دقیق دانشگاه و واحد و رعایت ترتیب و توالی آن بصورت ذیل به عنوان تنها آدرس خود اقدام نمایم. بدیهی است چانچه تحت هر شرایطی و در هر زمان، دانشگاه خلاف موارد ذکر شده را مشاهده نماید نسبت به تصمیم اتخاذ شده هیچگونه ادعایی نداشته و حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نمایم.
 Science and Research branch, Islamic Azad university, Tehran, Iran.و  نام گروه تخصصی  Department of

       نام و نام خانوادگی دانشجو:

تاریخ و امضاء:

 http://srbiau.ac.ir/

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 12:37  توسط محسن یمینی صفت  | 

30 قانون جهاني موفقيت


 

 

1) قانون علت و معلول

هر چيز به دليلي رخ مي دهد. براي هر علتي معلولي است و براي هر معلولي، علت يا علت هاي به خصوصي وجود دارد، چه از آن ها اطلاع داشته باشيد چه نداشته باشيد. چيزي به اسم اتفاق وجود ندارد. در زندگي هر کاري را که بخواهيد مي توانيد انجام دهيد به شرط آن که تصميم بگيريد که دقيقا چه مي خواهيد و سپس عمل کنيد.

 

2) قانون ذهن

شما تبديل به همان چيزي مي شويد که درباره آن بيشتر فکر مي کنيد. پس هميشه درباره چيزهايي فکر کنيد که واقعا طالب آن هستيد.

 

3) قانون عينيت يافتن ذهنيات

دنياي پيرامون شما تجلي فيزيکي دنياي درون شماست. کار اصلي شما در زندگي اين است که زندگي مورد علاقه خود را در درون خود خلق کنيد. زندگي ايده آل خود را با تمام جزييات آن مجسم کنيد و اين تصوير ذهني را تا زماني که در دنياي پيرامون شما تحقق پيدا کند حفظ کنيد.

 

4) قانون رابطه مستقيم

زندگي بيروني شما بازتاب زندگي دروني شماست. بين طرز تفکر و احساسات دروني شما، و عملکرد و تجارب بيروني تان رابطه مستقيم وجود دارد. روابط اجتماعي، وضعيت جسماني، شرايط مالي و موفقيت هاي شما بازتاب دنياي دروني شماست.

 

5) قانون باور

هر چيزي را که عميقا باور داشته باشيد به واقعيت تبديل مي شود. شما آن چه را که مي بينيد که قبلا به عنوان باور انتخاب کرده ايد. پس بايد باورهاي محدودکنتده اي را که مانع موفقيت شما هستند شناسايي کنيد و آن ها را از بين ببريد.

 

6) قانون ارزش ها

نحوه عملکرد شما هميشه با زير بنايي ترين ارزش ها و اعتقادات شما هماهنگ است. آن چه که ارزش هايي را که واقعا به آن اعتقاد داريد بيان مي کند ادعاهاي شما نيست بلکه گفته ها، اعمال و انتخاب هاي شما به ويژه در هنگام ناراحتي و عصبانيت است.

 

7) قانون انگيزه

هر چه مي گوييد يا انجام مي دهيد از تمايلات دروني، خواسته ها و غرايز شما سرچشمه مي گيرد. پس براي رسيدن به موفقيت بايد انگيزه ها را مشخص کرد تا با يک برنامه ريزي اصولي به هدف رسيد.

 

8) قانون انتظار

اگر با اعتماد به نفس، انتظار وقوع چيزي را در جهان پيرامونتان داشته باشيد آن چيز به وقوع مي پيوندد. شما هميشه هماهنگ با انتظارات تان عمل مي کنيد و اين انتظارات بر رفتار و چگونگي برخورد اطرافيانتان تاثير مي گذارد.

 

9) قانون تمرکز

هر چيزي را که روي آن تمرکز کرده و به آن فکر کنيد در زندگي واقعي، شکل گرفته و گسترش پيدا مي کند. بنابراين بايد فکر خود را بر چيزهايي متمرکز کنيد که واقعا طالب آن هستيد.

 

10) قانون عادت

حداقل ?? درصد از کارهايي که انجام مي دهيم از روي عادت است. پس مي توانيم عادت هايي را که موفقيت مان را تضمين مي کنند در خود پرورش دهيم؛ و تا هنگامي که رفتار مورد نظر به صورت اتوماتيک و غير ارادي انجام نشود، تمرين و تکرار آگاهانه و مداوم آن را ادامه دهيم.

 

11) قانون انتخاب

زندگي ما نتيجه انتخاب هاي ما تا اين لحظه است. چون هميشه در انتخاب افکار خود آزاد هستيم، کنترل کامل زندگي و تمامي آن چه برايمان اتفاق مي افتد در دست خودمان است.

 

12) قانون تفکر مثبت

براي رسيدن به موفقيت و شادي، تفکر مثبت امري ضروري است. شيوه تفکر شما نشان دهنده ارزش ها، اعتقادات و انتظارات شماست.

 

13) قانون تغيير

تغيير، غير قابل اجتناب است و ما بايد استاد تغيير باشيم نه قرباني آن.

 

14) قانون کنترل

سلامتي، شادي و عملکرد درست از طريق کنترل کامل افکار، اعمال و شرايط پيرامونمان به وجود مي آيد.

 

15) قانون مسووليت

هر چه و هر کجا که هستيد به خاطر آن است که خودتان اين طور خواسته ايد. مسووليت کامل آن چه که هستيد، آن چه که به دست آورده ايد و آن چه که خواهيد شد بر عهده خود شماست.

 

16) قانون پاداش

عالم در نظم کامل به سر مي برد و ما پاداش کامل اعمالمان را مي گيريم. هميشه از همان دست که مي دهيم از همان دست مي گيريم. اگر از عالم بيشتر دريافت مي کنيد به اين دليل است که بيشتر مي بخشيد.

 

17) قانون خدمت

پاداش هايي را که در زندگي مي گيريد با ميزان خدمت شما به ديگران رابطه مستقيم دارد. هر چه بيشتر براي بهبود زندگي و سعادت ديگران کار کنيد و توانايي هاي خود را افزايش دهيد، در عرصه هاي مختلف زندگي خود بيشتر پيشرفت مي کنيد.

 

18) قانون تاثير تلاش

همه اميدها، روياها، هدف ها و آرمان هاي ما در گرو سخت کوشي است. هر چه بيشتر تلاش کنيم؛ موفقيت بيشتري کسب خواهيم کرد.

 

19) قانون آمادگي

در هر حوزه اي موفق ترين افراد، آن هايي هستند که وقت بيشتري را صرف کسب آمادگي براي انجام کارها مي کنند. عملکرد خوب نتيجه آمادگي کامل است.

 

20) قانون حد توانايي

شايد براي انجام همه کارها وقت کافي وجود نداشته باشد ولي هميشه براي انجام مهم ترين کارها وقت کافي هست. هر چه بيشتر کار کنيم کارايي بيشتري پيدا مي کنيم. اما بايد اموري را بر عهده بگيريم که در حد توانمان باشد.

 

21) قانون تصميم

مصمم بودن از ويژگي هاي اساسي افراد موفق است. در زندگي هر جهشي در جهت پيشرفت هنگامي حاصل مي شود که در موردي تصميم روشني گرفته باشيم.

 

22) قانون خلاقيت

ذهن ما مي تواند به هر چيزي که باور داشته باشد دست يابد. هر نوع پيشرفتي در زندگي با يک ايده آغاز مي شود و چون توانايي ما در خلق ايده هاي جديد نامحدود است آينده نيز محدوديتي نخواهد داشت.

 

23) قانون استقامت

معيار ايمان به خود، توانايي استقامت در برابر سختي ها، شکست ها و نااميدي ها ست. استقامت ويژگي اساسي موفقيت است. اگر به اندازه کافي استقامت کنيم، طبيعتا سرانجام موفق خواهيم شد.

 

24) قانون صداقت

خوشبختي زماني سراغ ما مي آيد که تصميم بگيريم هماهنگ با والاترين ارزش ها و عميق ترين اعتقادات خود زندگي کنيم. همواره بايد با آن بهترين بهترين ها که در درون مان وجود دارد صادق باشيم.

 

25) قانون انعطاف پذيري

در تعيين اهداف خود قاطعيت داشته باشيد، اما در مورد روش دست يابي به آن ها انعطاف پذير باشيد. در عصر تحولات سريع و رقابت شديد، اتعطاف پذيري.

 

26) قانون خوشبختي

کيفيت زندگي ما را احساس مان در هر لحظه تعيين مي کند و احساس ما را تفسير خودمان از وقايع پيرامونمان مشخص مي سازد، نه خود وقايع. هرگز براي اين که تجربه خوشي از دوران کودکي داشته باشيد دير نيست. کافي است گذشته را مرور کنيد و روشي را که براي تفسير تجربيات خود داشته ايد تغيير دهيد.

 

27) قانون تعجيل

ما همواره دوست داريم که هر چه زودتر به آرزوهايمان برسيم، به همبن دليل است که در تمام عرصه هاي زندگي بي قراريم.

 

28) قانون فرصت

بهترين فرصت ها اغلب در معمولي ترين موقعيت هاي زندگي مان به وجود مي آيد. پس بزرگ ترين فرصت ها به احتمال زياد هميشه در دسترس ماست.

 

29) قانون خود شکوفايي

شما مي توانيد هر چه را که براي رسيدن به اهداف تعيين شده خود به آن نياز داريد بياموزيد. آن هايي که مي آموزند توانا هستند.

 

30) قانون بخشندگي

هر چه بيشتر، بدون انتظار پاداش، به ديگران خدمت کنيد، خير و نيکي بيشتري به شما مي رسد. آن هم از جاهايي که اصلا انتظار نداريد. شما تنها در صورتي حقيقتا خوشبخت خواهيد شد که احساس کنيد به دليل خدمت به ديگران انسان با ارزشي هستيد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:53  توسط محسن یمینی صفت  | 

1- بوته چای جزو معدود گیاهانی است که به دلیل وجود سموم فراوان در بافت آن، در طبیعت هیچ آفت جدی به جز انسان ندارد! مزارع این گیاه نیاز به سمپاشی ندارند و هیچ چرنده، پرنده، حشره و ... به آن نزدیک نمی شود. اگر در بین علوفه چهارپایان (هر نوع که باشند) حتی کمی برگ چای باشد، حیوان به محض جویدن آنها را از دهانش بیرون می ریزد! 
2- در بسیاری از مناطق کشاورزی، برای آن که احشام و سایر حیوانات به مزارع و کشتزارهای مختلف نزدیک نشده و زراعت را خراب نکنند، اطراف آنها را بوته چای می کارند. حیوانات با مشاهده بوته چای به مزرعه نزدیک نمی شوند!
3-   اولین وارد کننده تخم این گیاه به ایران در اوایل دوره قاجار انگلیسی ها بودند که با همکاری عناصر خودفروخته ای در دربار قاجار، کشت این گیاه و نوشیدن دم کرده آن را در ایران رواج دادند. عکس العمل علماء و حکمای سلیم النفس آن دوران در برابر این حرکت پلید استعماری شدید بود. در یکی از نامه هایی که به دربار قاجار نوشته شده است آمده: «چرا می خواهید گیاهی را در ایران رواج دهید که حتی الاغ ها از نزدیک شدن به مزارع آن خودداری می کنند! چای مولد سودا در بدن و سودا مقدمه سرطان است!». واقعیت آن است که حکمای ایران زمین از چند هزار سال قبل با این گیاه آشنایی داشته و به خوبی می دانستند که این گیاه ارزشغذایی نداشته، بلکه مصرف غیر دارویی آن مضر است.
4- موادی که در اصطلاح علم شیمی ساختار مولکولی حلقوی دارند (مواد آروماتیک) سرطان زا هستند. «پلی فنول» یکی از مواد آروماتیک است که چای هم این ماده را دارد. فنول چیست؟ فنول یک ماده دارای ترکیبات حلقوی است که بر روی پوست، کبد و سیستم گوارش اثرات نامطلوبی می گذارد. جالب اینجاست که قریب به اتفاق مواد معطر شیمیایی که در کارخانجات به چای اضافه می کنند هم جزء مواد آروماتیک و سرطان زا هستند! (گل بود به بلبل هم آراسته شد!!)
5-   مصرف چای (خصوصاً پس از غذا که سال هاست عادت بسیاری از ایرانیان شده است) جلوی جذب آهن معدنی موجود در غذاها توسط بدن را می گیرد که در نتیجه منجر به بروز بیماری کم خونی مزمن در مصرف کنندگان می شود. چای دارای ترکیباتی به ‌نام تانن است که مزه‌ تلخ چای را ایجاد می کند. تانن‌ها با آهن، ایجاد رسوب می‌ نمایند و این رسوب به دلیل درشتی ملکول و سنگینی، غیر قابل جذب توسط بدن است. لذا در صورتی که غذای مصرفی دارای آهن بوده و بلافاصله بعد از آن چای مصرف
 شود، از جذب آهن آن جلوگیری می کند. فراموش نکنید که عارضه کم خونی خود باعث ده ها بیماری دیگر در بدن می شود.
6-همان گونه که گفته شد چای دارای ماده ای است به نام تانن. این ماده بسیار مدرر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده و پلاسما غلیط می شود. آنزیم ها در پلاسمای غلیظ نمی تواننند فعالیت کنند و به همین خاطر مواد زاید در بدن انبار شده و موجب بیماری های گوناگون می شود. ضمناً تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه شده و کلیه را به مرور از کار میاندازد!
7-   گیاه چای دارای ماده ای است به نام اگزالیک اسید، که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می کند. این ماده در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلیوی اگزالیک را موجب می شود.

8-    مصرف زیاد چای دندان ها را لک دار و سیاه می کند.
9-    چای ترشح اسید معده را تحریک می کند و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده مؤثر است.
10-  در هر فنجان چای بین 60 تا 75 میلی گرم «کافئین» وجود دارد که LDL خون را افزایش می دهد و عاملی می شود برای انفارکتوس های قلبی و مغزی، ولی البته آرام بخش است و در دراز مدت اعتیاد ایجاد می کند!
11-  به دلیل وجود مقدار زیادی از ماده کافئین در چای، براى عده اى باعث تحریک اعصاب و یا تپش قلب می شود. همچنین نوشیدن چاى پررنگ براى خانم ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش مى دهد.
12- ماده آرام بخش دیگری در چای وجود دارد به نام «تئین» که محرک سیستم اعصاب سمپاتیک است و موجب افزایش ترشح آدرنالین می شود. تئین موجب کاهش مقدار منیزیم داخل سلول ها می شود. منیزیم ماده ای است که در سلول قرار دارد تا با انواع سرطان ها مبارزه کند و با نوشیدن چای این ماده مفید از بدن خارج می شود.
13- به نظر شما چرا اغلب افراد چای خور جدی، هنگامی که تصمیم به ترک چای می گیرند با علایمی مشابه با علایم معتادان مواد مخدر در هنگام ترک مواد مذکور (همچون سردرد، بی خوابی، بی حوصلگی، آشفتگی روحی و ...) مواجه می شوند؟! آیا این موضوع که ادعا شده است سال هاست تولید کنندگان چای در کشورهای خارجی برای حفظ مشتریان خود به چای مواد افزودنی مضر و اعتیادآوری اضافه می کنند قابل اعتنا نیست؟
14- چند نفر معتاد به مواد مخدر را می شناسید که سیگاری نباشند؟ و چند نفر سیگاری را می شناسید که چای خورهای قهاری نباشند؟! چای به دلیل مواد افیونی طبیعی که در خود داشته و مواد شیمیایی که در فرآیند تولید توسط بسیاری از تولیدکنندگان به آن اضافه می شود، مقدمه ای برای آمادگی بدن جهت پذیرش انواع اعتیادها به مواد مضر دیگر است.
15- اگر دقت کنید قریب به اتفاق مواد سمی در طبیعت دارای طعم تلخ می باشند. شاید پروردگار مهربان با این گونه خلقت خواسته است به موجودات هشدار دهد که چه موادی خوراکی نیستند و باید از آنها پرهیز کنند. چای یکی از تلخ ترین گیاهان موجود در طبیعت است که البته با روش های مختلف سعی در کاهش این تلخی و صد البته عادت دادن ذایقه مردم به آن دارند.
16- همه این ها که گفته شد برای چای سبز که خشک شده سریع برگ سبز چای می باشد صادق است. چای سیاه که دم کرده مضرتری از چای سبز است با انبار کردن برگ سبز چای در مکان های گرم، پوسیده شدن و تخمیر این برگ ها، تغییر رنگ آنها به قهوه ای و سیاه (مشابه عملی که باغبانان در وسط باغ با بر روی هم تلنبار کردن برگهای درختان انجام می دهند تا پوسیده شده و تبدیل به کود گردند)، سپس خشک کردن این برگهای پوسیده بدست می آید!
17- بدتر از چای سبز و چای سیاه، چای های جدید طعم داری هستند که دارای اسانس های شیمیایی مختلف بوده و تمامی مضرات دو نوع چای قبلی را دارند بعلاوه مضرات مواد شیمیایی عطری و طعم دهنده های مصنوعی! (هرچه خوبان همه دارند تو یک جا داری!!)
18- یکی از موارد مرسوم در جامعه ما (خصوصا در مراسم، جشن ها، سمینارها و ...) مصرف بسیاری از نوشیدنی ها در لیوان های یک بار مصرف پلاستیکی است. این ظروف به خصوص در مجاورت با نوشیدنی های داغ به سرعت مواد فوق العاده سمی و خطرناک نفتی را آزاد می کنند. برای امتحان می توانید در یکی از این لیوان ها چای داغ بریزید و چند دقیقه ای کنار بگذارید تا سرد شود. خواهید دید که پرده ای از مواد نفتی روی آن می بندد!
19- در انواع چای های بسته ای (معروف به Teafix یا Lipton)، ضایعات/ته مانده های چای که قابل ارایه به شکل عادی نیستند در بسته های کاغذی که برای جلوگیری از وارفتن آنها در آب جوش، پروسه های شیمیایی مختلفی روی آنها انجام شده و آغشته به انواع مواد مضر هستند
 قرار می گیرند. پاره ای از مواد شیمیایی موجود در کاغذ مذکور در آب جوش حل شده و وارد بدن مصرف کننده می شوند!

21- ابو علی سینا (نابغه طب اسلامی) در طب سنتی از چای به عنوان ماده پست غذایی نام می برد و از آن فقط برای مصارف درمانی در شرایط خاص استفاده می کرده است.
22-ممکن است علیرغم خواندن موارد فوق به دلیل تبلیغات زیادی که در قالب مقالات و اخبار مختلف شبه علمی به خورد جامعه داده می شود، هنوز باور نکرده باشید که مصرف این نوشیدنی همه جا تا این حد مضر است. بسیاری می پرسند که اگر واقعاً چای مضر است پس چرا این قدر در رسانه ها از آن تعریف شده و در همه جا مصرف می شود؟ پاسخ آن است که اولاً ما نفی نمی کنیم که چای فواید اندکی نیز دارد، اما این فواید قابل مقایسه با مضرات فراوان آن نیستند. مانند شراب و قمار که خداوند
 متعالدر قرآن کریم در مورد آنها می فرماید: «از تو در مورد شراب و قمار می پرسند، بگو در آنها منافعی هست، اما ضررهای آنها بسیار بیشتر است». ثانیاً فراموش نکنید که تجارت چای گردش مالی میلیاردی در سراسر جهان دارد. به نظر شما مافیاها و کارتل های تجاری بزرگی که از این راه منافع و سود سرشاری می برند به این راحتی اجازه می دهند که حقایق برای مردم آشکار شوند؟! فراموش نکنید که در اوایل قرن بیستم شرکت های سازنده سیگار و دخانیات به پاره ای از دانشمندان بی وجدان مخفیانه پول می دادند تا مقالات به ظاهر علمی در رد خطرات دخانیات و حتی طرح فواید استفاده از آن
نوشته و در مجلات معروف علمی آن زمان چاپ کنند. اسناد این تبانی های بزرگ و کثیف در اواخر قرن بیستم منتشر شد، یعنی زمانی که همه ذینفعان ماجرا مرده بودند و مضرات بلای خانمانسوز دخانیات بر همه آشکار شده بود! دور از واقعیت نیست که گفته شود مشابه چنین اتفاقاتی در زمانه ما هم برای چای، موبایل، نوشابه، سوسیس، کالباس و سایر موارد مشابه رخ می دهد و این ما هستیم که باید عقلمان را قاضی کرده و سلامتی خود و اطرافیانمان را فدای مطامع مادی عده ای از خدا بی خبر نکنیم.
>23- بعضی می پرسند اگر مصرف چای این قدر مضر است چرا خداوند آن را آفریده است؟! پاسخ ساده است: خداوند حکیم هیچ موجودی را در عالم بدون دلیل و حکمت خلق نکرده است، اما این به معنی آن نیست که هرچه آفریده شده خوردنی و دارای ارزش غذایی است!! بوته چای یکی از بهترین گیاهانی است که می تواند هوا را از انواع آلودگی ها پاک کرده و حجم زیادی اکسیژن تولید کند. دلیل آن که هوای مزارع چای بسیار مطبوع است نیز همین واقعیت می باشد. در حقیقت بشر امروز اگر عاقلانه فکر کند باید
 به جایخوردن برگهای چای، بوته آن را به عنوان یک تصفیه کننده عالی هوا در سرتاسر معابر شهرها بکارد. شاید یک دلیل دیگر برای آن که مصرف خوراکی چای مضر است همین باشد که این گیاه سموم موجود در هوا را به خود جذب می کند! همچنین به دلیل این که گیاه چای اسیدی است، ماده ضد عفونی کننده خوبی می باشد. لذا برای شستشوی چشم های عفونی و لثه های عفونی مفید است. در طب سنتی برای درمان چشم عفونی شده نوزادان در عوض انواع و اقسام داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک های دارای اثرات مضر جانبی فراوان، با استفاده از آب جوشانده چای چشم نوزاد را طی چند نوبت شستشو می دهند.
24-اگر می پرسید که چه باید کرد، عرض می کنم: اولاً اطلاع رسانی وسیع در بین همه آنها که دوستشان داریم. ثانیاً رواج ده ها دم کرده طبیعی خوش طعم، مفید و باصرفه که جانشینان بسیار مطلوبی برای چای مضر هستند در سطح جامعه (برای شروع از خانه خود و نزدیکانتان شروع کنید). به عنوان مثال می توانید به تناوب از جوشانده بادرنج بویه (گیاه مورد علاقه زنبور عسل که جوشانده آن مورد استفاده حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز بوده است)،دم کرده برگ گیاه به لیمو (گیاهی با برگ های شبیه نعنا، با شربت به لیمو اشتباه نکنید)، دم کرده میوه نسترن، دم کرده گل گاوزبان، دم کرده بابونه، جوشانده تخم گشنیز (به صورت آسیا شده)، دمکرده پونه، دم کرده زنجبیل، دم کرده زیرفون، دم کرده برگ تیول و ... دهها جوشانده و دم کرده طبیعیو مفید دیگرکه به تفصیل در بخش مقالات درج شدهاست، استفاده کنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:38  توسط محسن یمینی صفت  | 

مقدمه
همزمان با پیدایش انسان ها، استفاده از گیاهان دارویی نیز آغاز شد. با مطالعه در تمدن اقوام قدیمی به مصرف گیاهان دارویی به عنوان دارو، سم، مواد پاک کننده و رنگ بر می خوریم.
مقایسه مواد شیمیایی ساخته دست بشر با مواد شیمیایی موجود در گیاهان، قطره ای در مقابل اقیانوس است و شاید جواب این سوال که چرا کبد انسان توانایی تبدیل مولکول های جدید به مواد قابل دفع را دارد، این باشد که کبد انسان از هزاران سال پیش به خاطر استفاده از گیاهان مختلف به عنوان دارو یا غذا با طیف وسیعی ازترکیبات شیمیایی موجود در آنها آشنا شده است.
برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه دارای ساختمان پیچیده ای است که در سنتز آن در آزمایشگاه یا غیرممکن یا با صرف زمان و هزینه زیاد امکان پذیر است. در قرن ١٨ و اوایل قرن ١٩ محققان پیشرفت قابل توجهی در خالص سازی و شناسایی ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان داشته و موادی را به صورت فرآورده های دارویی برای مصرف عرضه کردند. همزمان با انقلاب صنعتی، علم شیمی پیشرفت چشمگیری داشت که باعث به وجودآمدن این تفکر در محیط های علمی شد که می توان از طریق سنتز ترکیبات شیمیایی به خصوص مواد دارویی مشکل دارو و درمان بیماری ها را حل کرد.به همین دلیل تولید داروهای شیمیایی در قرن بیستم سرعت روز افزونی پیدا کرد و داروهای گیاهی به دست فراموشی سپرده شدند. پس از مواجه شدن با مشکلاتی نظیر آلودگی آب و هوا و خاک که توسط کارخانجات تولید مواد شیمیایی ایجاد شده بوده و عوارض جانبی داروهای شیمیایی که بعضا پس از چند نسل ظاهر می شوند، به فکر استفاده از مواد طبیعی فناوریهای غیر مخرب افتادند. به طوریکه در کشورهای صنعتی مصرف داروهای گیاهی از مرز ٧ درصد گذشت.
با توجه به کاربرد داروهای گیاهی، پژوهشکده صنایع شیمیایی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران نیز تحقیق هایی را در این زمینه به اجرا در آورده است، مقاله حاضر در مورد گیاه بابونه است.

بابونه یکی از مهمترین داروهای شناخته شده توسط انسان و یکی از پر مصرف ترین گیاهان دارویی در اروپا، خاورمیانه، آمریکای شمالی، استرالیا و کشورهای آفریقایی است که عمدتا به منظور استفاده از اسانس آبی رنگ آن کشت می شود و با توجه به کاربرد روز افزون آن در صنایع دار و سازی، آرایشی و بهداشتی، عطر سازی و تهیه چاشنی های غذائی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
بر این اساس در چند دهه اخیر در مناطق مختلف جهان به ویژه در کشورهای اروپایی تحقیقات زیادی پیرامون جنبه های به زراعی و به نژادی این گیاه انجام گرفته و همه ساله شاهد انواع محصولات تولیدی از این گیاه هستیم.
کشت این گیاه در مقیاس وسیع از ٢٠ سال پیش، در کشور آلماه غربی آغاز شد و در حال حاضر، مصرف سالانه بابونه در جهان شامل بابونه آلمانی و رومی پیش از ۴ هزار تن گل خشک است که عمدتا توسط کشورهای مجارستان، روسیه، آرژانتین، آلمان، چک اسلواکی، فنلاند، مصر اخیرا هند تأمین می شود. بابونه در مناطق مختلف کشورمان، ایران نیز به صورت خودرو رشد کرده و در چند استان در سطحی محدود کشت می شود.

گیاه دارویی بابونه در آغاز در اروپا از دو نوع:
بابونه رومیChamamelumMatricaria و بابونه آلمانی Antemis nobilis با نام قدیمی nobile l. کشت گردید. گلهای خشک شده بابونه در روم، یونان و مصر باستان به عنوان یک داروی گیاهی مؤثر شناخته شده بود.
دیوسکورید در قرن اول میلادی دم کرده سه گونه گیاهی را توأما به عنوان مدر، فاعده آور و صفرا بکار برد که بابونه یکی از آنها بوده است. جالینوس حکیم آن را برای رفع درد، احساس گرفتگی و رفع تب مخصوصا تب های صفرادی بکار برده ا ست. در قرون وسطی بابونه از ارزش درمانی بالایی برخوردار شد که تا به امروز ادامه دار د. به جهت اهمیت زیاد به ستاره گیاهان دارویی معروف می باشد.

گیاه شناسی
بابونه با نام علمی Matricaria chamomilla از خانواده کاسنی می باشد.

ارتفاع بوته بین ۴۰ تا ۸۰ سانتی متر، ریشه ها مخروطی و سطحی و برگ ها کشیده هستند. گل ها در بابونه در انتهای ساقه قرار گرفته، گلچه ها نیز به دو بخش تقسیم می شوند:
الف- گلچه های زبانه ای: که سفیدرنگ هستند و تعدادشان به ۱۲ تا ۱۸ عدد می رسد و از نظر جنسی ماده اند و پس از شکفتن، گل به سمت پایین خم می شود و گل به شکل چتر باز یا نیمه باز قرار می گیرد.
ب- گلچه های لوله ای: این گلچه ها زرد هستند و از نظر جنسی نر و ماده می باشد. این گل ها پس از باز شدن شکل استوانه ای به خود می گیرند.
دانه بابونه زرد تیره تا خاکستری و ۱ تا ۵/۱ میلیمتر طول دارد، وزن هزار دانه آن بین ۰۶/۰ تا ۰۳/۰ گرم می باشد.

بابونه به سرما نسبتا مقاوم است، اما اگر سرما در مرحله گل دهی بروز کند، سبب کاهش عملکرد می شود. صفر فیزیولوژیکی بابونه، ۶ تا ۷ درجه سانتی گراد استو بذر این گیاه برای جوانه زنی به نور احتیاج دارد. در دوره رشد هم این گیاه به نور نیاز مبرم دارد و تامین نور مورد نیاز، سبب افزایش عملکرد و افزایش میزان اسانس می شود.
خاک های رسی- شنی و لومی، خاک های مناسبی برای بابونه هستند. Ph مناسب هم در حدود ۶ الی ۸ می باشد. این گیاه تا حدی مقاوم به شوری است ولی بروز شوری سبب کوچک شدن گل ها می شود.
در طی دوران رشد هم سه مرحله حساس به آب وجود دارد که برای داشتن محصول مناسب و با کیفیت، باید به این مراحل بسیار توجه کرد:
۱- جوانه زنی
۲- شاقه رفتن
۳- گل دهی

خاستگاه و پراکنش
بابونه از گیاهان بومی منطقه مدیترانه بوده ولی منشأ آن را در آسیای صغیر گزارش کرده اند. این گیاه امروزه پراکندگی وسیعی در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا پیدا کرده است.
در ایران نیز گونه های مختلف جنس ماتریکاریا در نقاط مختلف کشور رشد می کنند ولی جنس و گونه ماتریکاریا کامومیل، در منطقه غرب لرستان بین خرم آباد و درود، شمال غربی اندیمشک، در خوزستان، صالح آباد، هفت گل، شوشتر، شیراز، ایرانشهر و اطراف تهران یافت می شود. تولید زراعی این محصول نیز در کشور عمدتا در استان های اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و همدان انجام می گیرد.

گونه های مختلف ماتریکاریا و پراکندگی آنها در ایران
این گیاه در رودبار، خرمشهر، مرزهای جنوبی، بوشهر، کونک بین دزفول و شوشتر و در ارتفاعات ۴٠٠ متری قصر شیرین یافت می شود. در بلوچستان و در دره حری رود، به طور خودرو رشد کرده و به نام های محلی پین فولی و پیون فولی شناخته می شودکه پراکنش آن ذکر شده است. در تهران، تبریز، بین قم و اراک، بین خوی و تبریز، مناطق شور رضائیه و بین اهواز و شوشتر می روید. در کرمان، در ارتفاعات البرز، اراک و اشتران کوه، رضائیه و تبریز رشد می کند. در آذربایجان، چهار محال و بختیاری و کوه شری یافت می شود. در مزارع بین کرمانشاه و بیستون و کردستان می روید . بیشتر در کردستان مشاهده می شود.

اهمیت اقتصادی
با توجه به ارزش دارویی و اهمیت این گیاه در سلامت جامعه و همچنین ارزش اقتصادی تولید آن، قیمت هر کیلوگرم گل خشک بابونه در بازار داخلی حدود ٣٠ هزار ریال و در بازارهای خارجی ٢٠ مارک آلمان است. (به نظر می رسد تلاش در جهت توسعه کشت و افزایش کیفیت بابونه در کشور مناسب باشد، چرا که در این صورت امکان صادرات آن و ارز آوری نیز وجود خواهد داشت).

تفاوتهای بابونه آلمانی و بابونه رومی
همچنین به نامهای Matricaria Chamomil بابونه آلمانی با نام علمی و بابونه اروپایی، بابونه مجاری و بابونه وحشی نیز معروف Matricaria ecutita است گیاهی علفی، سالانه با ساقه افراشته و منشعب که برگهای بسیار منقسم داشته و گلها در رأس ساقه ها و شاخه ها قرار دارد. گلهای میانی نهیج لوله ای و زرد رنگ و گلهای کناری زبانه ای و سفید رنگ است. دوران گل دهی اردیبهشت اواخر خرداد و زمان برداشت اردیبهشت – خرداد است.
Antemis و با نام قدیمی Chamaemalum nobile. بابونه رومی با نام علمی nobilisl معروف است.
گیاهی علفی و دپه یا با ساقه ای قرنده و منشعب است که دارای برگهای متناوب با بریدگی های عمیق است. در قسمت انتهای ساقه ها گلهای پایه دار لوله ای قرار دارند، ولی انواع اصلاح شده آن دارای گله ایی است که فقط پایه دار هستند. دوران گل دهی تیر ماه – مرداد ماه و زمان برداشت تیر ماه – اواخر خرداد است.
ترکیبات شیمیایی موجود در بابونه به سختی با ژنوتیپ گیاه ارتباط دارد و بابونه رومی و آلمانی اغلب با یکدیگر و دیگر گیاهان این جنس اشتباه می شوند. این اشتباه خصوصا زمانی بیشتر اتفاق می افتد که از منابع قدیمی استفاده شود.

نیازهای اکولوژیکی
بابونه از گیاهان مناطق معتدله و دارای نیازهای حرارتی متوسطی است. جوانه زنی در دمای ۶ تا ٧ درجه سانتی گراد آغاز می گردد ولی دمای اپتیم برای جوانه زنی ٢٠ تا ۲۵ درجه سانتی گراد مناسب است. در طول رشد میانگین ١٩ تا ٢٠ درجه مطلوب می باشد.
برای تولید حداکثر اسانس و کامازولن در گیاه دمای ٢۵ درجه سانتی گراد در روز و ١۵ درجه سانتی گراد در شب لازم است. به طور کلی دما یکی از عوامل اکولوژیکی مؤثر بر خصوصیات فیزیولوژیکی و بیو شیمیایی گیاهان است. نتایج مطالعات نشان می دهد که افزایش دما مقدار ماده تر، وزن تک گل و تعداد روزها از مرحله جوانه زنی تا مرحله باز شدن کامل گل را کاهش می دهد. مقدار اپی ژنین و اسانس با افزایش دما افزایش می یابد. بابونه در مرحله زرت به سرمای زمستانه حساس نیست ولی سرمای بهاره در مرحله ضخیم شدن ساقه به آن آسیب می رساند و رشد آن را متوقف کرده و تشکیل گل را کاهش می دهد.
این گیاه به نور زیادی نیاز دارد و حتی در مرحله سبز شدن بذر نیازمند نور می باشد .نیاز نوری گیاه در طی دوره تشکیل جوانه های گل به حداکثر می رسد. اگر مقدار نور کافی نباشد، مقدار پروکامازدلن کاهش خواهد یافت. نتایج تحقیقات نشان می دهد که همبستگی مثبتی بین طول دوره روشنایی و میزان اسانس در بابونه وجود دارد و افزایش طول روشنایی از ١۴ ساعت به ١٨ ساعت باعث افزایش میزان اسانس و کامازولن و بیسابولول می گردد.
همچنین بررسی ها نشان داده است که کاهش نور در طول دوره رشد سبب کاهش تعداد گل، اندازه گلها و همچنین میزان اسانس و کامازولن می شود.

این گیاه تحمل شرایط خشک را دارد ولی برای جوانه زنی و رشد ساقه به مقدار زیادی آب احتیاج دارد. آبیاری در مرحله پنجه زنی عملکرد گل را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد اگرچه بابونه یک گیاه زمستان گذران است ولی اثرات سرما برای گل دهی ضرورت ندارد و حتی اگر بابونه در بهار کشت شود گل خواهد داد ولی عملکرد گل آن کمتر از کشت های پاییزه خواهد بود، در حالی که میزان اسانس و کامازولن در گلها در کشت بهاره بیشتر می باشد. بذور انبار شده پس از دو تا سه سال قابلیت جوانه زنی را از دست می دهند. بذوری که در خاک و در حالت خواب قرار دارند برای پیش از ١٠ تا ١۵ سال کوه نامیه خود را حفظ می نمایند. (بذور نسبتا سریع، طی ۶ تا ٨ روز جوانه می زنند). رشد اولیه کند است و زرت کوچک در نیمه اول رویش تشکیل می شوند. آنها در بهار به زودی شروع به رشد نموده و انشعابات زیادی تولید کرده و سپس گلها ظاهر می شوند .شروع گل دهی بستگی به رقم و شرایط اقلیمی محل رویش دارد. طول دوره گل دهی١٠روز است. زودرس ترین نوع از نظر گل دهی، بابونه وحشی و در خاکهای شوراز اواخر آوریل تا می. ارقام تحت کاشت تولید گلهای دیررس تر در اوایل ماه می می نمایند. در خاکهای ماسه ای و سبک گل دهی زودتر اتفاق می افتد در حالی که در خاکهای سنگین ۵ تا ٨ روز دیرتر اتفاق می افتد.
اگر گل ها قطع شوند گیاه دوباره تولید گل می نماید البته به میزان کمتر. میوه با توجه به میزان گل دهی به تدریج می رسد. نهنج در طول رسیدن مخروطی می گردد و گلهای واجد دمگل نزدیک به ساقه فشرده می شوند. رسیدن میوه از قسمت ته نهنج شروع می شود و میوه ها پس از رسیدن ریزش می نمایند.
بابونه به شوری مقاوم است ولی نمی تواند به عنوان یک گیاه نمک دوست تلقی شود زیرا در غیاب نمک های سدیم به خوبی رشد می کند. بابونه نمک را در سلول های ریشه خود به میزان ١٠ میلی گرم بر گرم ذخیره کند و به همین دلیل بابونه در شرایطی که سایر گیاهان به سبب کم آبی از بین می روند، در وضعیت مطلوبی به سر می برند. البته لازم به ذکر است که شوری باعث کاهش عملکرد گل خواهد شد.
بابونه در هر خاکی می روید ولی خاکهای سبک شنی همراه با مقادیر فراوان ترکیبات ۴ تا ٨ خاک برای بابونه بین ٨ PH . آهکی، بستر مناسبی برای کاشت این گیاه است مناسب است. اگر چه تحقیقات نشان می دهد که امکان کاشت در خاکهای قلیایی با ٩ نیز وجود دارد.

کاشت
بابونه می تواند به صورت یک باره کشت گردد در رویشگاههای طبیعی در مراتع شور بابونه به شکل خودرو سبز شده و در همان محل گل می دهد . محققین شوروی سابق و چکسلواکی سابق و آلمان کشت بابونه را طی چند سال در دهه ١٩۵٠ مطالعه نمودند. به عقیده آنان بابونه آلمانی می تواند برای دو تا سه سال از طریق ریزش بذر در یک محل کشت شود اما علف های هرز به آن اجازه رشد نمی دهند.
طبق تجربیات اخیر در مجارستان بابونه می تواند برای چهار تا پنج سال و یا حتی بیشتر، به کمک تکنیک های صحیح زراعی در یک زمین زراعی کشت گردد. هنگامی که یک گیاه هرز به علف کش ها مقاوم گردید زمین کاشت بایستی عوض شود. یک مزیت دیگر نیز برای کشت بابونه آلمانی وجود دارد.
یعنی بابونه آلمانی به صورت گیاه هرز دیگر گیاهان ظاهر نخواهد شد و بذور ریزش کرده برای سالها سبب ادامه ظهور بابونه آلمانی می گردند. یکی از شرایط لازم جهت تولید بابونه مرغوب آماده کردن بستر کاشت مناسب است. در تولید یکساله بقایای گیاهی باید به وسیله دیسک به خاک برگردانده شود.
کشت بابونه به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم خزانه کاری صورت می گیرد. کاشت مستقیم به دلیل مشکل علف هرز چندان توصیه نمی شود.

روش خزانه کاری
قطعه زمینی را به صورت گلخانه ای احداث می کنند. به خاک مقداری کود آلی پوسیده، مقداری ماسه و همچنین کود شیمیایی فسفات آمونیوم اضافه می کنیم. بذر را به طور سطحی در بستر آماده شده گلخانه می پاشیم و یک لایه نازک ماسه یا ١ میلی متر شود.
از خاک برگ روی آن می ریزیم به طوری که عمق کاشت بذرها از لحاظ مقدار بذر مورد نیاز، ۵٠٠ تا ٨٠٠ گرم بذر تمیز با درصد جوانه زنی بالا برای نشای یک هکتار زمین اصلی کافی است. هر ٣ گرم بذر را در یک متر مربع زمین آماده شده می پاشیم.

در کشت های پاییزه، در شهرهایی مانند اصفهان معمولا اولین گل ها در اواخر فروردین (پس از ۲۰ فروردین) مشاهده می شود و حداکثر میزان گل دهی، ۲۰ روز بعد از این تاریخ مشاهده می شود. برداشت هم باید زمانی انجام بگیرد که ۸۰ تا ۸۵ درصد مزرعه به گل رفته باشد. برداشت در این هنگام، به صرفه ترین زمان است.

خواص دارویی و درمانی
۱- معالجه نفخ شکم، ورم های پوستی و دل درد
۲- دم کرده بابونه، به عنوان اشتها آور و هضم کننده غذا
۳- تهیه مواد آرایشی و بهداشتی (مانند شامپو)
۴- عصاره و اسانس ضد میکروبی

ماشین آلات این گیاه

برداشت گل ها از ۵ سانتی متری ساقه برای مصارف دارویی می باشد.

خشک کن های بزرگ صنعتی

منابع:
۱- آزادبخت، محمد – رده بندی گیاهان داروئی – انتشارات تیمورزاده، ۱۳۷۸٫
۲- امیدبیگی، رضا – رهیافتهای تولید و فرآوری گیاهان دارویی – (جلد ۱و ۲ و ۳)، به‎نشر، ۱۳۸۰٫
۳- جعفرنیا، ساسان و همکاران – پرورش گیاهان دارویی و معطر – انتشارات سخن گستر، ۱۳۸۸٫
۴- حاجی آخوندی، عباس و بلیغ، ناصر – راهنمای کاربردی گیاهان داروئی، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۳۸۱٫
۵- زرگری، علی – گیاهان دارویی (مجموعه ۵ جلد) – انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۲٫
۶- صمصام شریعتی، هادی – پرورش و تکثیر گیاهان دارویی – انتشارات مانی، ۱۳۸۲٫
۷- یزدانی، داراب – کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی – پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، ۱۳۸۳٫

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:19  توسط محسن یمینی صفت  | 

باسمه تعالي

 جلد دوم

  تأليف : سيد حسن زالي

عضو هيئت علمی دانشگاه مازندران


  دیواره سلول گیاهی

بر اساس آخرین رده بندی ها گیاهان موجودات پر سلولی یوکاریوت هستند از این رو سلولهای گیاهی همگی از نوع سلولهای یوکاریوت هستند.

از مهمترین تفاوت های سلول های گیاهی با سایر سلولها وجود پلاستید در این سلولها و نيز دیواره سلولی خاص است . این دیواره که قبلا به عنوان بخش بی جان و غیر فعال که از ترشح ساده مواد بوجود آمده در نظر گرفته می شد امروزه بعنوان بخش فعال ، پویا و زنده محسوب شده و تشکیل آن از روی برنامه از پیش تعیین شده اما در بسیاری از موارد قابل تغییر صورت می گیرد.

از مهمترین وظایف دیواره سلولی می توان موارد زیر را نام برد:

1 - تعیین شکل ویژه سلول

2 - محافظت از سلول در برابر نیرو های فیزیکی

3 - جلوگیری از به هدر رفتن آب

4 - کنترل نقل و انتقال مواد به ویژه مواد مضر

5 - کنترل رشد سلول

1 - تعیین شکل ویژه سلول

از ویژگی های مهم بسیاری از سلول های گیاهی داشتن شکل ویژه است این شکل غالبا به دلیل دیواره سلولهای یاد شده می باشد . اهمیت دیواره در ایت میان به حدی است که از دیواره سلولی گاهی به نام دیواره اسکلتی یاد شده است . از جمله سلولهایی که دارای شکل ویژه ای است می توان به فیبرها ، اسکلرید ها ، پارانشیم هوایی یا بازودار ، کرک های پوششی و ...

پارانشيم هوايي

 

2 - محافظت از سلول در برابر نیرو های فیزیکی

وزن زياد بسياري از شاخه ها و تنه درخت توسط چه چيزي تحمل مي شود ؟ چگونه درختان در برابر نيروي عظيم باد ها و طوفان ها مقاومت مي نمايند ؟ ديواره سلول هاي گياهي بويژه در بافت هاي چوبي شده و بافت هاي نگاه دارنده عامل تحمل اين نيرو هاي عظيم است. ليگنين يا چوب از اصلي ترين مواد استحكام بخش ديواره هاي سلولي است.

3 - جلوگیری از به هدر رفتن آب

سلولهاي سطحي كه در تماس با هوا هستند در معرض از دست دادن آب به صورت تبخير سطحي مي باشند. ديواره اين سلولها با تغيير شيميايي كه منجر به نفوذ ناپذير شدن آن مي شود از به هدر رفتن آب جلوگيري مي نمايد. كوتين ، موم و چوب پنبه كه از مشتقات ليپيدها مي باشند باعث اين نفوذ ناپذيري مي شود.

4 - کنترل نقل و انتقال مواد به ویژه مواد مضر

نفوذ ناپذير شدن ديواره علاوه بر جلوگيري از خروج آب از ورود آب باران و يا ساير محلول ها و مواد مضر به درون سلول هاي سطحي ممانعت مي كند.

5 - کنترل رشد سلول

سلول هاي داراي ديواره اوليه در تمام جهات قادر به رشد هستند اما با تشكيل ديواره ثانويه در مراحل اول كم كم رشد قطري بسياري از سلول ها قطع شده سلول تنها در جهت طولي رشد كرده و با كامل شدن ديواره رشد طولي نيز متوقف خواهد شد.

الياف سلولزي موجود در اين ديواره ها و لايه هاي مختلف آن در اين الگوهاي رشد نقش اصلي را دارد .

وجود برخي مواد نيز در ديواره مثل ليگنين يا چوب در جلوگيري از رشد موثر است.

وجود برخي اليگوساكاريدها در ديواره برخي سلول ها مثل ديواره سلول هاي اسفناج با عمل ضد اكسيني خود از رشد سلول كه توسط اكسين تحريك مي شود جلوگيري مي كند.

تغييرات ديواره سلولي

در هر يك از بخشهاي تشكيل دهنده ديوارة سلولي و يا تمام بخش هاي آن ممكن است تغييراتي رخ دهد . اين تغييرات را  در دو گروه تغييرات فيزيكي و تغييرات شيميايي طبقه بندي مي نمايند .

تغييراتي كه در ضخامت تمام يا بخش هايي از ديواره رخ مي دهد تغيير فيزيكي به شمار مي رود .

 تركيب اصلي ديواره سلولز ، همي سلولز و تركيبات پكتيني است . وجود مواد ديگر مثل چوب ، چوب پنبه ، موم ، كربنات كلسيم ، سيليس و غيره نشانگر تغيير شيميايي ديواره سلولي است.

الف ) تغييرات فيزيكي

دو گروه تغييرات عمده در اين بخش قرار مي گيرند كه عبارتند از : الف ـ 1 ) ضخيم شدن ديواره و الف ـ 2 ) تشكيل ( pit ) ( پيت ) يا پونكتواسيون .

 الف ـ 1 ) ضخيم شدن ديواره سلول

در اين تغيير ديواره سلول ضخيم مي شود بدينصورت كه اگر تمام

 ديواره هاي يك سلول به يك اندازه ضخيم شود ضخيم شدن را ضخيم شدن متقارن گويند . اين حالت در کلانشيم حلقوي ديده مي شود .

نوع ديگر ضخيم شدن ديواره ضخيم شدن نامتقارن ديواره نام دارد در اين نوع ضخيم شدن تنها بخشهايي از ديواره ضخيم مي شود . مثل كلانشيم مماسي و يا كلانشيم زاويه اي .

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:18  توسط محسن یمینی صفت  | 
 

 فرايند تحليل سلسله مراتبي

AHP 

 

در ارزيابي هر موضوعي ما نياز به معيار اندازه گيري با شاخص داريم، انتخاب شاخص مناسب به ما امكان مي دهد كه مقايسه درستي بين جايگزيني ها ياآلترناتيوها به عمل آوريم. اما وقتي كه چند يا چندين شاخص براي ارزيابي در نظر گرفته مي شود، كار ارزيابي پيچيده مي شود و پيچيدگي كار زماني با لا مي گيرد كه معيار هاي چند يا چندين گانه باهم در فضا و از جنس هاي مختلف باشند. در اين هنگام كار ارزيابي  و مقايسه از حالت ساده تحليلي كه ذهن قادر به انجام آن است خار ج مي شود و به يك ابزار تحليل عملي قوي نياز خواهد بود. يكي از ابزارهاي توانمند براي چنين وضعيت هايي ( فر آيند تحليل سلسله مراتبي) است .اين روش براي سطح بندي و درجه بندي استفاده مي شود گاهاً براي تحليل هاي اجتماعي و اقتصادي نيز ممكن است به كار رود. در اين روش قبل از هر كاري بايد داده هاي هر مكان را استاندار کنیم .

 

بعد از اين مرحله ها ترتيبي از جمعيت شاخص هارا تشكيل مي دهيم ، براي تشكيل اين ماتريس ابتدا با يد به شاخص ها وزن داده شود بعد از اين مرحله امتياز هر شاخص با هم جمع مي شود و سپس نسبت به حاصل جمع تمام شاخص ها محاسبه مي شود.

بدين ترتيب وزن هريك از شاخص ها بدست مي آيد بعد از ضرب وزن هر شاخص در تعداد همان شاخص امتياز شاخص هاي هر مكان باهم جمع مي شود و مكان ها بر اساس امتيازات بدست آمده سطح بندي مي شوند( فرهودي).

 

 

روال كار  مدل A.H.P با مشخص كردن  عناصر و تصميم گيري و اولويت دادن به آنها آغاز مي شود اين عناصر شامل شيوه هاي مختلف انجام كار و اولويت دادن به سنجه ها يا ويژگي ها مي باشد 

     

مر حله اول: ساختن درخت سلسله مراتبي

مرحله دوم : تعيين ضريب اهميت معيار ها و زير معيار ها وزن دادن به جايگزين ها

مر حله سوم: تركيب ضريب اهميت گزينه ها تركيب وزن ها

مر حله چهارم: آزمايش سازگاري

 

در مرحله اول، در فرايندAHP ايجاد يك ساختار سلسله مراتبي از موضوع مورد بررسي مي باشد كه در آن اهداف ، معيار ها و زير معيار ها گزينه ها و ارتباط بين آن ها نشان داده مي شود

 

ترسيم و تشريح درخت سلسله مراتبي

درخت سلسله مراتبي داراي سه سطح اصلي هدف، معيارها و گزينه‌ها است كه سطح معيار آن قابل تقسيم به زير معيارهاي متعدد مي‌باشد.

 

هدف: به پرسش اصلي تحقيق يا مشكلي كه قصد داريم آن‌ را حل نماييم هدف گفته مي‌شود. هدف بالاترين سطح درخت سلسله مراتبي است و تنها يك پارامتر دارد كه انتخاب آن وظيفه بالاترين سطح تصميم‌گيري پروژه مي‌باشد.

 

معيارها: به ملاك‌هاي متضمن هدف و سازنده آن معيار گفته مي‌شود. معيارها در واقع سنگ محك هدف يا وسيله اندازه‌گيري آن مي‌باشد. هر اندازه معيارها بيشتر اجزاء هدف را پوشش دهند و بيشتر بيان كننده هدف باشند، احتمال گرفتن نتيجه دقيق‌تر افزايش خواهد يافت.

معيارها دومين سطح درخت سلسله مراتبي پس از هدف مي‌باشند. در اين سطح مي‌توانيم بنا به ضرورت به تعداد مورد نياز معيار در سطح افقي ترسيم و تنظيم نماييم. معيارهاي قابل تقسيم به زير معيارها و زير معيارها قابل تقسيم به زير معيارهاي بعدي مي‌باشند. اين وضعيت مي‌تواند بسته به ضرورت تا n زير معيار در سطح عمودي و افقي افزايش پيدا نمايد.

كشف، شناسايي و دسته‌بندي معيارها، زير معيارها و جايگزين‌ها

 

در اين بخش بايد دست كم يك نفر را كه داراي سوابق علمي و پژوهشي در زمينه هدف و مسلط به روش تحقيق باشد براي شناسايي، كشف و دسته‌بندي معيارها، زيرمعيارها و جايگزين‌ها به كار گرفته شود.

 

اين فرد بايد با استفاده از دانش خويش، انجام مطالعات تكميلي، تحقيقات ميداني و مصاحبه اقدامات لازم را در اين زمينه به انجام رساند و در نهايت مجموعه معيارها و جايگزين‌ها مرتبط با هدف راگردآوري و به صورت دقيق و قابل توجيه دسته‌بندي و در نهايت تعريف نمايد.

 

جايگزين‌ها: جايگزين‌ها در واقع منظور و مقصد هدف در درخت سلسله مراتبي مي‌باشند و پاسخ هدف از ميان جايگزين‌هاي ترسيم شده به دست مي‌آيد. جايگزين‌‌ها آخرين سطح درخت سلسله مراتبي مي‌باشند و بستگي به چگونگي استفاده از روش "AHP" دارد. در مواردي كه از اين تكنيك به منظور انتخاب يا اولويت‌بندي استفاده مي‌شود، عموماً تعيين جايگزين‌ها محقق صورت مي‌گيرد زيرا اوست كه تعيين مي‌كند از ميان كدام جايگزين‌ها بايد انتخاب صورت گيرد يا چه جايگزين‌هايي بايد اولويت‌بندي شود

 

 

مرحله دوم، سنجه ها در يك ماتريس قرار گرفته و سپس تعيين اهميت (وزن) معيار ها و زير معيار ها مي باشد. دو به دو  آنها رابا هم مقايسه مي كنيم، سپس بااستفاده از روش مرفال كردن تمام سنجه ها هم وزن مي شوند.

 

 

وضعيت مقايسه ها

وزن يا ارزش

يكسان

1

يكسان تا نسبتا بيشتر

2

نسبتا بيشتر يا ضعيف

3

نسبتا بيشتر تا بيشتر

4

بيشتر يا قوي

5

بيشتر تا خيلي بيشتر

6

خيلي بيشتر يا خيلي قوي

7

خيلي بيشتر تا خيلي ، خيلي بيشتر

8

صد در صد مرجع

9

 

مقياس مقايسه زوجي ها

 

 

وزن هر فاکتور نشان دهنده اهمیت و ارزش آن نسبت به فاکتورهای دیگر در عملیات تعیین مکان است . بنابرین انتخاب آگاهانه و صحیح وزنها کمک بزرگی در جهت تعیین هدف مورد نظر می نماید .

عملیات وزن دهی فاکتورها به سه روش ذیل قابل انجام است .

 

1). استفاده از دانش کارشناسی

     در این روش با استفاده از تجربه و دانش کارشناسان متخصص در زمینه کاربرد مورد نظر وبا در نظر گرفتن خصوصیات محدوده مطالعاتی ، فاکتورهای مناسب تعیین و وزن دهی میشوند . از مزایای این روش ساده ومستند بودن آن است . اما این روش دارای معایبی مانند ، احتمال اشتباه نمودن کارشناس در تعیین وزن  و مشکل استاندارد سازی واحدهای اندازه گیری ذهنی آنها ، می باشد .

 

2). استفاده از دانش داده ای

دانش داده ای متکی بر اطلاعات موجود در مورد جواب مساله می باشد . در دانش داده ای با استفاده از جوابهای موجود در مساله مکانیابی و محاسبه میزان وابستگی هر یک از فاکتورها به جواب ، می توان وزن مربوط به هر فاکتور را تعیین نمود . در این روش احتمال به وجود آمدن اشتباه  کمتر است ولی درستی عملکرد آن بستگی به میزان صحت و دقت جوابهای اولیه موجود دارد .

 

3). استفاده از دانش کارشناسی  و داده ای به صورت توام

در این روش با توجه به نتایج حاصل از دانش و تجربیات  کارشناسان  و استفاده از اطلاعات موجود ، به هر یک از فاکتورها وزن تعلق می گیرد . بدین نحو که ابتدا  وزنها از طریق دانش کارشناسی و داده ای به صورت مجزا محاسبه می شوند  سپس  وزن مطلوب با مقایسه مقادیر به دست آمده تعیین می گردد. در نتیجه احتمال وقوع اشتباه کاهش یافته  و وزنها به واقعیت نزدیکتر خواهند شد

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:3  توسط محسن یمینی صفت  | 
تراکتور های کشاورزی

ریشه لغوی: واژه تراکتور یک کلمه خارجی است. و معنی آن «کشنده» می‌باشد. این واژه اسم فاعل ساخته شده از واژه

(Tratiox) به معنی کشش است.


تراکتور به ماشین خودرویی اطلاق می‌شود که از قدرت آن برای کشیدن ادوات و ماشینهای کشاورزی قابل حرکت استفاده می‌شود. همچنین از این ماشین برای بکار انداختن ماشینهای ساکن در مزرعه استفاده می‌گردد. که در این موارد قدرت مورد نیاز از طریق محور توان‌دهی تراکتور تامین می‌گردد.


دیدکلی

این کلمه به ماشینهایی اطلاق می‌شود که جهت کشیدن یک بار یا یک وسیله بکار می‌ر‌وند. ‌در واقع تراکتور وسیله ایست که برای تامین قدرت مورد نیاز جهت کشیدن وسایل و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. شاید اکثریت مردم با شنیدن کلمه تراکتور ذهنشان به کشاورزی و کاربرد این وسیله در کشاورزی معطوف گردد، لیکن لازم است بدانیم که تراکتورها دارای انواع گوناگونی می‌باشند. مثلا تراکتورهایی با عنوان تراکتورهای صنعتی و یا راهسازی نیز وجود دارند.تاریخچه پیدایش و سیر تکاملی

پیدایش ماشینهای کشش (تراکتورها) به شکل امروزی در حدود 100 سال قبل آغاز شد. نمونه‌های اولیه تراکتورها برای استفاده در مزارع و به منظور کشیدن وسایل کشاورزی مثل گاو آهن مورد استفاده قرار می گرفتند.

در این انواع اولیه برای تامین کردن توان مورد نیاز تراکتور از یک موتور بخار استفاده می شد. این موتور بخار برای آنکه کار کند به مقادیر زیادی آب و ذغال سنگ نیاز داشت. بنابراین این تراکتورهای اولیه بسیار بزرگ بودند و نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی داشتند بطوری که گاهی برای به حرکت درآوردن و استفاده از یک تراکتور ، موتور بخار به 15 نفر کارگر نیاز بود. این مدلهای اولیه تراکتور دارای چرخهای بسیار بزرگ فلزی بودند که می توانستند وزن بسیار زیاد تراکتور را تحمل نمایند. البته فلزی بودن چرخهای تراکتور باعث کاهش سرعت ماشین می شد. بنابراین در نمونه های بعدی و مدرن‌تر از چرخهای لاستیکی استفاده شده است.

سیر تکاملی تراکتورها با اختراع موتورهای درون سوز روند سریعتری را پیدا کرد و البته در کنار این اختراع که باعث اضافه شدن توان تراکتورها شد ، متعلقات و مکانیسم های پیچیده ای نیز مختص تراکتورها طراحی و استفاده شده است ، که نتیجه آن ساخت تراکتورهای بسیار مدرن و همه کاره در حال حاضر است.ساختمان تراکتور

تراکتورهای امروزی همگی به موتورهای درون سوز که از سوخت های فسیلی (بنزین ، گازوئیل ، گاز مایع) استفاده می کنند. مجهز هستند. موتورهای این تراکتورها برای تولید توان از سوزاندن این سوخت‌ها استفاده می کنند. این ماشینها (تراکتورها) دارای یک سری سیستم های مجزا ولی متصل به همدیگر می‌باشند که باعث می‌شوند انرژی ذخیره شده در سوخت‌های فسیلی به انرژی مفیدی که کار انجام می‌دهد، تبدیل شوند. این سیستم ها عبارتند از

سیستم تبدیل انرژی سوخت به انرژی جنبشی )موتور(


سیستم انتقال نیرو


سیستم هیدرولیکی


سیستم الکتریکی


سیستم کنترل بار (کنترل کشش)


سیستم فرمانگیری


سیستم تواندهیاندازه تراکتورهاتراکتورهای کشاورزی دارای انواع گوناگونی می‌باشند. اندازه آنها از تراکتورهای دوچرخ کوچک گرفته که دارای 10 اسب بخار قدرت می‌باشند. تا تراکتورهای بزرگ کمرشکن 8 چرخ که دارای بیش از 500 اسب بخار قدرت می‌باشند ، تغییر می‌کند. این گوناگونی و تنوع زیاد تراکتورها به خاطر گوناگونی و تنوع زیاد کارهایی است که به کمک این وسیله انجام می پذیرد. بر این اساس تراکتورها را بر مبنای نحوه کاربرد طبقه بندی می‌کنند. در ادامه طبقه بندی تراکتورها را ذکر می‌کنیم.
تراکتورهای همه کاره (معمولی)


تراکتورهای چرخ زنجیری


تراکتورهای شاسی بلند


تراکتورهای باغبانی


تراکتورهای چمن زنی


تراکتورهای حمل تنه درخت از جنگل


تراکتورهای بارکن یا بیل مکانیکی


تراکتورهای دستی (تیلر)


انواع تراکتورهای چهار چرخ محرککاربردهای تراکتور


برای بکارگیری و استفاده نیروی ایجاد شده توسط تراکتور یک سری پیش بینی‌ها در نحوه ساخت این وسیله انجام شده است. مثلا در پشت این وسیله جاهایی تعبیه شده است که بتوان وسایل مربوط به کشاورزی مثل گاو آهن یا دیسک را به آنجا متصل کرد و کشید. از تراکتورها برای کارهای دیگر نظیر حمل و نقل نیز استفاده می شود. حتی اگر هیچ باری هم به تراکتور متصل نباشد، حداقل این وسیله می‌تواند خود راننده را جابجا کند. کاربردهای تراکتور را می توان بصورت زیر بر شمرد.

وسیله کشنده:

ادواتی مثل گاو آهن ها ، دیسک های سنگین و غیره به مالبند تراکتور قلاب شده و بوسیله آن کشیده می شوند.تامین کننده حرکت دورانی:

برخی از ماشینهایی که به تراکتور وصل می شوند خود دارای قسمت‌های متحرک داخلی هستند که برای تامین نیروی مورد نیاز آنها به تراکتور متکی می باشند. مثل: کمباین های کششی ، دروگرها و چاپرها.راه اندازی ماشینهای ثابت:

گاهی برای تامین توان مورد نیاز ماشینهای ثابت از قبیل آسیابها ، پمپ‌های آبیاری ، ژنراتورهای برق ، خرمنکوب‌ها و غیره از تراکتور استفاده می شود.استفاده به عنوان بیل مکانیکی یا جرثقیل:

چنانچه تجهیزات لازم به یک تراکتور اضافه شود، می‌تواند به عنوان بیل مکانیکی یا جرثقیل از آن استفاده شود.نقش تراکتور در زندگی مابا توجه به توضیحات مذکور و گستردگی دامنه فعالیت تراکتورها کمیت و گستردگی کاربرد و تاثیر آنها بر زندگی بشر قابل تصور است. بگونه‌ای که می‌توان گفت چنانچه از این وسیله استفاده نشود تعداد بسیار زیادی از مردم کره زمین به علت نداشتن غذا جان خواهند سپرد.نگاه اجمالی

تراکتور مهمترین وسیله کمکی در زراعت مکانیزه محسوب می‌شود که از لحاظ سرعت و از لحاظ تحرک ، قدرت و حمل ادوات و ماشینهای مختلف بر حیوانات کشنده ارجعیت دارد و شرط اولیه تقلیل و تسهیل کار بدنی است. بطور کلی وظیفه تامین قدرت در مزرعه به علت سختی کارهای زراعی و نیز دراز مدت بودن آنها از عهده انسان و حیوان خارج است و در این زمینه تنها تراکتور است که باعث انجام کارهای کشاورزی در مقیاس گسترده می‌گردد.تراکتور بر خلاف ماشینهای صنعتی ، یک ماشین متحرک است. که بوسیله انسان هدایت می‌گردد و در حین همین حرکت نیز کار انجام می‌دهد. معمول‌ترین انواع تراکتورها عبارتند از : تراکتور بخار که در آن یک موتور احتراق خارجی (موتور بخار) تولید قدرت می‌کند. و تراکتورهای احتراق داخلی که معمولا احتراق داخلی که معمولا با بنزین و یا گازوئیل کار می‌کنند.تراکتور بخاراختراع و توسعه موتور بخار یکصد سال قبل از اختراع موتور احتراق داخلی صورت گرفت (موتور بخار در سال 1769 میلادی توسط جیمز وات اختراع شد.) نتیجتا قدیمی‌ترین نوع شناخته‌شده تراکتورها از نوع بخار بوده‌اند. این تراکتورها برای اولین بار جهت بکارانداختن خرمنکوب‌ها در کشور آمریکا و در اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفتند.

از خصوصیات خودرو بودن این تراکتورها عمدتا برای رفتن از یک خرمن به خرمن دیگر استفاده می‌گردید. و فقط جهت انجام کارهای ساکن از آنها استفاده می‌شد. بعدها با بوجود آمدن مزارع بزرگ گندم در غرب و شمال غربی ایالات متحده تراکتورهای بخار تا حدودی جایگزین قدرت حیوانات شدند. از قدرت تراکتورهای بخار در انجام کارهایی نظیر شخم‌زدن ، کشت بذر ، و برداشت محصول استفاده می‌شد.تراکتور بخار برای انجام کار در مزرعه دارای محدودیت‌هایی مخصوص به خود بود. بدین ترتیب که این تراکتور خیلی سنگین بود و به کندی حرکت می‌کرد، سوخت آن پرحجم بود و با اشکال مورد استفاده قرار می‌گرفت. و اشکال تامین آب دیگ بخار و سوخت مورد نیاز باعث می‌شد تا به مواظبت و توجه مداومی نیاز داشته‌باشد. بطوری که یک نفر مراقبت از تامین سوخت و آب را بر عهده می‌گرفت و نفر دوم متوجه طرز کار تراکتور بود و هدایت آنرا بعهده داشت.تراکتورهای بنزینی اولیهبعضی از صاحبان کارخانجات که پیش‌بینی می‌کردند در آینده تقاضای بیشتری برای قدرت مکانیکی مناسب کار در مزرعه ، به خصوص در بخشهای گندم‌ خیز وجود خواهد داشت. ساخت تراکتورهای بنزینی را حتی قبل از پایان قرن نوزدهم آغاز کردند. در سال 1892 م یک تراکتور بنزینی به بازار عرضه گردید. همچنین بر اساس گزارشات در سال 1897 م در داکوتای شمالی در کشور آمریکا از یک تراکتور بنزینی استفاده شد.اما در سال 1902 م یک نمونه تراکتور بنزینی به نام تراکتور هارت-پار به بازار عرضه گردید. این ماشینهای سنگین پر زحمت جلودار صنعت تراکتور به شکل امروزی بوده‌اند. این روند رو به رشد پس از سال 1905 حرکت خود را با آهنگی بسیار سریع ادامه داد.این تراکتورهای اولیه معمولا شامل یک موتور تک سیلندر بزرگ بنزینی بودند که روی یک شاسی سنگین سوار می‌شد و شاسی به نوبه خود روی چهار چرخ قرار می‌گرفت (شاسی در اینجا به معنی مکانیزم نگهدارنده سایر لوازم است). دو چرخ عقب بوسیله یکسری چرخ‌دنده سنگین به میل‌لنگ موتور متصل شده و ماشین را خودرو می‌ساخت.این تراکتورها مانند تراکتورهای بخار ، سنگین ، پرزحمت و قوی بودند و در حقیقت به نظر می‌رسید که صرفا به منظور جایگزینی تراکتورهای قبلی ساخته شده‌باشند. اما آنها دارای مزایایی نیز بودند. برای مثال جابجاکردن سوخت در آنها آسانتر بود، آب ‌کتری را حمل می‌کردند و نیاز به توجه و صرف وقت کمتری در هنگام کار داشتند. بطوری که معمولا یک نفر به تنهایی قادر به کنترل بزرگترین نوع آنها بود.تراکتورهای سبکدر حدود سال 1910 م طراحان توجه خود را به سمت امکان تولید تراکتور بنزینی کوچکتر که بتواند تقاضای زارعین غلات و دامداران را در تامین قدرت مکانیکی برآورده کند معطوف داشتند. نتیجتا در حدود سالهای 1913 م مقداری تراکتور در بازار دیده می‌شد. که نسبتا سبک‌وزن بوده ولی از لحاظ ساختمان و شکل ظاهری بسیار متفاوت بودند. در بیشتر موارد این تراکتورها به موتورهای دو و یا چهارسیلندر مجهز بودند.تا سال 1915 م زارعین با تعداد گوناگونی از انواع مدل‌ها و اندازه‌ها حیرت انگیز تراکتور مواجه شدند. از تراکتورهای غول پیکر تک سیلندر یا دو سیلندر چهارچرخ گرفته تا یک اتصال تراکتوری برای اتومبیل‌های کوچک ، رقابت بسیار داغ شده‌بود و بسیاری از ماشینهای عجیب و غریب به فروش رسیدند که برخی از آنها با شکست مواجه شدند و برخی دیگر موفقیت آمیز بودند.دوره تراکتورهای عجیب و غریب کوتاه بود. بطوری که تا سال 1917 بسیاری از ‌آنها از بازار ناپدید شده و طراحان دور اندیش دریافتند که در طراحی تراکتور اساس و واجبات مشخصی وجود دارد که می‌بایست به آنها توجه کرد.تحولات مهم


بعضی از نکات برجسته و مهم در توسعه و تکمیل تراکتور از سال 1915 به بعد عبارتند از :
  

در فاصله سالهای 1915 تا 1919 میلادی


محور توان‌دهی تراکتور معرفی شد.


قانون آزمون تراکتور بزاسکا به تصویب رسید.


در فاصله سالهای 1920 تا 1924 میلادی


تراکتور همه کاره مزرعه با موفقیت زیادی توسعه پیدا کرد.


در فاصله سالهای 1925 تا 1929 میلادی


سیستم محور توان‌دهی به مرور مورد استفاده قرار گرفت و پذیرفته شد.


در فاصله سالهای 1930 تا 1937 میلادی


موتور دیزل در تراکتورهای بزرگتر مورد استفاده قرار گرفت.


لاستیکهای بادی و تراکتورهای با سرعت بیشتر مرسوم گشتند.


لوازم برقی ارایه و پذیرفته شدند.


توجه به موتوهای با تراکم زیاد افزایش یافت.


در فاصله سالهای 1937 تا 1941 میلادی


محل نصب محور تواندهی و محل نصب مالبند به صورت استاندارد در آمد.


سیستم خنک کننده تحت فشار مرسوم گشت.


پرکردن لاستیک چرخها با آب برای اضافه کردن سنگینی تراکتور جهت بهبود کشش آن مرسوم شد.


مالبند تراکتور و اتصال سه نقطه به بازار عرضه شد.


سیستم‌های کنترل کشش هیدرولیکی اتوماتیک معرفی شدند.


در فاصله سالهای 1941 تا 1949 میلادی


سیستم تواندهی زنده معرفی شد.


کنترل هیدرولیکی برای وسایل کششی مورد قبول قرار گرفت.


تراکتورهایی عرضه شدند که با گاز مایع کار می‌کردند.


در فاصله سالهای 1950 تا 1960 میلادی


قدرت تراکتورها به سرعت افزایش یافت.


درصد تراکتورهای دیزل افزایش یافت.


دستگاههای جدیدی از قبیل فرمان هیدرولیکی ، دنده اتوماتیک و چرخدنده با دنده‌های سریعتر بطور وسیعی در دسترس قرار گرفت.


در فاصله سالهای 1961 تا 1970 میلادی


قدرت تراکتورها همچنان افزایش یافت.


به غیر از تراکتورهای کوچک تقریبا همه تراکتورها به موتورهای دیزلی مجهز شدند.


جعبه دنده‌های هیدرواستاتیک در دسترس قرار گرفت.


لاستیک‌های رادیال چند لایه تراکتوری در دسترس قرار گرفت.


در فاصله سالهای 1970 - 1980 میلادی


توربوشارژر و اینترکولر به موتورهای دیزل اضافه گشت.


اغلب تراکتورها به اتاقک راننده مجهز شدند.


توجه عموم به تراکتورهای چهارچرخ متحرک افزایش یافت.


تراکتورهای با بیش از 800 اسب بخار قدرت رواج یافتند.پس از این سالهای نیز تغییراتی نظیر استفاده از سیستم‌های اتوماتیک در هدایت تراکتورها و نیز تولید تراکتورهای کمرشکن و غیره انجام پذیرفته است. که در حال حاضر نیز در حال تکامل و توسعه هستند. لذا در آینده شاهد نمونه‌های غیر متعارف و جالبی از تراکتورهای خواهیم بود
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:58  توسط محسن یمینی صفت  | 

ماشین های برداشت

عمليات برداشت به مجموعه اعمالي اطلاق مي گردد که پس از عمليات داشت شروع شده و به خروج محصول از مزرعه خاتمه مي يابد. آنچه محصول خوانده مي شود، در گياهان مختلف متفاوت است. برگ و ساقه يونجه يک محصول است ولي ريشه چغندر قند نيز يک محصول مي باشد. ني شکرها و بلال هاي شيرين هر يک ، محصول به حساب مي آيد. غلاف و دانه هاي نخود، محتوي آن، خوشه هاي گندم و کاه، غده هاي زير زميني ، نيز محصول هستند. به همين سبب ماشين هاي متنوعي براي برداشت محصولات گوناگون و متناسب با نوع م حصول ساخته شده اند. مضافاً که گاهي براي برداشت يک محصول ممکن است از چندين ماشين بهره گرفته شود. يونجه، نمونه خوبي از اين نوع محصول مي باشد. ماشين هاي مختلف برداشت بعضي از محصولات ممکن است سر هم شده و دستگاهي بوجود آمده باشد که چندين عمل را همزمان انجام مي دهد. اين ماشين ها را کمباين مي نامند.

دروگرها :
ماشين هايي هستند که يونجه را درو نموده و در نواري، روي زمين مي ريزند. از نظر اصول کاري بر 3 نوع اند:
1)  شانه اي
2)  بشقابي
3)  شلاقي يا عمودي
ماشين هاي ساقه ساز را اگر عمل درو را نيز انجام دهد مي توان به عنوان نوع چهارم دروگرها به حساب آورد. چنين ماشيني را درو ساقه ساز مي ناميم.


دروگر شانه اي :
اصول کاري آن شبيه قيچي خانگي يعني برشي است. تيغه هاي متحرک در برابر تيغه هاي ثابت حرکت رفت و برگشتي دارند که در هر حرکت رفت و برگشت تعدادي از ساقه ها را مي برد. اين ماشين امروز عموماً به عقب و سمت راست تراکتور و به اتصال 3 نقطه بسته شده تا عرض کار زيادتر شود و ترانش را از محور تواندهي تراکتور بگيرد. انواع دنباله بند آن نيز وجود دارد. در تراکتورهاي دستي ( تيلرها) ، شانه را در جلو و کنار يا در جلو و وسط مي بندند. دروگر شانه اي قديمي تريننوع ماشين براي درو يونجه بوده و هنوز هم کاربرد آن رواج دارد . برشي تميز ارائه مي دهد. تلفات محصول نسبتاً کمي دارد و گر چه قيمت آن بالاست و تنظيمات چندي را مي طلبد ولي بر ساير انواع ارجح است.


  تنظيمات :
دروگرهاي شانه اي تنظيمات متعددي به شرح زير دارند که ممکن است در همه آنها يک جا جمع نشده باشند. تنظيم :
1)  تمايل نوک انگشتي به طرف زمين يا بالا
2)  وزن دروگر روي زمين
3)  پشت بند
4)  گيره
5)  ارتفاع برش
6)  کلاچ آزاد کن
7)  تطبيق و تقارن خط وسط تيغه برش نسبت به خط وسط انگشتي
8)  تطابق (مقدار جلو قرار گرفتن کفش خارجي نسبت به کفش داخلي )
9)  سرعت پيشرفت تراکتور
10) ارتفاع اندام اتصال 3 نقطه تا زمين
11) فاصله انتهاي تخته رديف تا زمين


  دروگرهاي بشقابي :
اين دروگرها همانند داس، عمل برش را بر اساس ضربه به انجام مي رسانند. عضو اصلي برش يک صفحه گرد است که 2،3،4 تيغه در پيرامون آن نصب شده اند. اتصال تيغه ها لولايي است يعني در برخورد با ما نع به عقب رفته و لذا آسيب نمي بينند. تيغه ها در صورتي قادر به درو محصول هستند که سرعت دوراني (يا خطي) آنها زياد باشد. بدين سبب سرعت دوراني اين تيغه ها 1500rpm و بيشتر است . اين سرعت زياد و مشکل را نسبت به دروگرهاي شانه اي پيش مي آورد، يکي اينکه توان زيادتري لازم دارند و ديگر آنکه با چند برش ساقه، مقداري از محصول را به صورت قطعات بسيار ريز و تقريباً پودري، تلف مي نمايند. به اين دليل اين نوع دروگرها براي محصولاتي چون يونجه توصيه نمي شوند بلکه براي دروگر علف کنار نهرها و مراتع مناسب هستند. مشکل شومي که سرعت زياد تيغه ها پيش مي آورد، سنگ پراني به اطراف است که براي عابرين مي تواند خطر ساز باشد.
بدين سبب روي همه اين دروگرها را با پرده حفاظي مي پوشانند. در هنگام کار، اين پرده پايين افتاده باشد در صورت پارگي آن را بلافاصله تعويض نماييد. اين دروگرها نيز همانند دروگرهاي شانه اي به عقب و معمولآً طرف راست تراکتور بسته مي شود، براي حمل و نقل بايد آنها را جمع نمود. نوع ديگر اين دروگرها داراي استوانه ايست که روي بشقاب سوار شده و دروگر استوانه اي ناميده مي شود. گاهي نام تجاري سيکلومور بر آن مي نهند. تعداد استوانه ها معمولاً دو عدد است. ولي چهار استوانه اي آن هم ساخته شده است. سواي بشقاب هاي با قطر بزرگتر و استوانه ها، هيچ تفاوت ديگري با دروگرهاي بشقابي ندارند. البته چگونگي انتقال حرکت از محور تواندهي به بشقاب کمي متفاوت است. قطر هر بشقاب دروگر استوانه اي به 75 سانتي متر مي رسد در صورتي که در نوع بشقاب از 30 سانتي متر تجاوز نمي نمايد.

  تنظيمات :
1)  زاويه تمايل بشقاب ها نسبت به زمين
2)  ارتفاع بيشتر
3)  وزن روي زمين
اين دروگرها نيز داراي کلاچ آزاد کن هستند.


دروگر عمودي يا شلاقي :
از يک استوانه گردنده ترکيب يافته که تيغه هاي سرکج به شکل ما در پيرامون آن به صورت زيگزاگ نصب شده اند. اين ماشن در حال درو، يونجه را قطعه قطعه مي نمايد و فقط در صورتي به کار مي رود که بخواهيم يونجه را سيلو کنيم.دورگرساقه ها:
دروگر ساقه ماشيني است که نه تنها عمل فرآوري ساقه يعني خرد کردن آن را انجام مي دهد بلکه علوفه را نيز درو مي نمايد. بخش برشي آن ممکن است يک شانه برش يا يک دروگر بشقابي باشد. انواع فاقد دروگر آن نيز وجود دارند که فقط ساقه ساز ناميده مي شوند. ساقه ساز پس از بريدن علوفه با يک ماشين درو معمولاً متعاقب آن روي ؟؟ دروگر حرکت نموده تا ساقه ها را بترکاند. جفت غلتک هاي اين ماشين ها را بر حسب شدت عملي که مي توانند به خرج دهنده به 3 نوع تقسيم مي کنند
1) له کن
2) له - مچاله کن  
3) مچاله کن . شدت عمل هر يک به ترتيبي که نامبرده شده است، زياد مي شود. اين ماشين ها فقط چهار تنظيم به شرح زير دارند:
1) فاصله بين غلتک ها
2) ارتفاع برش
3) وزن روي زمين يا تعليق
4) پهناي رديف علوفه


دروگرهاي خودگردان:
دروگرهايي که تاکنون نامبرده شدند، همگي به دنبال تراکتور کشيده مي شوند ولي انواع خودگردان آنها نيز وجود دارند. منظور از خودگردان آن است که موتوري روي ماشين نصب شده است که آن را بي نياز از کشتن تراکتور مي نمايند. اين ماشين ها در چهار نوع زير ديده مي شوند:


الف) دروگر BCS :
دروگري است که در ايتاليا ساخته شده و مارک تجارتي آن BCS مي باشد و به همين نام در ايران معروف است.


ب) رديف کن (windrower) :
دروگر ساقه سازيست که موتور بر آن سوار است.


پ) نوارساز :
اين ماشين دقيقاً شبيه رديف کن است با اين تفاوت که پهناي رديف هاي علوفه به جا مانده آن بيشتر از آن رديف کن مي باشد. در مناطق مرطوب، اين ماشين بهتر از رديف کن عمل مي نمايند.


ت) چمن زن :
اين نيز يک دروگر خود گردانست با اين تفاوت که هدايت آن با دست انجام مي گيرد. دو تيغه روي محور موتور و در زير سرپوش با حرکت دوراني خود، چمن را درو مي نمايد.


جاروها (ريک):
مرحله دوم در سلسله مراتب برداشت يونجه ، خشک و رديف کردن آنست. يونجه بريده شده در تمام سطح مزرعه پخش است. براي خشک شدن آن بر حسب درجه حرارت منطقه بايد دو تا 3 روز در زير آفتاب بماند. اگر يونجه به همان صورت درو شده رها گرددف به زمين چسبيده و جمع آوري بعدي آن با اشکال صورت مي گيرد. از طرفي به سبب خيس ماندن زير نوار علوفه، يونجه هاي اين قسمت مي گندند. بنابراين بايد يونجه را در مدت کوتاهي پس از دو رديف نمود. دو ظيفه مهم جاروکن ها
1)  طناب پيچ کردن ساقه ها که ماشين بعدي راحت بتواند رديف ها را بلند کند و به درون خود بکشد
2) کمک به خشک شدن بهتر و سريع محصول و جلوگيري از گنديدگي . جاروها علاوه بر رديف کردن محصول کارهاي ديگري را نيز قادر به انجام هستند که به شرح زيرند:
الف)رديف کردن
ب) جابه جا کردن
پ) چند رديف يک رديف
ت) يک رديف، چند رديف
ث) پخش کردن و هوادادن


جاروها در چهار نوع ساخته مي شوند که عبارتند از :
1)  جاروهاي کپه اي
2)  جاروهاي خورشيدي
3)  جاروهاي نيرويي
4)  جاروهاي پخش کن

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط محسن یمینی صفت  | 

ماشین های کاشت

 

تاریخچه ماشین های کاشت و طرز ساختن آن را به چینی ها نسبت می دهند و تا قبل از سال 1840 میلادی ( 162سال قبل ) کاشت بذر ها به روش ابتدایی صورت می گرفت. به این طریق که ابتندا زمین را شخم زده و پس از نرم و مسطح کردن مزرعه ، بذر را با دست روی زمین می پاشیدند و سپس بوسیله هرس بذر ها را زیر خاک می نمودند ولی از این تاریخ به بعد برای ائلین بار شخصی به نام ویلیام تی پنویوک از اهالی مارال بور شرقی پنسیلوانیا درذو ایالت متحده اقدام به ساخت یک ماشین بذر افشان ساده نمود .آمار سال 1880 میلادی نشان می دهد که 53% گندم های آمریکا توسط بذر افشان ها کشت می شد ساختمان اولین بذر افشان خطی عبارت بوده است از یک جعبه چوبی استوانه ای که در اطاف مر کز آن سوراخ هایی وجود داشت و از این سوراخ ها بذر ها روی زمین و خطوط موازی بطور مسلسل ریخته میشدند.

  ساختمان اولین بذر افشان از قسمت های زیر تشکیل شده است :

 

1- صندوق یا مخزن بذر پاش که محل ریختن بذر می باشد و معمو لا روی دو چرخ حامل قرار می گیرد .

 

2-دست گاه های تقسیم کنند و توزیع کنندهو هدایت دانه ها توسط لوله سقوط

 

3- وسایل تنطیم وسایلی هیتند که مقدار بذر – عمق کاشت – فواصل ردیف ها و فواصل بذر ها را روی هر ردیف تنظیم می کند.

 

 

محاسن ماشین های کاشت:

 

1- سرعت عمل در کاشت

 

2-صرفه جویی در مقدار بذر در واحد سطح

 

3-عمق کاشت قابل تنظیم بودن

 

4- یکنواخت بودن کاشت

 

5-یکنواخت بودن توزیع بذر

 

6-یکنواخت پوشانئن بذر ومیزان فشار روی آنها

 

7-انتخاب بذر مناسب و یکنواخت بودن دانه ها از نظر ابعاد برای ماشین

 

علاوه بر موارد فوق عامل دیگری تخصص و تجربه کارنده است که در بالا بردن کیفیت و کمیت محصول بسیار موثر است .

 

 

تقسیم بندی ماشین های کاشت :

 

به طور کلی ماشین ها کاشت به سه دسته تقسیم می شوند .

 

 

الف)بذر کار ها

 

ب) ماشین های کاشت سیب زمینی

 

ج) نشا کار ها

 

لازم به توضیح است که هر کدام از دستجات فوق به چند دشته تقسیم می شوند

 

 

مثلا بذر کار ها به سه دسته تقسیم می شوند :

 

1- بذر افشان های درهم

 

2- بذر کار های خطی یا خط کار

 

3- کپه کار ها

 

 

الف : ماشین های بذر کار – بذر افشان های درهم :

 

همانطور که از نام این نوع بذر کار پیداست بذر ها را به طور پراکنده و در هم می پاشد به ابن معنا که لوله سقوط بذر افشان ردیفی را می توان برداشت و زیر سوراخ ها بین جعبه بذر و زمین یک صفحه چوبی قرار دارد تا رد موقع بذر کاری دانه ها پس از خروج از مخزن به طور یکنواخت پراکنده گردند این بذر کار گرچه درهم است ولی مزیت آن نسبت به بذر افشانی با دست این است که بذربطور یکنواخت تر و منظم تر با سرعت بیشتر و با نیرو هزینه کمتر کاشته می شود این نوع بذر افشان ها پس از اینکه بذر را روی زمین ریختند روی آن را نمی پوشانند از این لحاظ زنجیر یا چوب با هرس به آن ها متصل منمایند تا بذر را زیر خاک کنند . در بعضی بذر افشان های درهم روی تخته چوب زیر سور اخ های سقوط برجستگی های هرمی شکل نصب شده که نوک تیز آنها به طرف سوراخ های سقوط بذر است و باعث می شود که بذر هنگامیکه روی آنها ریخته می شود بهتر به اطراف پراکنده شود و روی زمین پخش می شود و چون تخته چوب به صورا مورب نصب شده است و ماسین هم در حرکت است لذا بذر ها رئی تخته چوب و بین برجستگی ها نمی تواند باقی بماند .

 

 

 

بذر کار های خطی کار:

 

این نوع بذر کار هابه این طرق عمل میکنند که ابتدا شیار هایی در زمین باز نموده و بذر ها را به طور مسلسل به داخل این شیار ها می ریزند و شپش روی بذر هار ا می پوشانند بعضی از این ماشین ها مجهز به وسلئلی هستند که توسط آن ها می توان عمق کاشت و فاصله ردیف ها را نیز تغییر دداد . همچنین مقدار بذر را هم می توان در واحد سطح تنظیم نمود .

 

 

بذر کار کپه ای :

 

کپه کاری مانند ردیف کار ها می باشد به این معنی که بذور باید با فاصله کاشته شوند و معمولا بذر ها را روی خط ولی بافاصله معین می کارندکه در زمان کاشت بذر را در شکاف ایجاد شده در هر محل به جای یک بذر چندین بذر ریخته می شود .

 

ساختمان کپه گار ها شبیه ردیف کار های معمولی است در صورتیکه کارنده دارای دستگاه موزعی که قادر است به جای یک دانه چند دانه داخل لوله سقوط کند و از قسمت های زیر تشکیل شده است.

 

 

1-شاسی

 

2- مالبند

 

3-چرخ های حامل

 

4- صندوق یا مخزن بذر

 

5- سوراخ های خروجی

 

6- بهم زن ها

 

7- مقسم ها

 

8- دستگاه انتقال حرکت

 

9- لوله های سقوط

 

10- شیار باز کن ها

 

11- وسایلی که روی دانه را می پوشانند

 

12- وسایل تنظیم کننده

 

13- کلاج

 

14-خط کش یا مارک

 

 

تقسیم بندی بذر کار های کپه ای :

 

بذر کار های کپه ای را به دسته تقسیم بندی می کنند

 

 

الف)از لحاظ تعداد ردیف کاشت که خود شانل سه دسته اند :

 

1-بذر کار های کوچک یک ردیف یا دو ردیفه که بوسیله نیروی انان به کار می افتد و اکثرا در سبزی کاری و مزارع آزمایشی مورد استفاده قرار می کیرد

 

2-بذر کار های متوسط3 و 4 ردیفی که بو سیله حیوان یا از طریق اتصال سه نقطه تراکتور به کار می افتد و برای مزارع نسبتا بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد

 

3- بذر کار های بزرگ که از 5 ردیف بیشتر دارند و به وسیله تراکت.ر به کار می افتد و در زراعت ها و مزراع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 

ب) از لحاظ تجهیزات ضمن عمل بذر کاری عمل کود پاشی را نیز انجام می دخد که به این نوع بذر کار ها بذر کار مرکب می گویند .

 

 

بذر کار های مرکب یا بذر کار های کپه ای توام با کود پاش:

 

این بذر کار ها به ازاء هر صندوق بذر یک مخزن برای کود دارند . معمولا جعبه کود بزرگ تر از جعبه بذر است چون مصرف کود نسبت به بذر بیشتر می باشد . وسایل توزیع کود شبیه وسایل توزیع بذر می باشد و گاهی کود به طور مسلسل ریخته می شود .البته باید متذکر شد کود هایی که توسط این نوع بذر کار ها پخش می شوند از نوع کود شیمیایی است.

 

 

ب:ماشین های کاشت سیب زمینی:

 

کاشت سیب زمینی با دست کاری پر زحمت که با کندی انجام می گرفت بتابراین ساخت ماشین ها سیب زمینی کار توام با کود پاس یک خدمت ارزشمند به جامعه انسانی شد با این نوع ماشین ها می توان سیب زمینی ها را در فاصله معین روی ردیف در عمق مطلوبی از خاک قرار داد . کود های شیمیایی را هم در کنار و زیر سطح بذر قرار می دهند و روی بذر و کود را می پوشانند . ماشین های سیب زمینی کار ممکن است یک و یا چند ردیف یاشند همچنین ماشینهای سیب زمینی در دو نوع ساخته شده است . ن.ع نیمه خود کار و نوع خود کار . در نوع نیمه خود کار سیب زمینی توسط کار گر به موزع داده و یا در لوله سقوط انداخته می شود ولی در نوع خود کار توسط ماشین این عمل انجام می گیرد سرعت کار ماشین های کاشت سیب زمینی به عوامل زیر بستگی دارد :

 

 

1-سرعت گار گر :

 

اگر کارگر با سرعت زیاد تری سیب زمینی ها را به موزع بدهد و یا در لوله سقوط بیندازد به همان نسبت ماشیت توسط تراکتور تند تر حر کت می کند .

 

2-تعداد کار گر :

 

بعضی از ماشین های کاشت سیب زمینی کار برای هر ردیف دو صندلی در نطر گرفته اند بنا بر این سر عت کاشت تقریبا دو برابر می شود .

 

3-فاصله کاشت:

 

اگر فاصله کاشت بیشتر باشد سرعت ماشین هم بیشتر خواهد بود

 

4-هموار بودن زمین:

 

عامل بسیار موثری در کیفیت کارنده است

 

 

ساختمان ماشین سیب زمینی کار :

 

ماشین سیب زمینی کار را معمولا دو یا سه یا چهار ردیفه می سازند و از قشمت های زیر تشکیل شده است :

 

1-شاسی

 

2-مخزن سیب زمینی

 

3-موزع (تقسیم کننده )

 

4-لوله سقوط

 

5- شیار باز کن

 

6-خاک دهنده

 

7-صندلی

 

8-چرخ متحرک

 

9-چرخ حامل

 

10- مالبند

 

11-علامت گذار

 

 

 

 

1- شاسی

 

اسکلت بندی ماشین سیب زمینی کار را گویند و معمولا از ناودانی ها شماره 10 تا 20 تشکیل شده است.

 

2-مخزن سیب زمینی

 

سیبزمینی ها برای کاشت در آن ریخته می شود گنجایش آن حدود 40 سانتی متر مربع است.

 

3-موزع ( تقسیم کننده):

 

که خود بر سه نو عند : 1-موزع افقی 2-موزع چنگک دار 3-موزع زنجیری پیاله دار

 

4-لوله سقوط

 

به سکل استوانه ای است که از حنس پلاستیک ساخته شده و قابل انعطاف است در بعضی از انواع سیب زمینی کار لوله سقوط کاملا عمودی نیست و دارای شیب می باشد تا مانع از ضربه خوردن به جوانه سیب زمینی شود و برای هر ردیف یک لوله سقوط در نطر گرفته شده است .

 

5-شیار باز کن

 

از دو صفحه فلزی محکم که از قسمت جلو بهم متصل شده و تشکیل زاویه ای می دهد که عرض شیاری حدود 10 تا 7.5 سانتی متر ایجاد می کند .

 

6-پوشاننده بذر

 

بعد از شیار باز کن و لوله سقوط قرار دارد و عمل علاوه بر خاک دادن روی سیب زمینی پشته هم می سازد . نوع دیگر خاک دهند به صورت نهر کن می باشد که در فاصله بین دو ردیف کشت قرار می گیرد .

 

7-صندلی

 

حل نشستن کار گر در نوع خودکار جهت کنترل سیستم و در نوع نیمه خود کا باری توزیع سیب زمینی تعبیه شده است .

 

8-چرخ محرک

 

عامل انتقال ماشین سیب زمینی در مزرعه و به حرکت در آوردن سیستم توزیع.

 

9-چرخ حامل

 

در بعضی از انواع چرخ حامل نبز می باشد .

 

10- مالبند

 

اتصال دهند بین نیروی کششی و ماشیت است و معمولا از جهات افقی و عمودی و طولیقابل تنظیم است .

 

11- علامت گذار

 

12-در بعضی از ماشین های سیب زمینی کار وجود دارد .

 

  

 

ماشین های نشاءکار:

 

نشا کار ها یکی دیگر از ماشین های مهم کاشت است که با این ماشین ها می توان گیاهانی که در خزانه کاشته شده بیرون آورده و در زمین اصلی کشت نموده مثل گوجه فرنگی ، توتون ، برنج ، بادمجان . کلم و کاهو و غیره.

 

ساختمان یک ماشین نشا کار از قسمت های زیر ساخته شده است :

 

1. شاسی : اسکلت بندی ماشینی است که تمام قطعات دستگاه روی آن نصب شده است.

 

2. مخزن یا جعبه : در مخزن نشا ها در آن چیده می شود و سپس در اختیار موزع قرار می گیرد .

 

3. صندلی : محلی است که نشا کار روی آن مستقر می شود

 

4.کفش شیار باز کن : با عبور از میان خاک شیاری جهت کشت نشا باز می کند . عرض و عمق شیار به طرح کفشک بستگی دارد .

 

5. موزع: برای توزیع صحیح نشا ها می باشد بعضی از نشا کار ها با دست نشا را در شیار باز شده می کارند و خاک دور آن را فشار می دهند و بعضی دیگر نشا توسط دست به مقسم داده می شود که این موزع ها به شکل های مختلف ساخته می شوند برخی موزع ها وی شکل هستند و تحت فشار فنری قرار گرفته اند و هر یک به شکل نگهدارنده ای انجام وظیفه می کنند و کارگر نشا کار نشا را در هر یک از انبرک قرار داده تا در ردیف خودش کاشته شود البته هر نگهدارنده نشا دارای یک پوشش لاستیکی است تا از صدمه به نهال نشا جلوگیری شود . بیشتر موزع ها به دو نوع ساخته شده اند :

 

 

الف)موزع صفحه لاستیکی یا پلاستیکی :

 

تشکیل شده از دو صفحه مدور که می تواند حول محوری بچرخد این دو صفحه طوری مقابل هم قرار دارند که با هم زاویه تشکیل می دهند کار گر نشا را از ریشه گرفته و ساقه و برگ را در بین این دو صفحه پلاستیکی قرار داده و نشا توسط صفحه تا نزدیکی سطح زمین حمل می شود و سپس این دوصفحه از هم باز شده و نشا در شیار قرار می گیرد .

 

 

ب)موزع وی مانند :

 

این نوع مقسم ها به صورت چنگالی است که وارد صندوق نشا ردیف خود شده و با دهانه چنگالی مانند خود چند نشا را گرفته و با خود حمل و می کارد البته در این یک نفرنشا ها را در صندوق ردیف می کند .

 

1-پوشاننده یا چرخ های فشار دهند :

 

به صورت دو چرعخ مایل در دو طرف نشا قرار می گیرند و خاک اطراف نشا را محکم می کنند

 

2-مخزن آب :

 

در بعضی از ماشین های نشا کار برای آبیاری نشا های کاشته شده مخزنی که مجهز به یک شیر است روی دستگاه نصب می کنند تا به این وسیله نهال را آبیاری کند.

 

 

نکهداری و تعمیر ماشین های کاشت:

 

مهمترین عامل مخب کننده این ماشین ها رطوبت است که باعث زنگ زدگی در قسمت های مختلف از جمله مخرب ها است و چون کود شیمیایی خاصیت جذب رطوبت را دارند زودتر به فرسودگی می افتند لذا در پایان کار باید موزع ها را تمیز کرد . محور های موزع ها را که در اثر کار نکردن کمی گیر می کنند باید با حرکات ملایم و روغن کاری مفصل ها رفع عیب کرد تا به آسانی کار کند . همچنین تمام قسمت هایی را که احتیاج به گریس دارند گریس کاری کرد توصیه می شود از کتابچه راهنمای ماشین استفاده نمود

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 14:1  توسط محسن یمینی صفت  | 

باغبانی عمومی

هدف درس :

باتوجه به افزایش جمعیت و اهمیت اقتصادی و ارزش غذائی محصولات باغی در سراسر دنیا دستیابی به محصولات با کمیت و کیفیت بالا ضروری به نظر می رسد ، که تمامی جوامع نگاه ویژه ای به این امر دارند و لذا دستیابی به خودکفائی در زمینه محصولات کشاورزی به خصوص باغبانی مستلزم بهره گیری از علوم پیشرفته روز دنیا در این زمینه می باشد ، در این مجال سعی بر این است مطالبی مختصر و مفید جهت استفاده دانشجویان عزیز ارائه گردد .

ü      فصل اول : تاریخچه

ü      فصل دوم : گروه بندی گیاهان باغبانی

ü      فصل سوم : گیاه افزایی (تکثیر)

ü      فصل چهارم : محیط رشد

ü      فصل پنجم : هورمونها و تنظیم کننده های رشد

ü      فصل ششم: اصول هرس و تربیت

ü      فصل هفتم: میوه کاری

ü      فصل هشتم: سبزیکاری

ü      فصل نهم : گلکاری، طراحی و گل آرایی

 

فصل اول تــاریخـچه

پیدایش باغبانی

انسان اولیه غذای خود را با ماهیگیری و شکار و استفاده از گیاهان وحشی تأمین می کرد. در آن دوران انسان به صورت گروههای کوچک یک یا چند خانواری در غارها و معمولاً در نزدیکی منابع مواد خوراکی می زیست و هر خانواده مسئول تهیه غذای خود بوده است. با تشکیل اجتماعات نسبتاً بزرگتر نیازها و در نتیجه وظایف و پیشه های خاص و جدیدی به وجود آمد که ایجاب می کرد گروهی از افراد به کارهایی مانند آموزشی و غیره پرداخته و برای غذای خود متکی به افراد دیگر اجتماع شوند. از این زمان انسان به فکر افتاد که ضمن تشکیل اجتماعات خود در نقاط مناسب غذای خود را نیز به جای جمع آوری تولید کند.

بنابراین کشاورزی در تمدن های اولیه به صورت فنی بسیار ابتدایی شروع گشت. با پیشرفت تمدن و به وجود آمدن اجتماع هایی بزرگتر، اختلاف های گروهی پدید آمد که موجب بروز جنگهای بیشمار شد در نتیجه بشر به خاطر ایمنی دیوارهایی به دور محیط زیست خود ایجاد کردند. به دلیل محدودیت فضای بین این دیوارها کشاورزان اولیه مجبور شدند تعدادی از محصولات خود را مانند غلات که به صورت کشت گسترده یعنی در سطح وسیع و با کار و بازده نسبتاً کم در واحد سطح کاشته می شد به اراضی بیرون شهر منتقل کنند و آن دسته از محصولات مانند سبزی و میوه که  به شکل کشت متراکم یعنی با مراقبت زیاد و محصول بیشتر در واحد سطح تولید می گردید در داخل شهرها بکارند. بدین ترتیب در کشاورزی دو شعبه زراعت یعنی کشت در مزرعه و باغبانی یعنی کشت در داخل باغ به وجود آمد.

تاریخچه باغبانی در ایران :

گفته می شود ایران یکی از اولین کشورهای دنیاست که در آن کشاورزی و تمدن شروع شده و انسان اولیه برای نخستین بار در فلات ایران به کشت و زرع و پرورش دام دست زده است. همچنین گفته می شود که مهاجرت آریایی ها به ایران بر خلاف مشهور مهاجرتی چوپانی و در جستجوی چراگاههای جدید نبوده بلکه مهاجرتی دهقانی و در جستجوی  زمین بهتر برای کشاروزی بوده است. در حفاریهای نقاط مختلف ایران مشخص گردیده که در حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح درخت را در ری، دامغان و کاشان به طور مشابهی نقاشی می کرده اند و بنابراین در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران رابطه برقرار بوده است.

در اوایل قرن چهاردهم هجری قمری با تأسیس اولین مدرسه کشاورزی ایران به نام مدرسه فلاحت مظفری و وارد کردن سیب زمینی و انواع نهال میوه به خصوص سیب و گیلاس از خارج باغبانی ایران توسعه بیشتری یافت و سپس با ایجاد مدارس متوسطه و عالی و دانشکده کشاورزی نیز تأسیس مؤسسات دولتی مختلف از قبیل وزارت کشاورزی ، بانک کشاورزی، بنگاه توسعه ماشین های کشاورزی، موسسه اصلاح و تهیه بذر و نهال و غیره به وضع کنونی درآمد.

اهمیت اقتصادی باغبانی:

در حال حاضر در سراسر دنیا کشور و منطقه ای نمی توان یافت که در آن چندین نوع گیاه باغبانی کشت نشود و درعین حال هیچ نقطه ای را نیز نمی توان پیدا کرد که برای کشت تمام گیاهان باغبانی مناسب باشد. دلیل این امر آنست که هر کدام از گیاهان باغبانی به شرایط آب وهوایی خاصی احتیاج دارند و این شرایط خود مهمترین عامل محدود کننده رشد و نمو آنها به شمار می آید. به همین دلیل آب و هوای هر محل به خصوصی معمولاً برای کشت و پرورش انواع معینی از گیاهان مناسب است. با وجود این محدودیت، از زمان شروع کشاورزی با آنکه هیچ کدام از فرآورده های باغبانی به تنهایی قدرت رقابت با غلات را از نظر اهمیت و میزان تولید نداشته است.

این محصولات روی هم رفته به عنوان یک گروه بسیار مهمی برای تغذیه انسان به شمار می آمده است. تجارب بین المللی فرآورده های باغبانی در زمانهای قدیم به دلیل طبیعت فاسد شدنی این محصولات و عدم وجود وسایل ترابری سریع، چندان متداول نبوده و تنها مقادیر کمی از میوه های مقاوم  مثل خرما، انجیرخشک، کشمش، خشکبارها و ... توسط کشورهای تولید کننده به سایر نقاط صادر می شد و به همین دلیل این محصولات بیشتر جنبه محلی داشته و اهالی هر منطقه به اقتضای شرایط آب وهوایی خود تعدادی از آنها را کشت کرده مورد تغذیه قرار می دادند به عنوان مثال میتوان ازکشت سیب درتمام مناطق معتدله و سردسیر، انبه در هندوستان، موز و خربزه درختی در کشورهای آمریکای جنوبی، نارگیل در جزایر اقیانوس کبیر و خرما در آفریقای شمالی، عربستان و جنوب ایران نام برد.

با شروع قرن بیستم میلادی و ایجاد وسایل سریع ترابری و بخصوص ساخته شدن سردخانه های متحرک، نقل وانتقال سریع و اقتصادی محصولات باغبانی ممکن شد و امروزه محل مصرف بعضی از این محصولات هزاران کیلومتر با محل تولیدشان فاصله دارد. همین امر باعث شده که مناطق خاصی ازجهان که برای کشت گیاه بخصوصی، کاملاً مناسب است همان گیاه را در سطح وسیع تولید و صادر کند. در این مورد در سطح بین المللی میتوان از مرکبات آفریقای جنوبی، استرالیا و آمریکای جنوبی، سیب کانادا و آمریکا و گیاهان زینتی هلند نام برد و در سطح کشوری از انواع سبزی خوزستان و میناب در ایران و کالیفرنیا در آمریکا نام برد که آن را در زمستان تولید کرده به مناطق سردسیر ارسال می دارند.

ارزش غذایی محصولات باغبانی :

در محصولات باغبانی مواد حجم دهنده که همان سلولز و مواد مشابه آن است به فراوانی وجود دارد از همین رو می گویند: سبزیها و میوه ها ملین هستند و نیز به همین دلیل متخصصین تغذیه محصولات باغبانی را به عنوان گروهی مستقل و اصلی در اجزا سازنده غذا می شناسند و غذایی که فاقد آنها باشد کامل نمی دانند در بین محصولات باغبانی خشکبارها دارای بالاترین ارزش غذایی هستند زیرا هم انرژی زا هستند و هم حاوی مقادیر فراوانی پروتئین، املاح و ویتامین می باشند.

فصل دوم گروه بندی گیاهان باغبانی

گروه بندی از نظر چرخه زندگی :

الف ) گیاهان یکساله : کاهو و اطلسی

ب ) گیاهان دوساله: هویج، کرفس، پیاز، شب بو

ج ) گیاهان چند ساله: ریواس، گل کوکب و درختان میوه

گروه بندی از نظر شرایط محیطی:

گیاهان باغبانی را با توجه به نیازحرارتیشان در طول فصل رشد به دو دسته:

الف)محصولات فصل خنک: نخود فرنگی، کلم و کاهو

ب) محصولات فصل گرما: لوبیا، هندوانه، بامیه و خربزه

گروه بندی از روی عادت رشد و شکل و نوع ساقه هوایی :

۱ ) گیاهان علفی:

الف ) علفی :شمعدانی     ب)خزنده : هندوانه ، کدو

۲) گیاهان خشبی :

الف)درخت : سیب، گلابی

ب) درختچه : شمشاد ، تمشک

پ)خزنده : مو

گروه بندی باغبانی:

باغبانی خود بنابر محصولی که حاصل می شود به میوه، سبزی، زینتی و متفرقه تقسیم بندی می شود.

میوه: از نظر باغبانی، میوه عبارتست از قسمت گوشتی و خوراکی یک گیاه چندساله که در بوجود آمدنش قسمتهای مختلف گل تاثیر مستقیم دارند. میوه ها از نظر احتیاجات حرارتی، به دو دسته تقسیم می شوند:  میوه های مناطق معتدله و میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری

گروه بندی میوه های مناطق معتدله:

۱-میوه های درختی :

الف) میوه های دانه دار: سیب، گلابی،بِه

ب) میوه های هسته دار: گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، میوه های مرکب شاه توت و توت

پ)خشکبار : فندق، گردو

۲-میوه های دانه ریز :

الف )آنهائی که میوه آنها سته یا حبه است مثل انگور.

ب) آنهائی که میوه مجتمع دارند مثل تمشک و توت فرنگی.

گروه بندی میوه های مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری:

میوه های این گروه همان طور که ذکر شد ممکن است خزاندار یا همیشه سبز باشند. از میوه های همیشه سبز می توان به مرکبات، خرما، نارگیل، زیتون، پاپایا، انبه و ... اشاره کرد و از میوه های خزاندار می توان انار، انجیر، پسته و ... را نام برد.

تقسیم بندی سبزیها براساس قسمتهای خوراکی:

 • سبزیهایی که از برگ آنها استفاده می شود: اسفناج، کاهو، چغندر برگی، کرفس، جعفری، شاهی.
 • سبزیهایی که از گل آنها استفاده می شود: کلم گل، آرتیشو.
 • سبزیهایی که از ساقه آنها استفاده می شود: مارچوبه، ریواس، کلم قمری.
 • سبزیهایی که از ریشه یا قسمتهای زیرزمینی آنها استفاده می شود: هویج، تربچه، چغندر لبویی، سیر، پیاز، موسیر، پیازچه، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین.

 

 • سبزیهایی که از میوه یا دانه آنها استفاده می شود: ذرت شیرین، خیار، کدو، هندوانه، خربزه، لوبیا، نخود فرنگی، بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی.

طبقه بندی گیاهان زینتی بر اساس چرخه زندگی :

 • گلهای یکساله: آهار، اطلسی و مروارید.
 • گلهای دوساله: گل استکانی، گل انگشتانه و گل ختمی.
 • گلهای دائمی: شمعدانی، اختر، میخک، زنبق برگ بیدی، چمن، کالادیوم، فیکوس.
 • گیاهان زینتی دائمی و خشبی:

شامل درختان، درختچه ها و خزنده ها .

از درختها می توان به افرا، سپیدار، کاج، سرو و ... و از درختچه ها می توان به یاس خوشه ای، خرزهره، شمشاد و از خزنده ها  می توان به پیچ اناری، عشقه و پیچ امین الدوله اشاره کرد.

طبقه بندی گلها از نظر مقاومت به سرما :

۱)یکساله :

الف)گلهای حساس به سرما: اطلسی، شاه پسند، آهار، جعفری و ...

ب) گلهای مقاوم به سرما:  که به گلهای پائیزه موسوم می باشند مانند گل بنفشه، شب بوی زرد، مینا چمنی و گل سیلن.

۲)دوساله:کلیه گیاهان دو ساله به سرما مقاوم می باشند

۳-دائمی:الف)مقاوم به سرما :تاج الملوک، انگشتانه و زبان پس قفا

ب)حساس به سرما مثل اختر و کوکب

گیاهان متفرقه :

از این گروه می توان به گیاهان داروئی مثل گل گاوزبان و گیاهان ادویه ای مثل دارچین، زردچوبه و هل اشاره کرد.

فصل سوم گیاه افزایی (تکثیر)

 

ارقام و گونه های گیاهی به دو طریق قابل ازدیادند:

الف)ازدیاد به طریق جنسی     ب)ازدیاد به طریق غیر جنسی

الف)ازدیاد به طریق جنسی :در این روش گیاه با بذر افزوده می شود. لینه ها از این طریق افزایش می یابند.

لینه عبارتست از جمعیتی از گیاهان که از طریق بذر افزوده شده اند و یکنواختی در آنها در سطح رقم حفظ شده باشد.

افزایش بذری روش عمده ای است که گیاهان در طبیعت توسط آن تولید مثل می کنند. گیاه تولید شده توسط بذر دانهال نامیده می شود.

اجزای اصلی بذرها عبارتند از:

الف) رویان

ب) بافت های ذخیره ای

پ)پوشش های بذر

گروه بندی بذرها

دریک گروه بندی بذرها بر اساس خصوصیات مورفولوژیکی رویان و پوشش های بذر تقسیم بندی می شوند که عبارتست از:

گروه اول: بذرهای حاوی آندوسپرم یا بافت  خورش بارز به عنوان اندامهای ذخیره مواد غذایی:

الف) رویان نابالیده

ب) رویان خطی

پ) رویان کوچک

ت) رویان احاطه گر

گروه دوم : بذرهای بدون اندوسپرم که رویان بارز دارند و بر اساس پوشش های بذر تقسیم بندی می شوند:

الف) بذرهایی۱ با پوسته سخت

ب) بذرهایی با پوسته نازک با لایه لعاب دار

پ) بذرهایی با پوسته خارجی چوبی را لایه نیمه قابل نفوذ داخلی

ت) بذرهایی با پوسته بذری خارجی دارای الیافی با لایه غشایی کم و بیش نیمه تراوا که در برگیرنده بقایای اندوسپرم می باشد

گروه سوم: سایربذور

الف) بذرهایی با رویان نابالیده بدون هیچ ذخیره غذایی مانند: تیره ثعلب.

 • ب) بذرهایی با رویان های کوچک تغییر شکل یافته که بذر را احاطه کرده اند مانند: باریک برگان( تیره گندم).
 • پ) بذرهایی با رویان کوچک جانبی که توسط بافت گامتوفیت محصور شده مانند: بازدانگان به خصوص سوزنی برگان.

خفتگی بذور

هنگامی که یک بذر از گیاه جدا می شود عاملی به نام خفتگی اولیه از جوانه زدن فوری بذر جلوگیری می کند، در طبیعت انواع مختلفی از خفتگی اولیه وجود دارد که عبارتنداز:

 • خفتگی فیزیکی (خفتگی پوسته بذر)
 • خفتگی مکانیکی (پوسته های سخت بذر)
 • خفتگی شیمیایی (خفتگی بازدارندگی)
 • خفتگی مرفولوژیکی (رویان نا بالیده و رویان توسعه نیافته)
 • خفتگی فیزیولوژیکی
 • میان خفتگی
 • خفتگی عمیق فیزیولوژیکی (خفتگی رویانی)
 • خفتگی رو لپه
 • خفتگی دو گانه
 • خفتگی ثانویه

تیمارهای لازم برای از بین بردن خفتگی بذر:

 1. خراش دهی(مکانیکی،با آب گرم،با اسید ، مرطوب گرم ، با دمای زیاد)
 2. برداشت میوه های نارس
 3. چینه سرمایی
 4. آب شویی بذر
 5. ترکیب چند تیمار
 6. سیستم های کشت بذری:
 7. کشت بذر را می توان از طریق دو سیستم انجام داد:
 8. الف) بذرکاری مستقیم
 9. ب) نشا کاری
 10. ب) ازدیاد به طریق غیر جنسی
 11. هدف اصلی از افزایش رویشی یا ازدیاد غیر جنسی تولید گیاهانی مشابه گیاه مادری است و بر پایه این اصل انجام می گیرد که هر یک از سلولهای زنده گیاهی در هسته خود تمام اطلاعات ژنتیکی لازم برای تولید یک گیاه کامل را دارا می باشند.
 12. این ویژگی توانمندی Totipotency نام دارد به طور کلی دلایل استفاده از این روش عبارتنداز:
 13. ۱-   آسان و راحت بودن این روش
 14. ۲-گزینش و نگهداری همگروه ها: با انتخاب یک گیاه برتر و ازدیاد آن توسط روشهای غیر جنسی به جمعیتی دست می یابیم که همگی ژنتیکی مشابه گیاه مادری داشته و همگروه نامیده می شود.
 15. ۳-ترکیب بیش از یک نژادگان در یک تک گیاه: پیوند که یکی از روش های ازدیاد غیر جنسی است امکان ترکیب بیش از یک نژادگان و همراه کردن ویژگی های مورد نظر دو گیاه مختلف را فراهم می سازد.
 16. ۴-کوتاه کردن زمان و دوره نونهالی: بسیاری از گونه های ارکیده و گونه های سوخ دار نیاز به  ۱۰-۵ سال زمان برای آغاز گلدهی دارند با کمک استفاده از روشهای غیرجنسی می توان این مشکل را از میان برد.
 17. ۵-کنترل مراحل رشد و ریخت شناسی
 18. ۶-ازدیاد گیاهانی که از طریق جنسی امکان ازدیاد آنها فراهم نمی باشد.
 19. ۷- مشکلاتی که در روش جنسی ازدیاد وجود دارد مانند دوره خواب بذر در این روش وجود ندارد.
 20. روشهای مختلف ازدیاد غیرجنسی :
 21. ۱- قلمه زدن
 22. ۲- پیوند زدن
 23. ۳- کوپیوند
 24. ۴- خوابانیدن
 25. ۵- افزایش توسط ریشه ها و ساقه های اختصاصی شده
 26. ۶- ریز افزایی
 27. انواع قلمه:
 28. ۱) قلمه چوب سخت ( خشبی)          الف) گونه های خزان دار
 29. ب) گونه های سوزنی همیشه سبز
 30. ۲)  قلمه چوب نیمه سخت (نیمه خشبی)
 31. ۳) قلمه چوب نرم
 32. ۴) قلمه علفی
 33. ۵)  قلمه برگ
 34. ۶) قلمه جوانه برگ ( قلمه تک چشمی یا قلمه تک گرهی)
 35. ۷) قلمه ریشه

قلمه های تهیه شده را به دو طریق می توان کشت کرد:

 • کشت بهاره
 • کشت مستقیم پائیزه
 • پیوند زدن:
 • پیوند عبارتست از هنر اتصال دو قطعه بافت زنده گیاهی به یکدیگر به صورتی که با هم یکی شده و پس از آن به عنوان یک گیاه به زندگی ادامه دهند.
 • گلهای سرخ خانواده رزاسه عموماٌ با این روش تکثیر می شوند در عمل پیوند با ۲ بخش گیاهی روبرو هستیم:
 • بخش بالایی گیاه پیوندی که پیوندک نام‌دارد و بخش پائینی که ریشه های گیاه را در بردارد و پایه نامیده می شود.
 • کو پیوند :

عبارتست از اتصال فقط یک جوانه و بخش کوچکی از پوست با چوب یا بدون چوب بر روی پایه که اغلب تحت عنوان پیوند جوانه نیز نامیده می شود. مهمترین نوع کو پیوند که در گلکاری بخصوص برای پیوند پایه های گل سرخ کاربرد دارد کو پیوند شکمی (سپری) می باشد که در زیر به توضیح مختصری در رابطه با آن می پردازیم.

 • پیوند شکمی(سپری)

در پیوند شکمی زمان کو پیوند زدن هنگامی است که پوست از بخش چوبی به آسانی جدا شود یعنی زمانی که سلولهای بافت زاینده به شدت تکثیر می یابند که معمولاً در بهار، تابستان و پائیز امکان پذیر است و گیاه در این فصول به خوبی پوست می دهد.

خوابانیدن:

خوابانیدن یکی دیگر از روشهای تکثیر غیر جنسی است که در آن ریشه های نابجا روی ساقه ای تشکیل می شوند که به گیاه مادری متصل می باشد آنگاه ساقه ریشه دار شده که شاخه خوابانیده شده نامیده می شود جدا می گردد تا گیاه جدیدی که روی ریشه های خودش قرار دارد به وجود آید.

روشهای خوابانیدن :

 1. خوابانیدن انتهایی                      ۴.    خوابانیدن هوایی
 2. خوابانیدن ساده                        ۵.    خوابانیدن کپه ای
 3. خوابانیدن مارپیچی ( مرکب)       ۶.    خوابانیدن شیاری

افزایش توسط ریشه ها و ساقه های اختصاصی شده:

پیاز معمولی ( سوخ ها)، پیاز توپر(پداژه ها)، غده ها(ژوخه ها)، ریشه ها و ساقه های غده ای (گوشتی)، ریزوم (ساقه های زیرزمینی)، پیاز نما(سوخ نما)، ساقه های رونده و پاجوش ها اندامهای رویشی اختصاصی شده ای هستند که دراصل در ذخیره مواد غذایی برای بقای گیاه در شرایط نامساعد نقش دارند. این اندامها دارای جوانه هایی هستند که بعد از پایان فصل رشد وقتی بخش هوایی از بین می رود شاخه های جدید فصل  آینده را تولید می کنند که البته این موضوع در مورد ساقه های رونده و پاجوش ها صدق نمی کند.

پیاز معمولی (سوخ ها)

پیاز اندام زیر زمینی اختصاصی شده ای است که شامل ساقه کوچکی می شود که توسط برگهای گوشتی فلس مانند پوشیده شده است و علاوه بر مرکز رویشی در کنار فلس ها دارای جوانه هایی است که با تکامل و رشد آنها پیازچه هایی در اطراف پیاز اصلی ایجاد می شود.

پیازها توسط گیاهان تک لپه ای به وجود می آیند که در آن ها ساختار معمولی گیاهی برای ذخیره سازی و تولید مثل تغییر شکل یافته است.

پیازها دو نوع هستند:

پیازهای پوشش دار ( سوخ های پوشش دار)

پیازهای بدون پوشش (سوخ های بدون پوشش)

ریشه ها و ساقه های غده ای ( گوشتی):

 1. ریشه های غده ای یا گوشتی:

بعضی از گونه های چند ساله علفی، ریشه های ثانویه بزرگ و توده ای دارند مانند سیب زمینی شیرین، کاساوا و کوکب که تحت عنوان ریشه های غده ای نامیده می شوند و انواع مختلفی دارند.

۲.   ساقه های غده ای یا گوشتی :

این نوع ساقه ها با بزرگ شدن قسمت زیر لپه دانهال تولید می شود، اما ممکن است در برگیرنده اولین گره روی لپه و قسمت بالای ریشه اولیه نیز باشند. بگونیای ژوخه ای و سیکلامن  این نوع ساقه ها می باشند.

ریزوم

ریزوم ساختار ساقه ای اختصاصی شده ای می باشد که درآن محور اصلی گیاه به صورت افقی در سطح و یا کمی زیر سطح  زمین رشد می کند. تعداد زیادی از گیاهان زینتی مانند زنبق ریزوم دار و گل برف و همچنین بسیاری از سرخس ها دارای ریزوم  می باشند.

ریزوم ها به دو نوع کلی دیده می شوند:

۱- درشت ریخت

۲- باریک ریخت

پیاز نما (سوخ نما)

سوخ نما ها ساختارهای ذخیره ای اختصاص یافته ای هستند که توسط بسیاری از گونه های ارکیده ها تولید می شوند و از یک قسمت گوشتی توسعه یافته ساقه ای تشکیل شده اند که دارای یک یا چند گره می باشد.

ساقه های رونده

ساقه های رونده ساقه های هوایی گیاه هستند که از طوقه گیاه منشعب شده و در سطح خاک می خزند. این ساقه ها ازمحل بند دوم با رشد جوانه ها و ریشه های نابجا مجموعه ای از برگ و ریشه به وجود می آورند که با وجود اتصال به پایه مادری خود مستقیماً آب و مواد غذایی جذب می کنند. گیاهان جوان به وجود آمده را می توان در فصل پائیز از پایه مادری جدا کرد.

ساگسیفراژها  به این گونه تکثیر می یابند.

پاجوش

پاجوش وسیله تکثیر بسیاری از درختان و درختچه های زینتی و گلهای دائمی می باشد. پاجوش ها حاصل از رشد و نمو  جوانه هایی هستند که در طوقه گیاه شروع به فعالیت می کنند و در اطراف بوته های اصلی شاخه هایی که هر یک دارای مقداری ریشه می باشند به وجود می آید. در بعضی گیاهان رشد پاجوش ها به اندازه پایه اصلی می شود به طوری که پس از مدتی تشخیص این دو از هم مشکل می باشد.

در فصل بهار هر یک از این گیاهان جدید را همراه با مقداری ریشه جدا کرده در محل دیگری کشت می کنند.

فصل چهارم محیط رشد

نحوه رشد و میزان  محصول گیاهان توسط دو گروه از عوامل کنترل می شود. این دو گروه عبارتند از:

۱- عوامل ارثی که استعداد ذاتی گیاه را از لحاظ کمیت و کیفیت رشد و تولید محصول معین نشان می دهد.

۲- عوامل و پدیده های محیطی که زمینه فعالیت استعدادهای ارثی را فراهم می کند.

مهمترین عوامل محیطی مؤثر در رشد گیاهان عبارتند از:

 1. خاک که مواد غذایی را در اختیار گیاه قرار می دهد و در ضمن آن را پا بر جا نگه می دارد.
 2. انرژی تشعشعی که به گیاه نور و گرما می دهد.
 3. هوا که اکسیژن، گاز کربنیک و اندکی ازت در اختیار گیاه قرار می هد.
 4. خاک
 5. خاک عبارتند از مخلوطی از مواد کانی (معدنی) و آلی که حاوی موجودات زنده بسیاری بوده و منبع اصلی تأمین مواد غذایی و آب برای گیاه است.
 6. خاک نتیجه فرایند های فیزیکی و شیمیایی و واکنش های بیولوژیکی گیاهان می باشد و توسط عوامل و پدیده های جوی مؤثر بر مواد کانی و آلی به وجود می آید.
 7. اجزا تشکیل دهنده خاک عبارتند از : مواد کانی، مواد آلی، هوا، آب و میکروارگانیسمها.
 8. مواد کانی حاصل تجزیه سنگهای مادریست و مواد آلی خاک از تجزیه بافت های حیوانی و گیاهی و میکروارگانیسم های مرده حاصل می شود.
 9. تجزیه بافت های گیاهی و حیوانی معمولاً به وسیله آنزیمهای موجود در میکروارگانیسم ها صورت می گیرد.
 10. در نیمرخ عمودی خاک لایه های متفاوتی دیده می شود قسمت بالای مقطع که معمولاً نرمتر است دارای رنگ تیره است به نام خاک زیرین سطح الارض و قسمت پائین که دارای رنگ روشن تر است و معمولاً ضخامت بیشتر هم دارد خاک زیرین تر تحت الارض نامیده می شود. در زیر قسمت تحت الارض سنگهای مادری وجود دارد.
 11. ذرات جامد خاک در صورتی که قطرشان بین ۰۵/۰تا ۲ میلیمتر باشد شن و در صورتی که قطرشان بین ۰۰۲/۰ تا ۰۵/۰ میلیمتر باشد سیلت و در صورتی که قطرشان کمتر از ۰۰۲/۰ میلیمتر باشد رس نامیده می شوند.
 12. ریگ قطرش بین ۲ تا ۷۲ میلیمتر است و بزرگتر از آن را سنگ می گویند.
 13. آب یکی از مواد موجود در خاک است که برای رشد گیاه اهمیت بسیار دارد. قدرت نگهداری آب در خاک به میزان مواد آلی و اندازه ذرات مواد کانی بستگی دارد بدین معنا که هر چند مواد آلی در خاک بیشتر شود و یا اندازه ذرات خاک کوچکتر باشد قدرت نگهداری آب  موجود در خاک بیشتر می شود.
 14. در خاک مقداری هم هوا وجود دارد که برای تنفس ریشه های گیاه و میکروارگانیسم ها مورد نیاز است
 15. بافت خاک :
 16. یکی از ویژگیهای فیزیکی خاک، بافت خاک است. بافت خاک عبارت است از اندازه و نسبت درصد مواد متشکله خاک مثل شن، سیلت و رس. از روی درصد مواد کانی موجود در هر خاکی میتوان بافت آن را مشخص نمود. مثلاً خاکی که ۴۰ درصد شن و ۴۰ درصد سیلت و ۲۰ درصد رس دارد به نام خاک لیمونی و خاکی که ۶۰ درصد شن و ۱۰ درصد سیلت و ۳۰ درصد رس دارد و خاک لیمونی رسی شنی و خاکی که ۱۰ درصد شن و ۶۰ درصد سیلت و ۳۰ درصد رس دارد خاک لیمونی رسی سیلتی نامیده می شود.
 17. پوشاندن خاک
 18. سطح خاک را به منظور های زیر باید پوشیده نگه داشت:
 19. ۱- برای اینکه خاک رطوبت را در خود نگه دارند.
 20. ۲- از فرسایش جلوگیری شود.
 21. ۳- مواد غذایی خاک بهتر در دسترس گیاه قرار گیرد.
 22. ۴- نیاز به افزودن مواد غذایی به کمترین مقدار برسد.
 23. ۵- در فصلهای سرد برای گرم کردن بستر استفاده می شود (استفاده از پوشش تیره)
 24. ۶- از رشد علفهای هرز جلوگیری می کند.
 25. استفاده از کاه برگ یا خاک اره و یا پلاستیکها به عنوان خاکپوش (مالچ) نیز از روشهای محافظت خاک به شمار می رود.

واکنش خاک

واکنش خاک مربوط به اسیدی یا قلیایی بودن محلول خاک می باشد.

PH مناسب برای اکثر گیاهان باغبانی بین ۷-۶ می باشد. خاکهای قلیایی با واکنش ۹ PH > و خاکهای خیلی اسیدی با واکنش ۴ PH < محیط نامناسبی برای ریشه ایجاد می کند. برای مثال در PH های زیاد آهن غیر قابل جذب و در نتیجه گیاه مبتلا به زردی برگها همراه با سبز ماندن رگبرگها می گردد. فعالیت میکروارگانیسم های خاک به ویژه باکتریهای موجود درخاک نیز تحت تأثیر واکنش خاک واقع می شوند.

معمولاً مناطق مرطوب و بارانی به علت شسته شدن عناصر کاتیونهای بازی دارای خاکهای اسیدی بوده و بر عکس مناطق گرم و خشک دارای خاکهای قلیایی می باشند. به استثنای گیاهان تیره   Ericacea(مثل زغال اخته آبی رنگ) و سایر گیاهان این تیره که اسید دوست هستند و در PH بین ۵/۵-۴ بهترین رشد را می نماید. برای بیشتر گیاهان باغبانی همچنان که ذکر شد بهترین PH بین ۷-۶ می باشد. البته برخی گیاهان مانند جو، چغندر و درخت گز نیز می توانند PH های نسبتاً بالا را تحمل کنند.

ساده ترین راه برای قلیایی ساختن خاک اضافه کردن آهک به آن می باشد. میزان اضافه کردن آهک به میزان تغییرات PH مورد نظر نوع ماده آهکی به ظرفیت کاتیونی خاک بستگی دارد.

برای مثال خاکهای شنی در مقایسه با خاکهای رسی با مقدار کمتری آهک تغییر واکنش می دهند ،برای اسیدی ساختن خاک می توان از موادی چون گوگرد، اسید سولفوریک و سولفات آهن استفاده کرد. از کود ازته چون نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم نیز برای اسیدی کردن خاک می توان بهره برد. برای تغییر سریع PH خاک از کود اوره استفاده می کنند.

تبادل کاتیونی

ذرات کلوئیدی خاک یعنی رس و هوموس دارای قدرت جذب کاتیونهای مختلف و تبادل آنها با یکدیگر به ویژه با یون هیدروژن می باشند این عمل را تبادل کاتیونی می نامند.

مواد غذایی خاک :

عناصری که بیشتر مورد نیاز گیاه می باشند به ماکروالمنتها معروف اند و عبارتند از: کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم وگوگرد. بقیه عناصر به مقدار بسیار کم مورد نیازند که به آنها میکروالمنتها می گویند و عبارتند از : آهن، منگنز، روی، بر، مس، مولیبدن و کلر. کربن، هیدروژن، اکسیژن چون به وفور در هوا و آب وجود دارند به عنوان عناصر غذایی خاک محسوب نمی شوند.

نیتروژن:

نیتروژن یکی از عناصر اصلی مورد نیاز گیاه می باشد و بیشتر از سایر عناصر در تغذیه گیاهی مصرف می شود. نقش اصلی ازت برای گیاه در تشکیل پروتوپلاسم و اسید نوکلئیک می باشد.

از علائم کمبود ازت کاهش رشد، زردی و کوچک ماندن برگها می باشد.

کمبود شدید نیتروژن باعث ریزش پیش از موقع برگها  می شود.

در درختان میوه نیتروژن زیاد باعث تأخیر در ایجاد گل و میوه می شود،در سبزیهای برگی ازت را می توان به مقدار زیاد مصرف کرد تا باعث تسریع رشد سبزینه ای آنها گردد.

مواد آلی منبع تولید نیتروژن در خاک هستند

فسفر

در بیشتر اعمال فیزیولوژیکی گیاه فسفر اهمیت حیاتی دارد از آن جمله در تولید ATP و اسید نوکلئیک و آنزیمهاست.

کمبود فسفر باعث توقف رشد گیاه شده و به علت انتقال فسفر از برگ های پیر به برگهای جوان منجر به ریزش برگهای پیر می شود. گهگاه کمبود فسفر باعث تجمع مواد قندی در برگ و ساقه شده و در نتیجه تولید آنتوسیانین بالا رفته و برگها و ساقه ها به رنگ قرمز در می آیند. مناسب ترین PH برای قابل استفاده بودن فسفر حدود ۷-۶ می باشد فسفر به صورت H۲PO۴ˉ  و  ۲-HPO۴ جذب گیاه می شود.

از کودهای فسفره  که بطور معمول استفاده می شود می توان فسفات آمونیوم را نام برد. پودر استخوان گرچه دارای فسفر زیادی می باشد ولی فسفر آن زیاد قابل جذب نیست.

پتاسیم

ترکیبات این عنصر در اغلب خاکها به اندازه کافی یافت می شود.

از علائم کمبود پتاسیم سوختگی کنار برگها می باشد.

از کودهای پتاسه میتوان کلرور پتاسیم، سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم را نام برد ولی مصرف هر نوع کود حاوی کلرور در ایران ممنوع است.

کلسیم

درون گیاه کلسیم بیشتر به صورت پکتات کلسیم در دیواره یاخته ها یافت می شود و وظیفه آن  متصل ساختن یاخته ها به یکدیگر است.

کمبود آن باعث کمبود رشد و همچنین لوله شدن برگها و قهوه ای شدن ریشه   می گردد. در گوجه فرنگی کمبود کلسیم باعث پوسیدگی گلگاه میوه می شود. در سیب وجود کلسیم باعث سختی بافت میوه شده به عمر پس از برداشت آن می افزاید و کمبودش باعث آسیب پوستی می گردد.

کمبود کلسیم را می توان با اضافه کردن آهک به خاک برطرف ساخت البته باید در نظر داشت که آهک واکنش خاک را نیز بالا می برد. سوپر فسفات نیز حاوی مقدار زیادی کلسیم است. همچنین برای رفع کمبود کلسیم می توان گیاهان را با کلرور کلسیم و یا نیترات کلسیم محلول پاشی کرد.

گوگرد

گوگرد در تهیه پروتئین و اسید آمینه به کار می رود. بو و مزه پاره ای از محصولات باغبانی مثل سیر، پیاز و خردل مربوط به گوگرد می باشد.

علائم کمبود گوگرد بیشتر در برگهای جوان دیده می شود تا برگهای پیر

گوگرد معدنی به صورت یون سولفات SO۴ˉ در محلول خاک یافت می شود. گوگرد را می توان به صورت های سوپر فسفات معمولی، سولفات آمونیوم و گل گوگرد و یا سولفات کلسیم به خاک اضافه کرد.

منیزیم

منیزیم در تولید سبزینه (کلروفیل) به کار می رود و در نتیجه در عمل فتوسنتز مؤثر   می باشد. در بذرها منیزیم به مقدار زیاد یافت می شود از علایم کمبود آن درگیاه زردی بین رگبرگهاست. علائم کمبود ابتدا در برگهای پیر مشاهده می شود و در صورت کمبود شدید برگها شروع به ریزش می کنند. در خاک منیزیم نسبتاً سریع شسته شده و از دسترس گیاه خارج می گردد. برای رفع کمبود منیزیم از کربنات و سولفات منیزیم استفاده می شود.

آهن

آهن در متابولیسم گیاه در تولید کلروفیل، تنفس، فتوسنتز و فعالیت های آنزیمی به کار می رود. کمبود آهن کاملاً مشخص است برگهای جوان زرد می شوند ولی رگبرگها سبز باقی می مانند و در حالت های شدید رشد گیاه متوقف  می گردد.

آهن درخاکهای قلیایی تثبیت می شود و در خاکهای اسیدی بیشتر قابل استفاده  می باشد. برای کمبود آهن می توان گیاه را با محلول سولفات آهن محلول پاشی کرد آهن به صورت کلات مثل EDTA بسیار قابل جذب و استفاده گیاه می باشد هر چند که به شرایط خاک به ویژه واکنش خاک و آهکی بودن یا نبودن آن بستگی دارد.

بُر

نقش اصلی بر در متابولیسم گیاه کاملاً مشخص نیست. کمبود آن باعث توقف رشد و خشکیدگی سرشاخه ها و ریشه ها می گردد. برگها کلفت و شکننده گردیده گلدهی به میزان قابل توجهی کاهش یافته تبدیل  گل به میوه به علت عدم رشد لوله گرده کم    می گردد.

میزان بر در خاکها بسیار اندک است به ویژه درخاکهای شنی زود شسته شده و از دسترس گیاه خارج می گردد. بر در خاکهای اسیدی بیشتر قابل جذب گیاه می باشد تا خاکهای قلیایی. بوراکس اغلب به عنوان منبع بر مورد استفاده قرار می گیرد.

روی

روی در تولید و فعالیت آنزیم ها همچنین در ایجاد پروتئین مؤثر است. کمبود روی باعث کوچک ماندن برگهای گیاه و کوتاه شدن فاصله میان گره ها می شود. PH خاک بر قابل استفاده بودن روی برای  گیاه مؤثر است. معمولاً درخاکهای قلیایی و در خاکهای محتوی فسفر بیش از حد روی غیر قابل استفاده می گردد. درخاکهای شنی روی به راحتی شسته شده و از دسترس گیاه خارج می شود. برای رفع کمبود روی سولفات روی را به خاک اضافه می کنند. هر چند که در شرایط خاکهای ایران سولفات روی شدیداً تثبیت می شود و بازده آن کم است و به صورت EDTA روی بازده بیشتری دارد.

منگنز

منگنز به میزان بسیار کمی مورد نیاز گیاه است و در صورت زیاد شدن میزان آن در خاک بر روی گیاه اثر مسموم کننده خواهد داشت.

وجود منگنز برای بسیاری از اعمال گیاهی مانند فتوسنتز، تنفس و تهیه کلروفیل ضروری است. علائم کمبود آن در گیاهان مختلف متفاوت می باشد. سوختگی کنار برگها و یا لکه های سوختگی میانه برگها همچنین کاهش رشد و گلدهی گیاه از نشانه های کمبود آن است و چون مانند آهن درون گیاه غیر قابل انتقال است ابتدا برگهای جوان علایم کمبود را نشان می دهند

در واکنشهای قلیایی در خاک تثبیت شده و با پائین آوردن واکنش خاک بیشتر قابل استفاده   می گردد. در خاکهای خیلی اسیدی ممکن است به علت افزایش بیش از حد جذب آن در  گیاه مسمومیت ایجاد شود. برای رفع کمبود منگنز از سولفات منگنز استفاده می شود که در خاکهای ایران بازده آن بسیار ناچیز است.

مس

مس نیز به مقدار بسیار کم در تولید کلروفیل، پروتئین، کربوهیدراتها و همچنین در فعال ساختن برخی از آنزیمها مورد نیاز است. در صورت کمبود آن برگها کوچک مانده و سرشاخه های جوان را دچار برگ سوختگی می کند.

هر چه واکنش خاک اسیدی تر باشد مس قابل استفاده تر است. برای رفع کمبود مس از سولفات مس به تنهایی و گاهی مخلوط با آهک استفاده می شود که البته بازده آن در خاکهای ایران بسیار کم است.

مولیبدن

این عنصر ازعناصر کم مصرف گیاه به شمار می رود و بیشتر برای احیاء نیتروژن در گیاه مورد نیاز است. علائم کمبود مولیبدن شبیه کمبود نیتروژن می باشد که با زردی و سوختگی و لوله شدن برگها همراه است. مولیبدن در خاکهای قلیایی بیشتر از خاکهای اسیدی برای گیاه قابل استفاده می باشد. برای رفع کمبود آن گیاه را با محلول مولیبدنات سدیم یا آمونیوم محلول پاشی می کنند.

کلر

لزوم کلر برای گیاهان به تازگی مورد تأئید قرار گرفته است. اما از آنجا که این عنصر هم در هوا و هم در محلول خاک وجود دارد به ندرت کمبود آن گزارش می شود. کلر برای آزاد کردن اکسیژن به هنگام فتوسنتز لازم است و کمبود آن باعث پژمردگی گیاه می شود. درخاک یون آن به صورت Clˉ وجود دارد که به راحتی قابل استفاده گیاه   می باشد در صورت کمبود می توان از کلرور پتاسیم استفاده کرد.

آب

 اهمیت آب درتولید  محصولات باغبانی غیر قابل انکار است. میزان آب موجود در هرمنطقه  معرف آن است که از نظراقتصادی چه گیاهی را می توان کاشت و چه گیاهی را نمی توان کاشت.  بسیاری از اعمال حیاتی گیاه توسط آب کنترل می شود آب از مواد اصلی تشکیل دهنده سلول زنده می باشد و میزان آن در بافت های مختلف متفاوت بوده از ۲ درصد در بعضی بذور خشک تا ۴۰ درصد در بافت های چوبی در حال خراب و ۹۵ درصد در میوه های آبدار مانند هندوانه دیده می شود.

آب هم حلال و هم وسیله ای برای انتقال مواد در داخل گیاه است. کمبود آن در گیاه باعث توقف رشد و ادامه این کمبود منجر به اختلالات برگشت ناپذیر می گردد و گاهی هم موجب مرگ گیاه می شود.

اگر بین جذب آب وتبخیر تعادل برقرار باشد تمام فرایندهای گیاهی بطور طبیعی پیش می رود و گرنه یکی از دو حالت زیر اتفاق می افتد:

۱- اگر مقدار جذب بیشتر از مقدار دفع باشد این حالت ممکن است در اثر کم بودن شاخساره نسبت به ریشه، هرس بی قاعده، حمله آفات و امراض و یا بالا بودن رطوبت نسبی هوا اتفاق می افتد در این حالت فشار آب درون یاخته ها و آوندها بالا می رود.

علائم عمومی این حالت  طویل، باریک و نرم شدن ساقه گیاه و خوابیدگی آن روی زمین و ترک خوردن میوه به علت به هم خوردن رابطه سطح به حجم است.

۲- مقدار دفع بیشتر از جذب ریشه باشد در این حالت ممکن است در اثر خشک بودن خاک کمبود ریشه نسبت به شاخساره یا در اثر جابجا کردن گیاه پیش بیاید. این حالت باعث تیرگی رنگ برگها و درصورت ادامه باعث پژمردگی آنها و خشک شدن گیاه    می شود. کم آبی مزمن در بعضی از انواع هندوانه و گوجه فرنگی باعث پوسیدگی گلگاه می شود.

جذب و حرکت آب در درون گیاه :

جذب آب توسط ریشه گیاه به ویژه ریشه های موئین صورت می گیرد. همچنان که ریشه درون خاک پیش می رود کلاهک و بلافاصله پس از آن ریشه های موئین ایجاد می شوند

روشهای آبیاری

روشهای مهم آبیاری معمولی به قرار زیر می باشد:

۱- آبیاری سطحی

۲- آبیاری بارانی

۳- آبیاری قطره ای

۴- آبیاری زیر زمینی

 

نور گرایی (فتوتروپیسم)

نور گرایی عبارت است ازگرایش و خم شدن گیاه به سوی نور، عامل کنترل کننده این پدیده هورمون اکسین می باشد. اگر گلدانی را درکنار دریچه بگذاریم پس از چند روز شاخه هایش به طرف بیرون که روشن تر است خم می شوند. علت این امر در بخش هورمونها توضیح داده شده است.

فتوسنتز

در فرایند فتوسنتز اندامک کلروپلاست که  حاوی کلروفیل است انرژی نورانی را گرفته و با کمک آن، مولکول آب را می شکند و تولید انرژی شیمیایی می کند. همین انرژی است که در تثبیت CO۲ و ساخته شدن قندهای ساده به کار می رود.

گیاهان مختلف برای عمل فتوسنتز به شدت نورهای گوناگونی نیاز دارند و بر طبق این نیاز گیاهان را می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

۱- گیاهان آفتاب دوست مثل داوودی و گل سرخ

۲- گیاهان سایه دوست مثل سرخس و فیکوس

۳- گیاهان سایه – آفتاب دوست مثل بگونیا، سیکلامن، حسن یوسف

۴- گیاهان غیر حساس مثل ماگنولیا

فتوپریودیسم

واکنش گیاه نسبت به مدت زمان تابش متوالی نور را فتوپریودیسم گویند.

اصولاً گیاهان مختلف برای گلدهی به طول روزهای مختلفی احتیاج دارند و از این جنبه به سه گروه تقسیم شده اند :

۱- گیاهان روز کوتاه :(داوودی)

۲- گیاهان روز بلند: (کاهو و سیب زمینی)

۳- گیاهان بی تفاوت: (گوجه فرنگی)

غیراز این سه گروه که شامل تعداد بسیار زیادی از گیاهان روی زمین می باشند گروه های کوچکتری نیز وجود دارد که برای گلدهی به شرایط نوری خاصی به شرح زیر احتیاج دارند:

گیاهان روز بلند غیر الزامی: (اطلسی)

گیاهان روز کوتاه غیر الزامی: (بعضی از انواع داوودی)

غیر از اینها، دو دسته دیگر نیز وجود دارند که یکی را گیاهان روز کوتاه - روز بلند و دسته دیگر را گیاهان روز بلند – روز کوتاه می نامند. دسته اول برای گلدهی ابتدا به چند چرخه شبانه روزی نیاز دارند که در آن طول روز کوتاه باشد سپس به چند چرخه روز بلند نیازمندند مثل گل گوشتی اسکابیوز.

دسته دوم عکس دسته اول ابتدا به چند چرخه روز بلند و پس ازآن به چند چرخه روز کوتاه احتیاج دارند تا به گل بنشینند مثل گیاه گوشتی بریوفیلوم.

گل انگیزی

وقتی گیاهی در شرایط مناسب نوری قرار گیرد برگها برانگیخته شده سپس این برگها فرمان گلدهی به جوانه ها را صادر می کنند.

مثلاً کافی است گیاه فاربیتیس فقط یک شبانه روز و توت فرنگی ۶ شبانه روز تحت شرایط روز کوتاه و شب بلند قرار گیرد تا گل انگیزی در آن صورت گیرد و پس از آن حتی اگر شرایط برای گل انگیزی نامناسب شود گیاه پس از حدود ۱۰ هفته گل خواهد داد.

فیتوکروم

در گیاه به ماده ای پروتئینی آبی رنگ با وزن مولکولی بسیار زیاد پی برده شده است که فیتوکروم نامیده می شود این ماده در برابر نورهای قرمز و قرمز دور حساس است و آنرا با P نمایش می دهند . فیتوکروم به دوصورت Pr ( یعنی مایل به جذب نور قرمز) و Pfr ( یعنی مایل به جذب نور قرمز دور) دیده می شود تبدیل    Pr به  Pfr  و بالعکس یک واکنش دو جانبه برگشت ناپذیر می باشد:

فیتوکروم کنترل کننده تعداد زیادی از واکنش های گیاهی از جمله گلدهی، سبز شدن بذر و تولید غده در گیاهان است که در تمام این واکنشهاPfr  فعال و Pr  غیر فعال است.

در گیاه فیتوکروم  Red Pتبدیل به فیتوکروم  Pfr می‌شود و بالعکس.

 • نوع فعال فیتوکروم ← مادون قرمز ( فرو سرخ  nm ۷۲۰ ) است.

 

در گیاهان  روز بلند  Pfr > Pr می‌باشد.

در گیاهان روز کوتاه Pfr < Pr می‌باشد.

 

نور خورشید ← منبع  Pr

 

در شب نور مادون قرمز ( فرو سرخ  nm ۷۲۰ ) تبدیل به نور قرمز می‌شود.

 • روز ← برعکس

·         برای افزایش نور در گلخانه  استفاده از  نور مصنوعی ضروری می‌باشد. برای کاهش طول روز برای گیاه پوشاندن روی گیاه  با پارچه‌های تیره صورت می‌گیرد.

·          

·         در گیاهان روز بلند و روز کوتاه طول شب خیلی مهم است.

·         در زیر پوشش  نبایستی  نور بیشتر از   ۳ – ۲ فوت شمع باشد.

·          

·         شب شکنی (بلند کردن روز) استفاده از  نور خیلی کم (حدود ۱۰ فوت شمع) و لامپ تنگستن به‌کار برده می‌شود. این نور معمولا  نیمه‌های شب (ساعت ۱۰ به بعد) به گیاه داده می‌شود. البته در ماه‌های مختلف، میزان ساعت نوردهی فرق می‌کند. بسته به زمانی که می‌خواهیم گیاه را برداشت کرده و به بازار عرضه کنیم باید تعداد ساعات نوردهی را تنظیم کنیم. مثال: گیاه داودی نیاز به بلند کردن شب دارد. وقتی گیاه وادار به گلدهی شد دیگر نیازی به شب شکنی ندارد

·          

·         شدت نور هرچه بیشتر، رشد ونمو و گلدهی تسریع می‌شود. اگر گیاه به بلوغ نرسد نمی‌تواند گلدهی کند.

·         دما

·         هر گیاهی در دامنه دمایی ویژه ای دارای بهترین رشد است. از آنجایی که رشد گیاه نتیجه مستقیم تفاضل مواد ساخته شده در فتوسنتز و مواد مصرف شده در تنفس است دامنه دمایی مناسب رشد گیاه را می توان به صورت دماهایی که در آن فتوسنتز ماکزیمم و تنفس متعادل است تعریف نمود.

·         آن دسته از گیاهانی که دامنه دمایی نسبتاً بالایی دارند را محصولات فصل گرم می نامند. مثل گوجه فرنگی، خیار و فلفل و گیاهانی را که دامنه دمایی شان پائین تر از این حد است محصولات فصل خنک می نامند. مانند اسفناج و انواع کلمها، به همین دلیل فصل کشت محصولات فصل سرد در نیمکره شمالی به هنگام بهار و در نیمکره جنوبی به هنگام پائیز است.

·         بهارش ( ورنالیزاسیون)

·         گل انگیزی در دمای پائین به بهارش معروف است . این پدیده اولین بار در حدود صد سال پیش توسط دانشمندی به نام کلیپارت تشخیص داده شد وی بذر گندم پائیزه را در بهار سبز کرد و در حین سبز شدن گیاه را در معرض دمای پائین یا نزدیک صفر قرار داد  سپس آن را در مزرعه کاشت و از آن محصول برداشت کرد و بدین ترتیب توانست گندم پائیزه را به گندم بهاره تبدیل کند.

·         دانشمند دیگری به نام لیسنکو این عمل را بهارش (ورنالیزاسیون) نامید همانند گل انگیزی نوری این پدیده نیز توسط هورمونهای گیاهی کنترل می شود.

·         هر گیاهی که ورنالیزه شده باشد مدت چند هفته دردمای بالا قرار گیرد دورنالیزه      می شود یعنی اثر سرما درآن از بین می رود و دوباره به حالت رشد رویشی بر می گردد. برای مثال پیاز خوراکی که در پائیز از زمین بیرون آورده می شود و در زمستان انبار میگردد به علت سرمای طبیعی انبار ورنالیزه می شود و چنانکه آن را در بهار بکاریم به گل نشسته و بذر می دهد.

·         هوا

·         هوا از نیتروژن ۷۸% ، اکسیژن ۲۱% و حدود ۰۳/۰% گاز کربنیک و مقدار جزیی گازهای دیگر تشکیل شده است و معمولاً این نسبت به علت باد و جریانات جوی تقریباً در همه جا یکسان و ثابت است و عامل محدود کننده رشد به شمار نمی رود. در شرایطی که شدت نور بالا باشد بالا بودن میزان گاز کربنیک تا حدودی عمل فتوسنتز را تشدید می کند ولی این عمل فقط در گلخانه های سربسته امکان پذیر است.

·         آلودگی هوا همانطور که برای انسان مضر است به گیاه نیز آسیب می رساند. از گازهای خطرناک که رشد گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد منواکسید کربن، دی اکسید سولفور و هیدروکربورها، اکسید ازت و هیدروژن سولفور می باشد.

·         بیشتر این مواد از خودروها، صنایع مختلف، کارخانه های مولد برق، پالایشگاهها و سوخت منازل ناشی می شود. از گازهای بسیار سمی دیگر می توان ازن، فلور، گاز، اسید کلریدریک را نام برد. کمبود اکسیژن در خاک گاهی باعث توقف در رشد گیاه می گردد. این حالت بیشتر در خاکهای سنگین فاقد تهویه مشاهده می گردد که میزان گاز  کربنیک در آنها زیاد و اکسیژن کم است در نتیجه ریشه مقدار اکسیژن کاهش یافته و در نتیجه رشد ریشه کم می گردد.

·         گاز کربنیک در غلظت های زیاد بر روی ریشه اثر تخریبی دارد. البته گیاهان آبزی از این قاعده مستثنی بوده و در آنها برگ، اکسیژن لازم را برای ریشه تأمین  می کنند. اکسیژن و گاز کربنیک روی میوه و اندامهای ذخیره ای گیاه نیز اثر زیادی دارند.

·         فصل پنجم هورمونها و تنظیم کننده های رشد

·         اکسین ها

·         اثرات اکسین ها  :

·         بارزترین اثر اکسین ها همان اثر بر رشد طولی سلولهاست که خود سبب بروز علائمی همچون نورگرایی، زمین گرایی بصورت عینی می شود . از اثرات بسیار مهم دیگر اکسین ها نقش آنها در تقسیم سلولی، تولید ریشه، ایجاد لایه جدا گر، لایه ای که سبب جدایی دمبرگ و دمگل و دم میوه از محل اتصال می شود، گل انگیزی و تولید و رسیدن میوه و ایجاد چیرگی جوانه انتهایی، بکرزایی یا پارتنوکارپی و رشد شاخه های جانبی می باشد.

·         معمول ترین نوع اکسین که در پیکره گیاهان یافت می شود ایندول تری استیک اسید است.

·         عامل مهم در چگونگی اثر اکسین ها وابسته به علظت آن و بافت هدف است. برخی اندامها مثل ریشه به مقادیر کم اکسین، سریع واکنش نشان می دهند ولی ساقه ها بر عکس این حالت را دارند.

·         کاربرد اکسین ها در باغبانی:

·         ۱- تنک کردن و جلوگیری از ریزش گل و میوه

·         ۲- ریشه دار کردن قلمه ها

·         ۳- جلوگیری از رشد نرکها و پاجوش ها

·         ۴- گل انگیزی و تولید میوه

·         ۵-  کشت بافت

·         جیبرلین ها

·         امروزه بیش از ۹۰ نوع جیبرلین شناسایی شده که درکل به دو گروه ۲۰ کربنی و ۱۹ کربنی تقسیم شده اند. از آنجا که فرمول جیبرلین ها بسیار پیچیده است هنوز به طور مصنوعی تولید نشده اند و از عصاره نوعی قارچ به نام جیبرلا حاصل می شوند. در درون گیاهان نیز جیبرلین ساخته می شود که مراکز ساخت آنها عبارتند از: انتهای ساقه، قسمت فعال ریشه، برگهای جوان و میوه های در حال رشد و به ویژه بذور نارس در حال رشد و نمو.

·         جیبرلین ها داخل گیاه به صورت غیر قطبی حرکت می کند و به راحتی از طریق آوندهای چوبی به بخش های بالایی گیاه منتقل می شوند. معمول ترین انواع جیبرلین ها که به صورت تجاری مورد استفاده قرار می گیرند شامل GA۷ و GA۴ می باشد.

·         اثرات جیبرلین ها

·         بارزترین اثر جیبرلین ها ازدیاد رشد و تولید مثل گیاهان از طریق طویل ساختن فواصل میان گره ای ساقه هاست. به طوری که با پاشش مصنوعی آن می توان شاهد رشد طولی گیاهان پاکوتاه بود.

·         کاربرد جیبرلین ها در باغبانی

·         طویل شدن ساقه: جیبرلین در طویل شدن ساقه در امر درخت آرایی بنت قنسول ، شمعدانی، فوشیا بکار می رود. ساقه هایی که به وجود  می آید ممکن است ضعیف و شکننده باشد که با بکاربردن اسپری GA۳ ppm ۲۵۰  به میزان ۳ تا ۵ بار در هفته برای پیشگیری از این امر می توان آنها را با چوب بست. جیبرلین اسید باعث معکوس شدن اثر زیاد مهار کننده رشد بر کشت ها شود.

·         جیبرلین ها قادرند بسیاری از گیاهان دو ساله بدون ساقه دارای حالت رزت را که جهت گلدهی نیازمند سرما هستند را وادار به تولید ساقه گلدهنده کنند.

·         شکستن دوره استراحت در بذرهای بسیاری از گونه های گیاهی که معمولاً نیازمند یک دوره سرما جهت جوانه زنی هستند نیز از اثرات جیبرلین هاست. با خیساندن این بذرها در محلول جیبرلین جوانه زدن آنها را می توان تسریع کرد. به صورت کاربردی جیبرلینppm۱۰۰۰-۲۰۰، سیتوکنین از اثرات  ppm۱۰۰ کینتین و اتیلن در تحریک جوانه زدن بذر در بعضی گونه های گیاهان به کار می رود. سرعت جوانه زدن بذر بسته به نوع گیاه و اندازه بذر متفاوت است. در مورد جیبرلین ها میتوان به اثر بر رشد میوه ها، تأخیر در پیری اندامها ولی در برخی گیاهان  مثل لوبیا پیری راتسریع می کند و تغییر بر جنسیت در خیار و .. اشاره کرد.

·         جیبرلین همچنین می تواند جایگزین روزهای بلند شده و گیاهی را که تحت روزهای کوتاه رشد کرده وادار به گلدهی کند. در نهایت می توان چنین گفت که معمول ترین کاربرد جیبرلین ها، استفاده آنها در افزایش طول ساقه و وادار کردن گلها به رشد می باشد.

·         سیتوکنین ها:

·         امروزه سیتوکنین ها هم بصورت مصنوعی و هم طبیعی وجود دارند. در حقیقت سیتوکنین در تمام مراحل زندگی گیاه رویش دانه، تشکیل دانه مؤثرند. آنها بر روی متابولیسم عمومی گیاه به ویژه فعالیت آنزیم ها و کوآنزیم ها در پیدایش اندامکهای درون سلولی و نقل و انتقال مواد در درون سلول، سنتز RNA  و DNA و پروتئین و به طور کلی تمام گیاه مؤثرند.

·         تولید سیتوکنین ها در نقاطی از گیاه انجام می شود که تقسیم سلولی به طور مثال در حال انجام باشد. این نقاط شامل:

جوانه ها، برگهای جوان و میوه های در حال رشد می باشد و علاوه بر این در شیره خام بسیاری از گیاهان نیز مقادیر زیادی سیتوکنین یافت می شود. بررسی ها نشان     می دهد ساخته شدن این مواد در ریشه ها نوک ریشه ها و انتقال آنها از طریق آوندهای چوبی به سایر اندامهای گیاه می باشد
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:15  توسط محسن یمینی صفت  | 

·         اثرات سیتوکنین ها :

·         ۱- تقسیم سلولی و اندام زایی

·         ۲- جوانه زنی بذر، طویل شدن سلول و اندام آنها

·         ۳- رشد ونمو جوانه ها

·         ۴- تأخیردر پیری اندامها و گلها

·         کاربرد سیتوکنین ها در باغبانی :

·         ۱-  طولانی کردن عمر گلهای بریده و سبزی های برگی در مراحل بعد از برداشت   می باشد.  به عنوان مثال با قرار دادن ساقه گلهای بریده شب بو در محلول ppm ۵۰-۲۵ سیتوکنین عمر گلدانی یا پس از برداشت آنها زیاد شده و در آینده شاید شاهد استفاده این مواد جهت سبزیهای خوراکی باشیم.

·         ۲- در حال حاضر در باغبانی در کشت بافت گلهایی مثل داوودی و میخک استفاده از سیتوکنین ها امری عادی است که به طور تجاری کاربرد دارد.

·         ۳-  استفاده از آنها در خنثی کردن غالبیت انتهایی در حسن یوسف ، فلفل زینتی و ... در کل تولید بوته هایی با شاخساره های منشعب و متراکم که بازار پسندی خوبی داشته باشد.

·         اتیلن

·         اتیلن در شرایط عادی به صورت گاز می باشد که حدود یک قرن پیش بدون آگاهی از اثر هورمونی آن جهت سبز زدایی مرکبات و رساندن موز و خرما استفاده می شده است.

·         تولید و حرکت اتیلن در گیاه در مقایسه با سایر هورمونها سه تفاوت عمده دارد:

·         ۱- بر خلاف بقیه که در نقاط خاصی از گیاه تولید می شوند اتیلن درهر موضعی که شرایط باشد تولید می شود.

·         ۲-  حرکت اتیلن در گیاه به صورت پخشیدگی گازی در فضای بین سلولی است.

·         ۳-  در هورمونهای دیگر بالا رفتن غلظت هورمون سبب کند ساخته شدن آن هورمون می شود درحالی که اتیلن اتوکاتالیزور بوده یعنی به مجرد اینکه بافتی در برابر مقدار کمی اتیلن قرار گیرد بی درنگ شروع به تولید مقدار بیشتری از این ماده می کند.

·         اثرات اتیلن :

·         ۱- شکستن رکود بذرها، جوانه ها و غده های در حال رکود که آنها را وادار به جوانه زنی و رشد می کند. در گلدهی گیاهانی مانند آناناس و انبه و بروز جنسیت گل در گیاهانی مانند خیار، اتیلن اثرات بارز دارد. یعنی این گیاهان را مانند آناناس به طور همزمان وادار به گلدهی می کند و خودش یک عامل گل انگیزی است.

·         ۲- مهمترین اثر اتیلن که امروزه بیشترین مقدار مصرف اتفن را به خود اختصاص داده تسریع در رسیدن میوه های روی درخت و درون انبار، صرفه جویی در نیروی لازم برای جداسازی میوه ها از درخت و سهولت برداشت مکانیکی است. برای رساندن میوه هایی مانند موز، مرکبات و گوجه فرنگی در انبار هم استفاده می شود.

·         کاربرد اتیلن در باغبانی

·         در بخش گلکاری از اتیلن به صورت تجاری برای کنترل ارتفاع، گل انگیزی و کنترل ریزش گل و میوه و برگ و یا جلوگیری از گلدهی استفاده می شود.

·         مواد بازدارنده :

·         اسید آبسیزیک

·         اسید آبسیزیک از سایر بازدارنده های طبیعی گیاهان حدود یک صد مرتبه قویتر است و فرایندهایی مانند:

·         - رکود بذر و جوانه ها و نیز ریزش اندامها را کنترل می کند.

·         اثرات آبسیزیک اسید

·         ۱- خنثی کردن غالبیت انتهایی و جلوگیری از رشد جوانه انتهایی نیز در مواردی که بر اثر اسید آبسیزیک حاصل می شود بدلیل اثر متقابل این ماده با اکسین می باشد.

·         ۲- گیاهان در مواجهه با استرس خشکی، کمبود اکسیژن و مواد غذایی، میزان اسید آبسیزیک درونی را بالا می برند و درحالت عادی آن را کاهش می دهند که این خاصیت به سیستم دفاعی گیاهان اشاره می کند.

·         ۳- از دیگر اثرات این هورمون پیشبرد روند پیری و هدایت و کنترل ذخیره فتوسنتز توسط برگهاست.

·         مواد شیمیایی کند کننده رشد

·         مهار کننده های رشد به صورت معمول و رایج بکار می رود و مواد مهم شیمیایی در تنظیم رشد گیاهان در گلکاری می باشند.

·         در محصولات گلکاری مختلف سه مرحله رشد گیاه مشاهده می شود:

·         ۱- مرحله رشد ابتدایی که آهسته است و بلافاصله بعد از قلمه زدن به وجود می آید.

·         ۲- رشد سریع گیاه و طویل شدن.

·         ۳- رشد آهسته نهایی که همراه با تولید مثل و رشد گل می باشد.

·         انواع مهارکننده رشد عبارتند از:

·         B۹

·         سایکوسل

·         Bonzi  (paclobutrazol)

·         sumagic(uniconazol)

·         نور:

·         گیاهان باید درمحلی قرارگیرند تا حداکثر نور مورد نیاز به آنها برسد. در مورد هر گیاه میزان نور و شدت آن متغیر است مثلاً در بنت قنسول که نیاز به نور زیاد دارد و در محیط گلخانه ای با نور کم معمولاً با فایبرگلاس و پلی اتیلن دوبل پوشانده شده است، رشد خوبی ندارد که تغییر در میزان نور می تواند درمیزان رشد و طول گیاه مؤثر باشد.

·         لامپهای نئونی با نور مادون قرمز دور یا استفاده از فیلترهای آغشته با سولفات روی در مسیر اشعه خورشید باعث کاهش رشد طولی و قد کشیدن قسمتهای بین گرهی می شود. دستکاری کردن کیفیت نور به وسیله فیلترها در کنترل رشد طولی گیاه مؤثر است و ممکن است در آینده سودمند باشد.

·         استرس آب

·         طول بعضی از گیاهان بوته ای به علت پژمرده شدن روتین در گیاه محدود می شود.   می بایست تا ۵-۴ روز قبل از عرضه به صورت منظم آبیاری شود. پژمرده شدن باید تا حدی ادامه یابد که تخریب زیادی درگیاه منجر نشود.

·         پژمردگی گل و گلبرگ و برگ به علت آبیاری زیاد دربعضی گیاهان ممکن است بوجود بیاید. بهره گیری از افراد با تجربه در تعیین میزان آبیاری باعث جلوگیری از تخریب گیاهان می شود. این روشها در گوجه فرنگی بکار می رود.

·         برگهای زرد و پژمرده، افتادن گل و برگ و پوسیدگی ریشه می تواند ناشی از آبیاری زیاد در برخی گیاهان باشد.

·         پاک کردن و تکان دادن در برخی گیاهان، انجام این کارها باعث ضخیم شدن تنه و کم شدن فاصله بین جوانه ها می شود.

·         این روش عموماً به منظور کنترل ارتفاع گیاهان بوته ای چون گوجه فرنگی، بادمجان، خیار و هندوانه استفاده می شود. همچنین این روش برای داوودی و لیلیوم نیز مؤثر گزارش شده است.  برای مثال یک روش بدین صورت است که ۱۰-۵ سانتیمتر فوقانی گیاه را یک یا دو بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه پاک کنید. اگر این روش به تأخیر بیافتد زمانی که گیاهان  مسن تر هستند ممکن است به برگهای گیاهان آسیب وارد شود.

·         DIF

·         با تغییر اختلاف دمای روز و شب می توان به کنترل ارتفاع گیاهان مختلف دست پیدا کرد. بر طبق اندازه گیریهای انجام شده بر روی ساقه بدین نتیجه رسیده اند که درصد بالایی از طویل شدن ساقه در اوایل صبح یعنی بلافاصله بعد از طلوع آفتاب اتفاق می افتد. بنابراین کاربرد دماهای خنک برای حداقل ۲ ساعت در اوایل صبح درست قبل از طلوع آفتاب طول ساقه را کاهش خواهد داد.

·         البته نکته حائز اهمیت در ارتباط با امکان استفاده از این روش این است که درجه حرارت به اندازه کافی کنترل شود یعنی این روش در آب و هوای گرم و یا در طول تابستان در بسیاری از مکانها عملی و کاربردی نیست.

·         این روش در اکثر گیاهان پیازی چون لاله، زنبق، نرگس و یا گیاهان خانواده خیار مؤثر نیست این روش علاوه بر تأثیر روی ارتفاع گیاه، اندازه و تعداد گل را در تعدادی از گونه ها تحت تأثیر قرار میدهد. کنترل اختلاف دمای روز و شب بسیارحائز اهمیت است فرضاً اختلاف زیاد دمای روز و شب در لیلیوم کلروز و پیچیدگی برگ را تحریک می کند و یا در این شرایط سطوح نیتروژن و کربوهیدرات گیاهی کاهش می یابد که این وقایع منجر به زرد شدگی برگهای لیلیوم پس از برداشت و سوختگی حاشیه براکته و ریزش cyathia در بنت قنسول می شود.

·         مواد شاخه زا :

·         چندین ماده از این دست وجود دارد که به روشهای مختلفی عمل می کنند:

·         ۱- فلورل (اتفن):روی انواعی از گونه های گیاهی چون آزالیا، داوودی، فوشیا، شمعدانی و گل حنا، شاه پسند و.... استفاده شده است.

·         ۲- آکسل :گاهی به منظور افزایش شاخه های جانبی گره های پائینی در گیاهان رز و میخک استفاده می شود.

·         ۳- آتریمک dikegulac sodium:روی گیاهانی چون آزالیا، بگونیا، کلرودندرون، فوشیا، گاردنیا، شمعدانی، کالانکوئه، شاه پسندو شفلرا مورد استفاده قرار گرفته است.

·         مواد شیمیایی مورد استفاده به منظور تکامل گل:

·         استعمال خارجی مواد تنظیم کننده رشد که گلدهی را تحت تأثیر قرار می دهند از دو طریق است:

·         ۱- بوسیله تحریک انگیزش گل و تکامل آن

·         ۲- تنها بوسیله تحریک تکامل گل

·         موادی که تنها باعث تکامل جوانه های گل می شوند :

·         جیبرلین در آزالیا می تواند جایگزین تیمار سرمایی شود بدین ترتیب که اگر آن را با غلظت ppm    ۱۰۰۰ به صورت اسپری به مدت ۵ هفته بکار ببریم باز شدن جوانه های بالغ گل را سبب شده ایم.

·         جیبرلین به منظور تکامل دمگل و افزایش یکنواختی در گلدهی سیکلامن مورد استفاده قرار گرفته است.

·         در شیپوری، خیساندن یا اسپری کردن غده ها با جیبرلین منجر به افزایش تعداد گل و همچنین تسریع در تکامل و ظهور گل شده است.

·         فصل ششم اصول هرس و تربیت

·         هرس کردن

·         به طور کلی هرس عبارتست از قطع کامل یا جزیی شاخه، ریشه، پوست، برگ و یا گل و میوه به منظور تحت تأثیر قرار دادن و هدایت نحوه رشد و باروری گیاه.

·         هرس کردن یکی از عملیات مهم باغبانی است که از حدود سه هزار سال پیش شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

·         دلایل و فواید هرس را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

·         ۱- حذف شاخه های مزاحم، خشک شده، آفت زده، مریض و شکسته جهت حفظ و تأمین سلامت گیاه.

·         ۲- ایجاد شرایط مناسب جهت ورود نور و هوا به درون شاخساره و خلوت ساختن نقاط شلوغ و متراکم آن به منظور ایجاد مکان تولید محصول بیشتر و مرغوبتر.

·         ۳- ایجاد شکل ویژه در شاخساره گیاه، این امر به ویژه در میوه کاری و نیز در شکل سازی گیاه جهت تزئین باغ و باغچه از اهمیت خاصی برخوردار است.

·         ۴- ایجاد تعادل بین شاخساره و ریشه به ویژه هنگام نشا کاری و جابجا کردن گیاه جهت موفقیت و ایجاد امکان رشد اولیه سریعتر برای گیاه.

·         ۵- جوان ساختن درختان مسن از طریق حذف شاخه های پیر و وادار کردن درخت به تولید شاخه های جدید، جهت بالا بردن قدرت باردهی آن.

·         ۶- پیش یا پس اندازی باروری گیاه و تنظیم گلدهی و ایجاد تعادل بین رشد رویشی و میزان محصول و بالا بردن کیفیت فرآورده تولید شده.

·         ۷- محدود کردن رشد و کوتاه ساختن گیاه برای تسهیل عملیاتی مانند سمپاشی و برداشت محصول و نیز به دلایل تزئینی.

·         زمان هرس

·         بسته به نوع گیاه و هدف از هرس این کار در دو موقع از سال انجام می شود:

·         یکی هرس که در هنگام رکود یا خواب زمستانه انجام می شود و هرس سیاه یا هرس زمستانه نامیده می شود و دیگری هرسی که در دوره فعالیت گیاه یعنی هنگامی که گیاه دارای برگ و احیاناً گل و میوه است انجام می گیرد و هرس سبز یا هرس تابستانه نام دارد

·         هرس سیاه یا زمستانه

·         این نوع هرس ها از آنجا که در زمانی انجام می شود که گیاه فاقد برگ و در حال رکود است بیشتر مرسومند چون اولاً در این هنگام شاخه ها بدون پوشش بوده، قابل مشاهده هستند و به راحتی میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد و آنهایی را که باید بطور کامل و یا جزیی حذف شوند با دیدی باز برگزید ثانیاً چون گیاه در این زمان فعالیت زیستی چندانی ندارد، میزان آسیب حاصله از هرس به حداقل کاهش می یابد. از هرس های زمستانه می توان هرس های شکل دهی نهالهای جوان تازه کشت شده را نام برد.

·         این هرس ها مهمترین گام بر تشکیل شاخه های اصلی درخت یا بوته آینده به شمار   می روند و در حقیقت بنا و اساس شکل آینده گیاه را تشکیل می دهند.

·         علاوه بر این هرس ها، حذف شاخه های شکسته، مریض و آفت زده نیز باید در زمستان پیش از فعال شدن گیاه انجام شود زیرا این نوع شاخه ها معمولا ًپناهگاه و منبع انتشار آفات و امراض اند. هرس دیگری که باید حتماً در زمستان انجام شود هرس ریشه است.

·         هرس سبز یا تابستانه

·         این نوع هرس ها گرچه همگی به نام تابستانه خوانده می شوند ولی در عمل بر حسب نوع  می توان آنها را از اوایل تا اواخر تابستان انجام داد.

·         مهمترین هرس های تابستانه عبارتند از: حذف گلها و میوه های اضافی که کلاً تنک کردن نامیده می شوند. ایجاد زخم بر روی پوست، حذف نرکها و پاجوشها، بریدن قسمتهای انتهایی شاخه های تند رشد و هرس بوته های زینتی و بالاخره هرس برگ.

·         هرس شاخه

·         در بین اعضا مختلف یک گیاه تعداد و نحوه رشد شاخه ها مهمترین عامل تعیین کننده در نحوه و اندازه پایداری آن در مقابل فشارهای ناشی از وزن میوه، باد و برف و یخبندان زمستانه به شمار می رود. به علاوه نحوه قرار گرفتن شاخه ها و زاویه آنها با تنه و شاخه های اصلی تر به میزان زیادی بر روی قدرت باروری گیاه و تحمل آن در برابر شرایط نامساعد جوی تأثیر می گذارد. به این دلایل در هنگام هرس شاخه های یک گیاه باید دقت زیادی به کار برد و همواره شکل و اندازه نهایی آ ن را درنظر گرفت به طور کلی شاخه های یک گیاه چوبی را می توان به دو گروه بارور و نابارور تقسیم نمود. شاخه های نابارور عبارتند از: پاجوشها، نرکها و شاخه های معمولی بی بار   (فاقد گل و میوه).

·         هرس ریشه

·         ریشه از دو طریق به رشد گیاه کمک می کند. یکی از طریق جذب آب که به عنوان نیروی محرکه رشد بکار می رود و دیگر از طریق هورمون های ویژه ای از گروه جیبرلین که عامل تحریک رشد گیاهی هستند. وجود تعادل بین حجم ریشه با شاخساره برای رشد و باروری متناسب گیاه مورد لزوم است. اگر این تعادل، در جهت ریشه به هم بخورد (از بین رفتن شاخساره در اثر هرس  شدید و یا حمله بیماریها و آفات)‌ گیاه تولید شاخساره بسیار می کند و باردهی آن به عقب می افتد.

·         اگر به هم خوردن تعادل در جهت شاخساره باشد ریشه به دلیل نامناسب بودن خاک و کم آبی و یا از بین رفتن آن در اثر حمله بیماریها و آفات رشد گیاه محدود می شود و در عوض گیاه زودتر به بار می نشیند و درصد تبدیل گل به میوه نیز بالا می رود با استفاده از این پدیده بشر از زمانهای دور کوشیده است با هرس ریشه، اندازه گیاهان مورد نظر را به کنترل خود در آورد و به حد دلخواه محدود سازد، این عمل اخیراً در سطح تجارتی بر روی سیب انجام شده و طی آن توانسته اند به وسیله متغیرهای ویژه ای ریشه های درختان را در زمستان قطع و بدون آسیب وارد آمدن به محصول سال بعد رشد درختان را محدود کنند.

·         مثال بسیار چشمگیر دیگری از اثر هرس  ریشه بر روی رشد درخت را میتوان در درختان بسیار کوچک (مینیاتوری) ژاپنی که بونسای نامیده  می شود دید که به وسیله آن توانسته اند درختانی چند صد ساله را که در طبیعت ارتفاعشان به ده ها متر می رسد بسیار کوچک نگاهدارند. برای این کار ریشه را طی قرون متمادی بطور مداوم هرس می کنند. نوعی دیگر از هرس ریشه هنگام کشت نهال در محل اصلی و یا انتقال آن از خزانه ای به خزانه دیگر در مورد برخی دیگر از گیاهان چوبی (مانند میوه های دانه دار و هسته دار و مرکبات) و بعضی گیاهان زینتی مثل ورد و نیز هنگام نشاء برخی سبزیها مثل گوجه فرنگی و بادنجان  از طریق سرزنی ریشه های فرعی صورت می گیرد.

·          

بر خلاف نوع پیشین هرس ریشه، به دلیل اینکه گیاه را تحریک به تولید ریشه های فرعی جدید و بیشتری می کند، اثر تقویت کننده داشته،‌ رشد نهال تسریع می یابد.

روشهای هرس کردن:

 1. هرس مکانیکی
 2. هرس شیمیایی

هرس مکانیکی

هرس مکانیکی معمولاً در باغهایی به کار گرفته می شود که درختانشان روی ردیف هایی منظم با فواصلی کمتر از معمول کشت شده اند و به این دلیل می توان آنها را بدون شاخه گزینی با پرداختن بر تک تک شاخه ها و بر اساس شکل و یا اندازه خاصی هرس کرد. بطور معمول در هرس مکانیکی از نوع تیغه های متحرک شبیه قسمت درو کننده کمباین های برداشت غلات و یا ماشین های برداشت یونجه، استفاده می شود این نوع اره ها به ویژه برای درختانی مانند هلو و مرکبات که در کشورهای خارجی هر ساله هرس شدید می شوند و باغهایی که درختانشان به شکل های پهن داربستی کشت و تربیت شده اند قابل استفاده اند.

نوع اره موتوری کوچک نیز وجود دارد که معمولاً در جنگلداری و گهگاه در باغها برای قطع تک شاخه های ضخیم مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری که در باغها برای هرس مورد استفاده دارد نوعی قیچی باغبانی است که بر سر لوله نسبتاً بلندی نصب شده و برای قطع شاخه های کلفت که در ارتفاعات بالای درخت و دور از دسترس قرار دارند بکار می رود.

هرس شیمیایی

دانش شیمی روز به روز اهمیت و کاربرد بیشتری در باغبانی پیدا می کند و بسیاری از عملیات داشت و برداشت از جمله هرس که سابقاً تنها با صرف وقت و هزینه زیاد به وسیله کارگران  ماهر قابل انجام بود امروزه به راحتی و سرعت زیاد توسط مواد شیمیایی هورمومی و غیر هومورنی انجام  می گردد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در هرس و تربیت را می توان به سه گروه مشخص تقسیم کرد. گروه اول شامل موادی مانند بوترالین، مشتقات پیچیده اسید استیک و مشتقات اسید های چرب ۱۲- ۶ کربنی می باشد که کلاً مواد شاخه زا نامیده می شوند و با خشک کردن جوانه انتهایی گیاه جوان مشابه هرس سربرداری عمل می کنند و نهال را در همان سال پیوند وادار به تولید شاخه های فرعی می سازد.

زمان پاشیدن این مواد اواخر بهار است و بدینوسیله میتوان یک سال در وقت صرف جویی کرد. درختان تیمار شده با این مواد معمولاً سریعتر رشد کرده و زودتر به بار   می نشینند. تجربه نشان داده است که در جوانه های انتهایی نهال های جوان که رشد ترکه ای دارند نسبت به نهال های دارای رشد منشعب مواد شبه اکسین بیشتری وجود دارد. بنا به آزمایش مواد شاخه زا در حقیقت با کم کردن مقدار اکسین اثر چیرگی انتهایی را خنثی و پدیدار شدن شاخه های فرعی را آسان می کند تنظیم کننده هایی از گروه سایتوکنین و اتفن نیز در بعضی موارد به ویژه در گیاهان علفی اثر مشابه مواد شاخه زا دارند و می توان از این نظر آنها را جز این گروه محسوب داشت.

گروه دوم مواد شیمیایی مورد مصرف در هرس شامل مواد بازدارنده ای مانند آلار و مالیک هایدروزاید و نیز از تنظیم کننده های اکسینی، اسید نفتالین استیک است.

پژوهشها نشان داده اند که آلار و مالیک هایدروزاید به نحو بسیار مؤثری از رشد کلیه قسمتهای شاخساره درخت جلوگیری می کنند. بطوری که در بعضی موارد مصرف آنها در یکسال نیاز به هرس را در سال بعد منتفی می سازد و یا بسیار کم می کند. اسید نفتالین استیک، علاوه بر سایر ویژگیها درصورتی که پس از هرسهای شدید مکانیکی برروی محل زخم و نیز پوست شاخه های کلفت و تنه مالیده و یا پاشیده شود از رشد نرکها که معمولاً در این موارد به تعداد زیاد تولید می شوند جلوگیری می کند.در این مورد الکلهای زنجیره ای بلند نیز بسیار موثرند

از اکسینها،‌ اسید ایندول بوتیریک نیز با موفقیت برای جلوگیری از رشد پاجوشها در سیب به کار رفته است و بنابراین می توان آن را جزء همین گروه محسوب کرد. گروه سوم مواد شیمیایی که در هرس کاربرد دارند بیشتر انواع اکسینها هستند که در تنظیم مقدار گل و میوه از راه تنک سازی و نیز جلوگیری از ریزش بی موقع مؤثرند.

تربیت درختان و درختچه ها

بطور کلی، تربیت عبارت است از دادن شکلی خاص به گیاه و مناسب ساختن آن برای منظورهای معین از جمله این منظور  می توان باز کردن میانه تاج برای ورود نور بیشتر، تنظیم ارتفاع و پراکندگی افقی درخت، تقویت شاخه های اصلی و بالا بردن قدرت تحمل آنها نسبت به فشار ناشی از وزن میوه و برف و یخ زمستانه، بالا بردن پایداری در برابر باد، دادن شکل ویژه به گیاه جهت حاشیه سازی، شکل سازی، آلاچیق سازی و ... را نام برد.

چهارگروه اصلی انواع تربیت:

شکل های گرد یا آزاد

شکل های پهن داربستی

شکل های ویژه

شکل های تزئینی

شکل های گرد یا آزاد :

اصلی هرمی (پیشاهنگ مرکزی)

شلجمی ( پیشاهنگی متغیر)

جامی (مرکزباز، بدون شاخه پیشاهنگ)

شکل شلجمی

بیشتر در میوه کاری و برای محدود کردن ارتفاع درخت و گسترده نمودن تاج آن در درختانی مانند گلابی، برخی از انواع سیب، زردآلو، آلو، بادام، گردو، خرمالو، پسته و... بکار  می رود

شکلهای پهن داربستی

در شکلهای پهن درختان طوری تربیت می شوند که دو بعد بیشتر نداشته باشند یعنی بجای اشغال حجم معینی از فضا با سطح مقطع دایره ای تقریباً تنها یک سطح عمود بر زمین را اشغال کنند.

شکل های پهن شامل چهار نوع اصلی تک شاخه ای، چنگال، افقی و پنجه ای می باشند که هر کدام به نوبه خود دارای مشتقاتی  هستند.

الف – شکل های پهن تک شاخه ای

ب – شکل های پهن چنگالی

پ - شکل های پهن افقی(دیواری)

ت - شکل های پهن پنجه ای

شکل های ویژه

در میوه کاری علاوه بر شکل های گرد و داربستی برای تربیت درختان شکل های ویژه دیگری نیز ابداع گشته که نظر به اهمیتی که از نظر تولید محصول زیاد دارند دو نوع از آنها مختصراً در اینجا مورد بحث قرار خواهند گرفت.

الف – شکل بوته ترکه ای

ب – شکل داربستی جناغی

هرس درختان میوه

هرس گیلاس

به طور کلی گیلاس را به انواع و اشکال مختلف با تاج گرد، هرمی، گرد پاکوتاه تربیت می کنند. در مناطقی که قسمت اعظم از سال ابری و مقدار نور خورشید کافی نیست از روشهای اسپلیر-  باد بزنی استفاده می شود.

روش بادبزنی

در روش بادبزنی در اوایل اسفندماه تا اوایل فروردین نهال گیلاس را در زمین مرغوب و حاصلخیز و در ارتفاع ۴۰ سانتیمتری در محلی که دو جوانه رو به خارج وجود دارد هرس می کنند و در خرداد بعد از رشد جوانه ها آنها را با زاویه ۴۵ درجه روی با بامبوهایی که قبلاً نصب شده، هدایت می نمایند و براندی های اضافه را کاملاً قطع نموده و اوایل شهریورماه شاخه های اصلی را  با بامبوهای موجود مهار کرده تا از جابجایی آن بوسیله باد جلوگیری شود .

در اوایل اسفند ماه تا فروردین سال بعد در محل مناسبی که جوانه رو به بالا وجود دارد شاخه های اصلی را در محل ۳۰ سانتیمتری قطع می کنند.

در اواخر تیرماه تا اواخر مرداد شاخه های قوی را روی بامبوهایی  که به تعداد ۴ تا ۵ عدد در هر طرف وجود دارد هدایت نموده و آنها را با حائل های بامبو متصل می کنند به طوری که داربست درخت، شکل بادبزن در آید در این موقع چند شاخه فرعی را که جهت رشد آنها به داخل تاج درخت است با باقی گذاردن سه برگ هرس می نمایند.

 

هرس هلو و شلیل

با مقایسه به سایر انواع درختان، درخت هلو و شلیل احتیاج بیشتری به هرس دارند

اغلب درختان هسته سنگی را به فرم جامی و بوته ای تربیت می کنند. اگرچه فرمهای دیگر مانند بادبزنی، پرچین، چلچراغی و استاندارد مورد استفاده بسیاری از باغداران قرار می گیرد. ولی فرم جامی و هرمی و روش استاندارد عمومیت بیشتر دارد.

هرس درخت پسته

نهال پسته در چند هزار سال قبل در ایران کشت می شده است. از ایران به اروپا و سپس به آمریکا برده شده است و در خاک های شنی به خوبی رشد  می کند. نهال یک تا سه ساله آنرا از خزانه به محل پرورش منتقل می کنند و برای شکل دادن به آن پنج شاخه نهایی را برای تشکیل تاج در نظر می گیرند. اولین شاخه فرعی در حدود ۲/۱ متر از زمین ارتفاع دارد و سایه شاخه ها با فاصله ۳۰ سانتیمتر از هم دور هستند. در چند سال اول جوانه های اضافی را هرس نموده و بایستی شاخه درخت را زخمی نموده و محل های زخم شده خیلی دیر ترمیم می شود و شکوفه های درخت روی شاخه سالهای قبل تشکیل می گردد و پسته جزء درختان دو پایه است که گرده نهال نر بایستی شکوفه نهال ماده را بارور کند

و پایه ماده به هرس بیشتری احتیاج دارد در صورتی که نهال نر خیلی کمتر هرس می گردد و معمولاً در اواخر پائیز و اوایل زمستان انجام می گردد. در مناطق سرد بیشتر در آخر فصل زمستان و اوایل بهار فقط نسبت به هرس شاخه های خشک زیادی اکتفا می کنند.

هرس درخت زیتون

درخت زیتون از درختان منطقه معتدل و سرد است. بیشتر درمناطق کنار دریای مدیترانه رشد خوبی دارد و منشا اولیه آن ترکیه و شامات می باشد. در موقع کاشت آن، شاخه های ضعیف و سایه پاجوش ها را کلاً قطع نموده و تعداد ۳ شاخه قوی روی آن انتخاب نموده و بقیه را حذف کنید.

چنانچه هرس سنگین روی نهال جوان صورت گیرد  میوه تولید نخواهد کرد. بنابراین مادامی که محصول نداده است از هرس شاخه های آن خودداری کنید. پس از تولید میوه تعداد ۹ شاخه فرعی قوی و مناسب که هر یک جای مناسبی در روی درخت دارند انتخاب نموده و سپس شاخه های اضافی را هرس نمائید و در سال بعد فقط شاخه های شکسته و سرما زده و یا شاخه های نابجا را هرس کنید.

هرس بی مورد زیتون موجب می گردد که شاخه های چوبی افزایش یافته و درخت بار ندهد ضمناً چنانچه بیش اندازه وسط تاج درخت را هرس نموده به طوری که تابش خورشید به داخل درخت بیش از حد نفوذ کند به علت حساسیت این درخت به نور مستقیم خورشید ایجاد اختلال و رویش درخت خواهد شد.

درخت زیتون را از طریق کاشت بذر و زدن قلمه در ماسه شسته و انتقال پاجوش به محل دیگری زیاد می کنند و برای بدست آوردن زیتون مرغوب بایستی با پیوند انواع مرغوب این نهال را تکثیر نمود.

هرس باروری زیتون

معمولاً جوانه گل روی شاخه های فرعی که در سال قبل تولید شده اند تشکیل     می گردد بنابراین شاخه هایی که میوه داده اند هرس نمائید و این امر باعث می گردد که شاخه های چوبی جدیدی تولید گردد. در سالهایی که عمل هرس را انجام می دهید که در بهار سال قبل آن درخت میوه فراوانی تولید کرده است. در نهال زیتون جوانه های برگ مقابل یکدیگر ظاهر می شوند ولی این جوانه ها تا بهار سال بعد به حال رکود باقی می مانند و در بهار سال بعد جوانه ها رشد کرده و تولید گل می کنند.

برای آنکه جوانه فعال شود هرسال جوانه انتهایی آن را حذف کنید در هر صورت هرس بیش از حد درخت زیتون موجب می گردد شاخه های چوبی زیاد شده و مقدار محصول درخت به طور چشم گیری کاهش یابد.

فصل هفتم میوه کاری

 

میوه کاری را می توان به عنوان فن کشت و پرورش گیاهان چند ساله ای که بخشی یا تمام میوه آنها بصورت خام یا پخته مورد تغذیه انسان قرار می گیرد تعریف کرد.

از آنجا که بیشتر درختان میوه پس از کاشته شدن چند سال طول می کشد تا به بار بنشینند و علاوه بر مخارج سنگین اولیه درطول این مدت نیز هر ساله هزینه هایی برای نگهداری و پرورش آنها لازم می شود.

میوه کاری نیاز به سرمایه گذاری دراز مدت دارد. بنابراین اگر از ابتدای امر دقت و توجه کافی نشود شاید پس از چند سال منجر به زیان هایی جبران ناپذیر گردد.

دراین بخش مسایل مربوط به میوه کاری در سه قسمت شامل: احداث باغ جدید، نگهداری از باغ احداث شده و ویژگیهای مهمترین میوه های ایران مورد بحث قرار خواهند گرفت.

احداث باغ جدید

در احداث باغ جدید دو حالت ممکن است رخ نماید. در حالت اول محصول ویژه ای مانند سیب، بادام و ... مورد نظر است و برای کشت آن باید زمین مناسبی یافت شود. در حالت دوم که بیشتر همگانی است زمین ویژه ای موجود است و باید درختی که با آن زمین و منطقه سازش داشته باشد کشت شود.

 • احداث باغ شامل چهار مرحله می باشد:

۱- بررسی عوامل محیطی

۲- بررسی عوامل اقتصادی

۳- گزینش رقم و تهیه نهال

۴- آماده ساختن زمین وکاشتن نهال

عوامل محیطی

الف ) دما

ب) نور

پ) موقعیت محل

ت) خاک

ث) آب

 

دما

همانند سایر گیاهان، درختان میوه برای رشد و تولید محصول دارای یک دامنه گرمایی و یک دمای مناسب ویژه خود هستند. افزون بر این، دما در زندگی درختان میوه اثرات خاص دیگری نیز دارد. از آن جمله درختان میوه خزان دار باید در طول زمستان به تعدادساعت معین دمایی کمتر از هفت درجه سانتیگراد دریافت کنند تا از حالت استراحت بیرون آمده آغاز به رشد کنند. این امر یکی از مهمترین عوامل محدود کننده مناطق کشت درختان میوه مختلف می باشد. بدین معنی که اگر سرمای لازم تأمین نگردد در اکثر موارد جوانه های گل در بهار نمی شکفند و محصولی عاید نخواهد شد. اثر بسیار مهم دیگر دما بر روی درختان میوه سرمازدگی بهاره است .

بسیاری از نقاط دنیا با وجود برخورداری از دامنه دمایی و میزان سرمای مناسب برای کشت درختان میوه به دلیل داشتن سرمای دیررس بهاره که معمولاً پس از شکوفایی جوانه ها بروز  می کند و موجب سرمازدگی گلها و گاهی میوه ها می شود برای میوه کاری مناسب نیستند. از دیگر عوامل دمایی که در میوه کاری مؤثرند می توان از نوسان دمایی یا تفاوت زیاد دمای شب و روز و تگرگ نام برد.

نور

آزمایش های مختلف ثابت کرده که به غیر از توت فرنگی سایر میوه ها برای گل انگیزی به طول روز حساس نیستند و تنها اثر این عامل بر روی شدت نور در رشد و باروری درختان بسیار موثر است. تغییر دادن شدت نور در سطح باغ کاری غیر عملیاست و تنها راه نوررسانی کافی به درون درخت، دادن شکل و تراکم مناسب به شاخساره می باشد. به عنوان مثال در میوه های سیب، اگر شدت نور به ویژه حدود سه ماه آخر فصل رشد کافی نباشد تولید رنگ سرخ دچار اختلال می گردد و به این دلیل پیشنهاد شده است که درمناطقی که هوای پائیز ابری یا مه آلود دارد به جای سیب های سرخ انواع زرد و سبز آن کشت گردد.

موقعیت محل

مجموعه عوامل عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا و مقداری شیب زمین، موقعیت محل را تشکیل می دهند. اثر این عوامل در درجه اول بر روی مقدار دمای محیط و در درجه دوم برروی شدت نور است.

خاک

اکثر درختان میوه به بافت خاک حساسیت زیادی نشان نمی دهند و اگر خاک دارای ژرفا (عمق) و زهکشی کافی بوده و از PH  مناسبی نیز برخوردار باشد به خوبی در آن رشد کرده محصول کافی می دهند البته لازم به تذکر است که خاکهای سبک تر معمولاً از خاکهای سنگین کم رطوبت تر بوده و به همین دلیل در بهار زودتر گرم و در پائیز دیرتر سرد می شوند و چون از تهویه بهتری نیز بر خوردار است در صورت کفایت آب و مواد غذایی درختان میوه در آنها بیشتر رشد می نمایند.

 آب

بر اساس یک قاعده کلی هر گاه منطقه ای دارای بیش از ۷۰۰ میلیمتر باران سالیانه با پراکندگی یکنواخت باشد برای پرورش درختان میوه به صورت دیم مناسب است. در نقاطی که باران سالیانه ۷۰۰-۵۰۰ میلیمتر باشد معمولاً ۳-۱ آبیاری تابستانه لازم است و مناطقی که کمتر از ۵۰۰ میلیمتر بارندگی داشته باشند نیاز به آبیاری مرتب در سراسر فصل رشد دارند. اکثر قریب به اتفاق نقاط ایران به استثنای کرانه های دریای خزر در گروه سوم قرار دارند و در آنها تنها گیاهان بسیار مقاوم در برابرکم آبی از قبیل انگور، بادام، پسته و انجیر را می توان به صورت دیم پرورش داد و بقیه میوه ها نیاز به آبیاری مرتب دارند.

به دلیل کمبود آب اغلب تهیه آن احتیاج به سرمایه نسبتاً زیادی دارد که باید پیش از شروع به احداث باغ در نظر گرفته شود. علاوه بر مقدار و قیمت آب، کیفیت آن نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا آبیاری مداوم یک خاک خوب با آب سنگین و یا شور به تدریج زمین را شور و نامناسب می سازد.

عوامل اقتصادی

مهمترین هدف از تولید هر نوع محصول، کسب درآمد است. همین هدف باید در کلیه فعالیتهایی که برای بالا بردن میزان و کیفیت فرآورده انجام می شود منظور گردد به طوری که فرآورده باغبانی در عین برخورداری از کیفیت مطلوب، برای تولید کننده نیز کمترین هزینه ها را نیز دربر داشته باشد. به طور کلی عوامل اقتصادی مؤثر در تولید هر محصول از جمله میوه ها را میتوان به دو گروه: سرمایه گذاری یا هزینه های تولید، و عوامل مربوط به بازار یا بازار یابی تقسیم کرد.

به طور کلی محصولات باغبانی برای یکی از چهار منظور زیر تولید می گردند:

الف : صدور به بازارهای محلی برای مصرف تازه

ب : صدور به بازارهای دور دست برای مصرف تازه

پ : ارسال به کارخانه های کنسرو سازی و میوه خشک کنی

ت : نگهداری در انبار وارسال به بازار در فصل کمبود وگرانی برای دستیابی به سود بیشتر تولید کننده پس از گزینش نوع میوه ای که مایل به پرورش آن است باید رقمی برگزیند که در عین سازگاری با شرایط منطقه فراخور هدف تولید هم باشد.

در مورد بازار باید به سه نکته توجه کرد:

اول-  مقدار نیاز بازار، یعنی در بازار مورد نظر، برای چه مقدار از محصول تولید شده خریدار وجود دارد، این امر عامل مهمی در تعیین سطح زیر کشت می باشد .

دوم-  پسند بازار، یعنی چه رقمی از میوه مورد نظر در بازار طالب دارد به عنوان مثال : سیب های قندک در تهران و ترش مصری در شیراز طرفداران زیادی دارند ولی عکس آن صحیح نیست و تولید سیب ترش مصری در اطراف تهران ویا قندک در شیراز اشتباه خواهد بود.

سوم-  فاصله محل تولید تا بازار هرچه این فاصله بیشتر باشد مخارج ترابری و درصد تلفات بالاتر و بنابراین هزینه بازار رسانی بیشتر خواهد بود. به این دلیل، پیشنهاد می گردد که فرآورده های فرایند شدنی  در اطراف شهرهایی که امکانات لازم را در اختیار دارند کشت شوند.

تهیه نهال

پس ازاینکه با توجه به شرایط محیطی منطقه وعوامل اقتصادی، نوع و رقم میوه گزینش شد، باید به تهیه نهال اقدام کرد. بیشتر درختان میوه از طریق پیوند و تعدادی نیز از راه قلمه ، خوابانیدن و بذر ازدیاد می شوند روش تولید نهال هرچه که باشد، کیفیت نهال بالاترین اهمیت را در رشد آن و باروری درخت حاصله دارد. باغدار باید کوشش کند که بهترین نهال ممکنه را هر چند با قیمتی بسیار بالاتر از معمول، تهیه کند،

زیرا درختان حاصله از چنین نهال هایی نه تنها درچندسال اول باروری میزان مخارج اضافی را  جبران خواهند کرد، بلکه پس از آن نیز مداوماً نسبت به درختان حاصله از نهال های نامرغوب منافع بیشتری خواهند داشت

روش های کاشت

به بخش میوه کاری مراجعه شود

نسبت فواصل درختان روی ردیف ها به فواصل بین ردیف ها روش های کاشت مختلفی را به وجود می آورد که از مهمترین آنها  می توان مربعی، مستطیلی، مثلثی و داربستی را نام برد .

پیاده کردن نقشه باغ و تهیه محل کاشت، برای پیاده کردن نقشه باغ باید اول محل کشت اولین درخت را تعیین و بر حسب آن محل ردیف درختان را توسط ریسمان مشخص ساخت.

کاشت نهال و هرس اولیه، درهنگام کاشت اکثر نهال های میوه باید ابتدا ریشه را با یک قیچی تیز پیراست تا اولاً سر ریشه اصلی قطع و گیاه تحریک به تولید ریشه فرعی بیشتری شود. ثانیاً سرریشه ها، که اکثرا در اثر کنده شدن از خاک خزانه زخمی و به طور نامرتب قطع شده دارای یک سطح صاف شود زیرا ریشه های زخمی و سر ناصاف سریعاً مورد حمله انواع قارچها و باکتری ها قرار می گیرند و از بین می روند در حالیکه اگر محل بریده شده صاف باشد به راحتی ترمیم  می گردد و از نفوذ عوامل بیماری زا و پوساننده جلوگیری می کند.

برای کاشت نهال اگر خاک باغ حاصلخیز و دارای بافت مناسب باشد و توسط سوسولوز آماده شده باشد کافی است مقداری از خاک محل کاشت را با بیل برداشته پس از قرار دادن ریشه ها درون گودال روی آنها را با خاک سطح الارض پوشاند. در مواردی که برای کاشت از گودال های دستی و مته ای استفاده می گردد باید اول مقداری از خاک سطح الارض را با هم حجم خودش کود دامی پوسیده مخلوط ساخته به شکل مخروطی در ته گودال ریخت سپس ریشه ها را برروی این مخروط مرتب کرد و روی آنها را با خاک پوشاند وگودال را پر ساخت.

درکاشت نهال، رعایت چند نکته ضروری است:

۱- عمق کاشت باید طوری باشد که پیوندگاه (محل پیوند) دست کم چند سانتیمتر بالای سطح خاک واقع شود تا از ریشه دارشدن گیاه در بالای پیوند که ممکن است اثر پایه را خنثی کرده و نیز از گود افتادن درخت یعنی قرار گرفتن طوقه آن در عمق زیاد خاک که اصطلاحاً باعث خفگی آن خواهد شد جلوگیری به عمل آید.

۲ – در نقاطی که باد منظم می وزد، رشد پیوندک باید رو به باد قرار داشته باشد تا از شکسته شدن گیاه در اثر فشار باد جلوگیری گردد. درنقاط بادخیز استفاده از قیم نگهداری نهال در سالهای اول توصیه می شود. این امر به ویژه برای گیاهانی که روی پایه های پا کوتاه کننده پیوند زده شده اند از اهمیت زیادی برخوردار است.

۳- پس از انجام کاشت و پرکردن گودال، باید با فشار دادن خاک اطراف نهال با پا یا بیل خاک اطراف ریشه ها را کاملاً محکم کرد تا محفظه های هوا در اطراف ریشه ها باقی نماند و همچنین مقدار نشست خاک که در اثر آبیاری به وجود می آید و باعث گود افتادن نهال می گردد به حداقل کاهش یابد.

۴- باید بی درنگ پس از کاشت نهال ها را آبیاری کرد. در غیر این صورت درصد نهال هایی که اصطلاحاً نمی گیرند یعنی خشک می شوند بالا خواهد رفت و نیاز به کاشت مجرد یا واکاری خواهد بود.

۵-  باید نهال های کشت شده را بعدها هرس و شکل دهی کرد.

 داشت، یا نگهداری ازباغ احداث شده

هر باغ میوه نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد تا بتواند به نحو مطلوب ریشه کرده و تولید محصول کند. مهمترین این مراقبت ها که بطور کلی عملیات داشت نامیده می شونددر زیر مورد بحث قرار خواهند گرفت:

۱-آبیاری

۲- کود

۳-هرس

۴-گرده افشانی

۵- تنک کردن

۶- سایر عملیات داشت

چهار روش عمده مورد استفاده آبیاری :

الف) روش کرتی یا غرقابی

ب) روش نشتی

پ) روش بارانی

ت)روش قطره ای

روش کرتی یا غرقابی

در این روش باغ به کرتهایی دارای یک یا چند درخت تقسیم و هر کرت با آب پر می شود. بازده مصرفی این نوع آبیاری نسبتاً کم است یعنی قسمت مهمی از آبی که به زمین داده می شود بدون اینکه مورد استفاده درخت قرار گیرد به عمق خاک می رود و از دسترس ریشه ها خارج  می گردد.

از محاسن این روش عدم نیاز آن به تسطیح خاک و احتیاج نداشتن به وسایل مدرن آبیاری که هر دو گران هستند می باشد. در ایران در باغهای جوان و نیز در مرکبات کاری برای جلوگیری از شیوع بیماریهای خاکزی نوعی از آبیاری کرتی به نام تشتکی مورد استفاده قرار می گیرد که خود به دو نوع زنجیری و شانه ای تقسیم می شود.

 روش نشتی

در این روش در دوسوی ردیف کشت دو شیار به عمق ۱۵-۱۰ سانتیمتر و به عرض   ۳۰-۲۵ سانتیمتر ایجاد و آب با فشار کم در آنها به جریان انداخته می شود. مشروب شدن ریشه ها از طریق نشت تدریجی آب به خاک اطراف شیار و خیس ساختن محیط ریشه انجام می گیرد. بازده مصرفی این روش از روش های  کرتی بیشتر است و برای بکار بردن آن باید زمین کاملاً صاف بوده و تسطیح شده باشد.

برای به جریان انداختن آب از نهر اصلی به شیارها و تنظیم مقدار آن از سیفون های آلومینیومی و یا پلاستیکی استفاده می کنند. در آبیاری نشتی به تدریج که بر عمر و اندازه درختان افزوده می شود باید تعداد شیارها را در هر طرف درخت افزایش داد بطوری که در حداکثر رشد تمام سطح باغ از شیارهای  موازی هم پوشیده و آبیاری شود.

روش بارانی

در این روش درختان توسط فواره های چرخانی که به لوله های آلومینیومی خاص متصلند آبیاری می گردند. بازده مصرفی این روش از روشهای قبل بیشتر و حدود ۸۰ درصد است و از محاسن آن می توان عدم نیاز به تسطیح، امکان کاربرد کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی همراه با آبیاری و در موارد خاص مبارزه با سرما را نام برد.

مهمترین عیب این روش بالا بودن قیمت لوله ها و پمپ ها و سایر وسایل مورد لزوم   می باشد.

روش قطره ای

در این روش، آب توسط پمپ های ویـژه ای در لوله های پلاستیکی نسبتاً باریک و قابل انعطافی که در طول هر ردیف روی سطح خاک قرار داده می شوند جریان می یابد و از طریق چکاننده های ویژه ای که در طول لوله قرار دارند به صورت قطراتی بیرون آمده خاک اطراف درخت را مرطوب نگاه می دارد. تعداد چکاننده ها برای نهالهای جوان یک عدد است و به تدریج که گیاه بزرگ می شود به ۳ تا ۴ عدد برای هر درخت افزایش داده می شود. این روش دارای بازده مصرفی حدود ۹۵ درصد بوده و از تسطیح خاک بی نیاز است. ولی ایجاد آن گران تمام می شود.

کاربرد این روش در خاکهای شور یا برای آب های سنگین و شور به سرعت شوری خاک را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این امر و نیز جلوگیری از مسدود شدن چکاننده ها در اثر رسوب نمک، باید اندازه چکاننده ها را  بزرگتر از حد مورد نیاز گرفت تا آب، مقداری حرکت عمقی پیدا کرده ضمن نفوذ به طبقات زیرین خاک املاح اضافی را شسته همراه خود از طبقات فوقانی خارج سازد.

هرس

بر حسب نیاز به هرس می توان درختان میوه را به سه گروه تقسیم کرد:

گروه اول شامل درختانی مانند مرکبات است که اصولاً در دوران زندگی خود نیاز به هرس ندارند و بدون آن بطور طبیعی شکل ویژه خود را پیدا و میوه کافی تولید می کنند.

گروه دوم شامل درختانی مثل سیب، گلابی، بادام، گیلاس و گردو است که بایستی در چند سال اول  به آنها از طریق پیراستن شکل مناسب داد ولی وقتی رشد کردند و به بار نشستند هرس را باید به حداقل رساند.

گروه سوم شامل میوه هایی مانند هلو، انجیر و انگور است که علاوه بر هرس شکل دهی در دوران بلوغ  نیز باید مرتباً پیرایش شوند تا با تولید شاخه های جوان میزان محصول آنها افزایش یابد.

گرده افشانی

تمام درختان میوه ایران به غیر از خرمالو و ارقام بدون هسته انجیر و گلابی و مرکبات برای تولید میوه به گرده افشانی نیاز دارد.

تنک کردن

بیشتر درختان میوه بیش از حد توانایی باردهی خود گل تولید می کنند که اگر همگی این گلها تبدیل به میوه شوند، درخت ضعیف و میوه ها ریز و نامرغوب خواهند شد و ممکن است درخت دچار سال آوری شود به همین دلیل باید بیشتر گلها و میوه های جوان را حذف ساخت. به عنوان مثال اگر تنها ۵ درصد ازشکوفه های سیب و در آلبالو وگیلاس که دارای میوه های بسیار ریزی هستند هر گاه بین ۳۰-۲۵ درصد از شکوفه ها تبدیل به میوه شوند گیاه محصول بسیار خوبی خواهد داشت. عمل حذف گلها و میوه های اضافی درختان تنک کردن نامیده می شود.

سایر عملیات داشت

علاوه بر آنچه که در بالا ذکر شد نگهداری درختان میوه مستلزم انجام عملیات دیگری از قبیل جلوگیری از ریزش به موقع میوه ها، مبارزه با بیماریها و آفات، علف های هرز، سرمازدگی و ... می باشد

فصل هشتم سبزیکاری

گروه بندی سبزیها

آنچه که ما بعنوان سبزی می شناسیم در چند دسته قرار می گیرد:

۱- سبزیهای میوه ای: گوجه فرنگی، بادنجان، خربزه، هندوانه، خیار، کدو، فلفل دلمه ای، بامیه.

۲- سبزیهای دانه ای: نخودفرنگی، لوبیا سبز، باقلا، ذرت شیرین.

۳- قارچهای خوراکی: قارچ دکمه ای، قارچ صدفی.

۴- سبزیهای ریشه ای و غده ای: سیب زمینی، چغندر، تربچه، هویج.

۵- سبزیهای برگی: اسفناج، کاهو، کرفس، جعفری، شاهی، گشنیز.

۶- سبزیهای گروه کلم: کلم ، کلم گل، کلم بروکسل، کلم قمری.

۷- سبزیهای دائمی: مارچوبه، ترخون، شیکوره، آرتیشو، کنگر فرنگی.

۸- سبزیهای پیازی: پیاز خوراکی، سیر.

کاشت سبزیها

الف – گزینش وکاشت بذر

ب- کاشت نشاء ها

نشاء را می توان با دست، ماشین های دستی و یا ماشین های خودکار (اتوماتیک) در محل اصلی در زمین جای داد. نشاء کاری بهتر است در روزهای ابری اواخر عصر و یا پیش از بارندگی انجام شود. نشاء سبزی هایی مانند گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل را باید موقعی به زمین اصلی انتقال داد که خاک گرم شده و خطر سرما زدگی موجود نباشد. درحالی که نشاء کردن گیاهانی مانند پیاز و کلم چون تقریبا در برابر سرما مقاوم هستند می تواند زودتر انجام گیرد.

مراقبت های زراعی از سبزیها :

الف- آبیاری

ب- واکاری

ج-سله شکنی وتنک کردن

د- مبارزه با علف های هرز

ذ- آفات وبیماری ها

روش های عمده مبارزه با آفات و بیماری ها عبارتند از:

 1. کاشت بهترین بذر یعنی بذر گواهی شده و عاری از بیماری.
 2. کاشت فرآورده ای که با شرایط آب و هوایی منطقه سازگار باشد و در نتیجه گیاه قوی تولید کند.
 3. مبارزه با علف های هرز در مراحل اولیه رشد.
 4. استفاده از کودهای مورد نیاز گیاه و مصرف نکردن کود حیوانی تازه.
 5. کاشت ارقام مقاوم در برابر بیماری با آفت مورد نیاز.
 6. از بین بردن کلیه شاخساره و ریشه و میوه گیاه بعد از برداشت محصول
 7. رعایت تناوب زراعی در برنامه کشت.

برداشت سبزیها

برداشت محصول یکی از مهمترین مراحل تولید به شمار می رود به ویژه در مورد برداشت سبزیها باید به نکات زیر توجه شود:

 1. زمان مصرف و مسافت بین مزرعه و بازار، فرآورده هایی که برای نقاط دور دست فرستاده می شوند کمی نرسیده برداشت می گردند.
 2. نوع مصرف، کنسرو شدن و یا مصرف تازه برای مصرف کارخانه ها، محصول باید تازه و رسیده باشد و برای صادرات و انبار باید کمی نارس باشد.
 3. وسیله ترابری، حمل و نقل و نوع جاده.
 4. ۴.    در نظر گرفتن امکانات برداشت (کارگر، ماشین آلات مورد نیاز، ترابری و...)

۵.    نوع سبزی، برگ مورد استفاده است یا میوه، ریشه یا گل، در مورد سبزی هایی مانند ریحان، شبت، نعناع، ترخون، شنبلیله که گیاه را از روی سطح زمین قطع می کنند و به مصرف می رسانند، معمولاً باید شاخه های برداشت شده تازه و نازک باشند وگیاه قبل از چوبی شدن برداشت شود. در این سبز ها، چون چند برداشت در یکسال صورت می گیرد معمولاً باید بلافاصله بعد از هر برداشت، مزرعه را آبیاری کرد و در صورت نیاز مقداری کود شیمیایی به آن داد.

 

سبزیهای تیره سیب زمینی

سبزیهای مهمی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل جزء این تیره می باشند .

سیب زمینی :

سیب زمینی گیاهی است علفی، یکساله و دارای ساقه های تغییر شکل یافته زیر زمینی به نام دستک است که غده سیب زمینی از ضخیم و متورم شدن قسمت های انتهائی این ساقه ها به وجود می آید. سیب زمینی دارای ارقام زیادی است که بر مبنای زودرس و دیر رس بودن، رنگ پوست بافت و شکل غده، ضخامت پوست و سایر صفات گروه بندی می شوند. در ایران کشت ارقامی مانند اسلامبولی، فشندی و آلفا متداول است.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در ایران ۱۵۰ سال سابقه دارد. گوجه فرنگی دارای چند واریته گیاهشناسی می باشد که اهم آنها عبارتند از: گوجه فرنگی معمولی، گوجه فرنگی برگ پهن، گوجه فرنگی کبابی، گوجه فرنگی گلابی شکل و گوجه فرنگی ساقه استوار، میوه این گیاه دارای ویتامینهای مختلف و عناصر معدنی فراوانی است که برای انسان مفید می باشد و مصرف آن بصورت خام و به طریق سس و رب و یا پخته رواج دارد.

گیاه گوجه فرنگی در برابر سرما حساس است و در دمای صفر درجه یخ می زند و شدت آسیب می بیند. این گیاه در مناطقی که دارای روزهای بلند و آفتابی با دمای۳۰- ۳/ ۱۹سانتیگراد برای مدت زمان ۴-۳ ماه و رطوبت نسبتاً کم می باشند به خوبی رشد و نمو می کنند. رشد و نمو این گیاه در دماهای بالاتر از ۳۵ درجه سانتیگراد متوقف شده و رنگ قرمز مورد نظر برای میوه ایجاد نمی شود.

گیاهان جالیزی

این گیاهان همگی از تیره کدوئیان بوده شامل: هندوانه، خیار، خربزه، طالبی، گرمک و انواع کدوها می باشد .

هندوانه

هندوانه گیاهی علفی، یکساله، خزنده و بومی آفریقاست که مانند سایر سبزیها دارای ارقام متفاوت داخلی و خارجی می باشد. مهمترین ارقام خارجی که کشت آنها در ایران متداول است عبارتند از:

چارلستون گری، دیکسی کوئین، فرفاکس، چیلیان بلاک و معروف ترین ارقام محلی عبارتند از: قرق، شریف آباد، محبوبی و پوست سفید همدان.

هندوانه مانند سایر گیاهان تیره کدوئیان نسبت به یخبندان حساس است. بذر آن در دمای پائین تر از۲۰ درجه سانتیگراد جوانه نمی زند و برای رشد و نمو نیاز به روزهای گرم آفتابی دارد. مناسب ترین خاک برای این گیاه خاک های سبک حاصلخیز می باشد .

خیار

گیاهی است یکساله و کشت آن در بیشتر مناطق جنوبی کشور در اواخر پائیز و طول فصل زمستان و در مناطق معتدله به هنگام بهار متداول است. دوره رشد و نمو خیار حدود۷۰-۵۰ روز است. مناطق جنوبی کشور مانند جیرفت در یکسال ۳-۲ کشت خیار دارند.

خیار دارای ارقام زیادی است که متداول ترین آنها در ایران عبارتنداز: خیار بیلانکوه، خیاردولاب و خیار اصفهان، اما امروزه کشت ارقام خارجی بسیار متداول است.

سبزیهای سوخ دار

سبزیهای این گروه همگی به تیره سوسنیان وابسته بوده عبارتند از پیاز، سیر،  موسیر، تره ایرانی و تره فرنگی .

پیاز

کشت پیاز و مصرف آن توسط قبایل مختلف آسیا از زمان های بسیار قدیم متداول بوده است و زادگاه اصلی آن را مناطق جنوب غربی آسیا می دانند. پیاز گیاهی است دوساله، یک پایه و دگربارور که دارای دو نوع ساقه حقیقی و کاذب می باشد. سوخ پیاز، از متورم شدن ساقه کاذب ایجاد می شود. در ایران ارقام مختلف محلی و خارجی کشت می شوند که اکثر آنها در اثر دگر گرده افشانی طبیعی خلوص خود را از دست داده و مخلوط شده اند و امروزه بیشتر زارعین، بذرهای مخلوط را کشت می کنند

ارقام عمده محلی که از روی رنگ و محل کشت گروه بندی شده اند عبارتند از: پیاز قرمز آذرشهر در تبریز و آذرشهر کشت می شود، پیاز قرمز ری در اطراف تهران کشت می شود و پیاز سفید در قم و ساوه و کاشان کشت می شود. پیاز گرچه جزء گروه سبزیهای فصل خنک است اما در سطح تجارتی کشت آن در یک گستره دمایی از مناطق سردسیر تبریز و ارومیه تا گرمسیر خوزستان و اطراف کازرون متداول است. گیاه پیاز در اوایل دوره رشد خود نیاز به دمای کم و در اواخر دوره رشد نیاز به دمای زیاد دارد. تشکیل سوخ و ساقه گل دهنده این گیاه تحت تأثیر طول روز و دمای هوا قرار دارد. معمولاً هوای خنک و روز کوتاه انگیز اننده ساقه گل دهنده، هوای گرم و روز بلند انگیز اننده سوخ است.

کلم ها

بین کلم ها که متعلق به تیره چلیپائیان هستند انواع مهمی از قبیل کلم پیچ، گل کلم، کلم تکمه ای، کلم قمری وجود دارد .

سبزی های ریشه ای

این گروه شامل سبزی هایی مانند هویج، شلغم، چغندر لبویی، ترب و تربچه می باشند .

هویج

هویج یکی از منابع ارزان قیمت تامین ویتامین A می باشد. مصرف ۱۰۰ گرم ریشه هویج، ۱۲۰۰۰ واحد بین المللی از این ویتامین را برای بدن تأمین می کند. هویج گیاهی علفی، دوساله و از تیره چتر سانان می باشد. انواع هویج بر مبنای شکل و اندازه رشد گروه بندی می شوند که ارقام بی نوک و نوک دار آن معروف می باشند.

سبزیهای سالادی

سبزیهای عمده این گروه عبارتند از: کاسنی، آندیو و کاهو .

کاهو

یکی از سبزیهای مهم و مورد مصرف همه می باشد. گیاهی است یکساله از تیره کلاه پرک سانان که بومی آسیا مرکزی بوده و از ۵۰۰۰ سال پیش زیر کشت در آمده است.

کاهو جزء سبزیهای فصل خنک است. کشت آن در نقاط مختلف از اوایل پائیز تا اوایل بهار انجام می گیرد. بهترین دما برای رشد و نمو کاهو ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است.

سبزیهای خورشی

دراین گروه سبزیهایی مانند اسفناج، جعفری، کرفس، شنبلیله، شبت و گشنیز قرار دارند .

اسفناج

اسفناج بومی ایران و نواحی اطراف آن می باشد. گیاهی است علفی و یکساله از تیره چغندر سانان و برگهای سبز تیره ای دارد که بصورت دسته جمعی از اطراف ساقه بسیار کوتاهی خارج می شوند. طول دوره رشد گیاه از زمان کاشت بذر تا برداشت محصول کوتاه و حدود ۱۰-۶ هفته می باشد. اسفناج جزء محصولات فصل خنک است و دماهای ۶- تا ۴- درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کند . اسفناج از بسیاری از سبزیها نسبت به شوری مقاوم تر می باشد.

سبزیهای خوردنی

دراین گروه سبزیهایی مانند نعناع، ترخون، ریحان، مرزه، شاهی، تره، ترب و تربچه وجود دارد .

تربچه

طول دوره رشد این سبزی ۴۰ - ۲۰ روز است از برگ و ریشه آن به عنوان سبزی خوردنی استفاده می شود. ازدیاد آن با بذر است بذر تربچه گرد و قرمز رنگ می باشد. قوه نامیه خود را تا ۵ سال حفظ می کند. بذر را بصورت دستپاش یاخطی می کارند.

 فصل نهم گلکاری، طراحی و گل آرایی

چمن کاری

در طراحی و ایجاد فضای سبز در باغ، چمن نقش مهمی را ایفاء می کند و همانند ایجاد زمینه مناسب در یک تابلوی نقاشی است که با انواع درختچه های زینتی یا حاشیه های گل به طول الوان خلق می شود. لکن خلق این زمینه سبز خود مشکلات و مسائلی را به همراه دارد که رعایت و حراست رشد و نمو آن ضروری می باشد. زیبائی و لطافت هر پارک یا باغچه ای در شرایط مناطق خشک هنگامی کامل خواهد شد که سبزی مطبوع چمن زمینه اصلی آن باشد و شاید گیاه دیگری نتوان یافت که جایگزین آن گردد.

وجود گیاه چمن مانند تمامی گیاهان سبز در میزان اکسیژن محیط اطراف خود مؤثر بوده و برخی معتقدند که نوعی تعادل را ایجاد می کند. ضمناً در تمیز شدن هوا و کاهش گرد و غبار محیط به نحو چشم گیری مؤثر می باشد و از فرسایش خاک در مناطقی که بادهای موسمی و فصلی دارند جلوگیری می کند. نتیجتاً از تبخیر شدید آب در سطح زمین جلوگیری می نماید.

امتیازاتی را که یک چمن خوب باید دارا باشد عبارت است از:

 1. شادابی، سرسبزی، خرمی و ظرافت برگ ها.
 2. دوام و عمر طولانی آن.
 3. سازگاری با شرایط و کیفیت آب و خاک محل و شهر.
 4. قابلیت پاخوری و استقامت خوب.
 5. چهارفصل بودن چمن انتخابی.
 6. دارا بودن ساقه کوتاه با قدرت پنجه زدن زیاد.
 7. قدرت تحمل به چیده شدن در دفعات مختلف و روئیدن مجدد خود یکی از صفات اختصاصی چمن می باشد. زیرا تمامی گیاهان خانواده گرامینه واجد چنین ویژگی هائی نمی باشند.

برای داشتن چمن خوب و مناسب به نیازهای اختصاصی آن بایستی توجه شود و آن عوامل عبارتند از:

خاک

تهیه زمین چمن

تهیه زمین چمن

زمین کاشت چمن بایستی نرم، فشرده و سطح آن کاملاً مسطح و هموار باشد. برای داشتن یک چمن زیبا بایستی عملیاتی مربوط به تهیه بستر کاشت انجام گیرد که شامل: خاک برداری، خاک ریزی، در صورت نیاز تمیز کردن زمین از بقایای گیاهی افزودن موادی مانند کود دامی و یا شن، در صورت ضرورت است. عمق خاک در رشد و نمو گیاه چمن عامل بسیار مهمی است. چمن در خاک های کم عمق رشد و نمو خوبی نخواهد کرد در خاک های عمیق و حاصلخیز رشد چمن از نظر کیفیت چشم گیر می باشد.

لذا عمق خاک مرغوب و مناسب برای چمن حدود ۳۰ الی ۴۰ سانتیمترمیباشد.

مهم ترین نکته در تهیه زمین چمن عملیات تهیه زمین و شخم زدن است.

گلها و گیاهان باغچه

الف: گیاهان علفی

ب: گیاهان چوبی

گیاهان علفی :

۱- گلهای یکساله: (گل آهار ، گل اطلسی، آلترنانترا، ابری، گل بنفشه ،

گل جعفری، میمون، مینای پائیزه)

۲- گلهای دوساله و چندساله: (گل استکانی، انگشتانه، سیلن، فراموشم مکن)

۳- گلهای سوخوار: (نرگس، گلایل، زنبق، کوکب )

گیاهان چوبی:

۱- درختان زینتی

الف) درختان سوزنی برگ : ( سرو نقره ای ، کاج ایرانی ، سرخدار )

ب) درختان پهن برگ :( افرا ، ارغوان ، چنار ، صنوبر ، بید مجنون )

۲- درختچه های  زینتی : ( اسپیره یا گل عروس ، برگ نو ، به ژاپنی ، ختمی ، یاس زرد مجنون ، گل یخ )

۳- پیچ ها : ( پاپیتال (عشقه) ، پیچ امین الدوله ، کلماتیس )

گل و گیاهان گلخانه ای

۱- گلهای بریدنی : ( داوودی ، میخک )

۲- کاکتوس ها و گیاهان گوشتی

۳- گیاهان درون خانه ای:

الف )گیاهان گلدانی :  ( سیکلمن ، سینرر،بنت القنسول )

ب)گیاهان آپارتمانی : ( حسن یوسف ، فیکوس ، برگ انجیری ، مارچوبه زینتی)

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:11  توسط محسن یمینی صفت  |